Takhle to dělají Švýcaři, říká se ve známém filmu o jamajských bobistech. A dělají to evidentně dobře, chtělo by se dodat. Jsou totiž nejbohatším národem na světě – alespoň v přepočtu na obyvatele. V zemi helvétského kříže žije něco přes osm a půl milionu lidí, přičemž v průměru každý z nich vlastnil v roce 2020 majetek v hodnotě 674 tisíc dolarů (přibližně 14,6 milionu korun). Uvádí to zpráva globální investiční banky Credit Suisse.
Jak moc se bohatství Švýcarů vyjímá ve srovnání s ostatními státy, ukáže nejlépe následující fakt. Průměrný obyvatel Spojených států amerických, které ve zmíněném žebříčku obsadily druhou pozici, disponuje majetkem o více než třetinu menším. Konkrétně se jedná o 505 tisíc dolarů. Třetí Hongkongčané jsou pak o další dvě tisícovky za nimi.
Prvně dvě jmenované země si ve srovnání se žebříčkem za rok 2019 polepšily. Švýcarsko přibližně o 71 tisíc dolarů, kdežto USA o bezmála dvaačtyřicet. Hongkong, který byl v poslední době zmítán nepokoji kvůli sílícímu čínskému vlivu, si naopak jako jediný z první dvacítky pohoršil, a to o více než 26 tisíc dolarů na hlavu.
Evropa má v TOP 10 pět zástupců. Vedle alpské země se sem vešly ještě páté Nizozemsko (377 tisíc dolarů), šesté Dánsko (376 tisíc), sedmá Belgie (351 tisíc) a deváté Švédsko (336 tisíc dolarů). Zbylé pozice obsadily čtvrtá Austrálie (484 tisíc), osmý Nový Zéland (348 tisíc) a městský sát Singapur, jehož obyvatelé, toho času desátí nejbohatší na světě, disponují majetkem v průměrné výši 333 tisíc dolarů. Češi se mezi dvacet nejbohatších národů per capita nevešli.
Austrálie se hlásí o slovo
Až dosud byla řeč o průměrných cifrách. Ty sice poskytnou dobrý základní přehled o tom, jak si daná země vede, umějí však být velice zkreslující. Daleko lepším ukazatelem je medián – tedy hodnota rozdělující statistický soubor na dvě stejně početné poloviny.
Pokud bychom se na bohatství obyvatel toho kterého státu dívali touto optikou, dostaneme zcela jiné výsledky. Výčet zemí, jež se vešly do první desítky, se sice liší jen ve třech případech, pořadí mezi nimi je však poměrně odlišné.
Na prvním místě se umístila Austrálie, kde střední hodnota bohatství populace dosahuje úrovně 238 tisíc dolarů. O necelých osm tisíc dolarů chudší jsou Belgičané, za nimiž následuje dlouhá sedmačtyřicetitisícová mezera. Třetí příčku v tomto ohledu znovu zaujal Hongkong, jehož medián opět jako jediný z celé „nejlepší“ dvacítky meziročně poklesl. Na dalších místech skočili obyvatelé Nového Zélandu (172 tisíc) a Dánska (166 tisíc). Teprve až sedmou příčku tentokrát obsadili Švýcaři (147 tisíc) následovaní Nizozemci (136 tisíc), Francouzi (134 tisíc), Brity (132 tisíc) a Kanaďany (126 tisíc dolarů).
Covidový paradox
Zajímavé na obou dvou dílčích statistikách je, že s výjimkou jediného státu všechny země umístěné v žebříčku dokázaly během loňského roku zbohatnout, ačkoliv se svět vinou pandemie zmítá v jedné z nejhorších ekonomických krizí v dějinách.
Že řada jedinců vloni navzdory tomuto faktu skutečně polepšila, naznačil již dříve průzkum serveru TradingPlatforms, podle kterého došlo během sledovaného období k největšímu nárůstu světového bohatství za poslední dekádu. Každý týden inkriminovaného roku přinesl v průměru osm nových dolarových miliardářů. Nejvíce z nich přitom aktuálně nežije ve Spojených státech, jak by se na první pohled zřejmě nabízelo, nýbrž v daleké Číně.