Menu Zavřít

Švýcaři nám vytřeli zrak

14. 3. 2006
Autor: Euro.cz

Rafinovaný nápad restauratérů z Aarbergu poskytl lekci jejich českým kolegům

Proč vlastně ta dvojice mužů v zahradě vyhlášené pražské restaurace upoutala můj zájem? Představte si dvé pánů, dávno už ne švarných junáků, kterak si objednají v restauraci pokrm, a pak jej hodnou chvíli příborem doslova pitvají, jen sem tam uzobnou sousto. Poté jeden z nich vyloví odkudsi z útrob raglánu objemný notes. Druhý obrací jednotlivá sousta na talíři s výrazem, jenž by bylo možné popsat jako: „…fidonc!“ Později se ukázalo, že ten výraz vyjadřoval krajní koncentraci. Nad podivným činěním pitoreskní dvojice mi zůstával rozum stát. Do té doby, než se u stolu objevila rozsochatá postava majitele restaurace a začal dialog o mnoho halasnější, a to v němčině. Zpětně mi došlo, že pánové si dopřávali výhradně položky z nabídky české tradiční kuchyně, té, kterou zdejší vladař, sám znamenitý kuchař, dobře ovládá. Šéf mne zaregistroval a přizval k diskusi - bůhvíproč měl za to, že bych do ní mohl nějak přispět. Zvolna jsem se dostával do obrazu, tady nešlo o tolik obávaný atak „čoiky“, ukázalo se, že pánové jsou z branže.

Host musí poslouchat

Už jedenadvacátý rok spolu Peter Jaberg a Ernst Luginbühl tvoří tandem, široké obci švýcarských gurmetů - a nejen švýcarských - známý pod přízviskem Bahnhöfli - Team. To označení souvisí s umístěním jejich restaurace, leží těsně u nádraží v malém městysi nedaleko Bernu. Důvodem jejich proslulosti je originální systém, který ve svém podniku zavedli počátkem devadesátých let.
Aarberg, méně než tečka na mapě Švýcarska, není obcí mimořádného významu - pokud ano, odpusťte, Aarberští - když pomineme koncentraci restaurací. Na náměstíčku sotva čtyřtisícového hnízda je vedle sebe nahloučeno téměř tolik restaurací, kolik je na slavném benátském holubů. Pivnici, kavárnu, bar či vinný šenk nalezneme snad v každém domě.
V roce 1985 jim začali v nádražní restauraci - pouhý skok od náměstí, ale přece jen mimo centrum dění - konkurovat „kuchař od pánaboha“ a představitel třetí generace majitelů „nádražíčka“ Ernst Luginbühl s „kouzelníkem placu“ Peterem Jabergem. Byli jako všichni ostatní. Víceméně tentýž jídelníček, tentýž režim restaurace, tatáž klientela, což oba fandy řemesla uspokojovalo jen prostředně. Hledání nové cesty trvalo pět let a přineslo výsledek až neočekávaný. Dnes je jejich podnik v průvodci GaultMillau oceněn čtrnácti body z dvaceti, což je poslední schod před extraligou, ta se počítá od patnácti. A devadesát procent klientely tvoří štamgasti. Akční rádius Bahnhöfli zasahuje celou zemi, a navíc notnou část Německa a Rakouska.
Nápad pánů Jaberga a Luginbühla byl stejně prostý jako fungující. Sebrali hostům jídelníček. Co jim za to nabídli?
Všechno začalo v Benátkách. Uchvátila je restaurace Zlatý lev. Od té chvíle se zaměřili na tradiční receptury, seznámili se s osvědčenými surovinami, ve vyhlášených restauracích si vyžádali postupy a finesy při přípravě pokrmů. Takto vybaveni se vrátili do malé vilky u nádraží v Aarbergu - a začali trénovat. Potom jednoho dne - bylo to v roce 1990 po obvyklé provozní přestávce, překvapili své klienty naprostou novinkou. Hostům se dostalo jediné nabídky, několikachodového pořadu večera sestaveného v duchu benátské kuchyně. Všechny pokrmy byly připraveny z originálních surovin, s co největší mírou autenticity.
Od té doby se život v restauraci Bahnhöfli odehrává podle podobného scénáře. Letos představují kuchyni českou, dále kuchyni k oslavě dvaceti let existence stylového salonku Sans-Souci, což jsou vlastně nejoblíbenější speciality minulých let, potom měsíc tradičních místních „jarních“ jídel a nakonec dva měsíce menu vídeňských gastronomických lahůdek v rámci oslav Mozartova výročí.
V roce 1999 se restauraci Bahnhöfli dostalo cti představit svým hostům to nejlepší z nabídky hotelu Caesar -Ritz. Pánové na tomto menu pracovali šest let a stali se dosud jedinými, jimž hotel nechal nahlédnout pod pokličky v kuchyni, které kdysi vládl Auguste Escoffier. Po nekonečných debatách a důsledných kontrolách surovin a receptur hotel nakonec svolil, aby Jaberg s Luginbühlem jeho speciality v modifikované podobě představili svým hostům. Dodnes to považují za svůj největší sukces.

bitcoin_skoleni

Díky za reklamu, pánové

Vraťme se ale do zahradní restaurace na Maltézském náměstí. Kromě toho, že se bouřlivě diskutovalo o druzích masa či kvalitě másla, pídili se pánové i po jiných gastronomických raritách s etiketou „Made in Czech Republic“, kterými by doplnili téma české gastronomie. Odešel jsem daleko před koncem této debaty, předtím jsem však neuváženě, jak jsem se tehdy domníval, přislíbil, že jeden z českých večerů v Aarbergu navštívím. Mimochodem, pro představu o míře profesionality - pánové Jaberg s Luginbühlem při přípravě „české“ sezony strávili v Česku tři týdny.
Opravdu jsem se do Aarbergu rozjel. Trochu starosvětské, přesto však milé prostředí v restauraci bylo ozvláštněno výzdobou, která ukázala záběr z českého lázeňství, hotelnictví, gastronomie i sportu. Je asi zbytečné zmiňovat se o zcela profesionální obsluze, o krátkých přednáškách, jimiž hostům osvětlují původ a historii každého právě servírovaného pokrmu. Ani o tom, jak kuchař běhal se stopkami po kuchyni i lokále, aby zjistil tu právě přesnou dobu od zadělání těsta na knedlíky až po jejich předložení hostu. Utkvělo mi něco jiného. A sice: některé pokrmy, které bez uzardění odsoudíme mezi rekvizity minulých časů, jež nemají v dnešní moderní kreativní gastronomii místo, jsou často zatracovány předčasně. Přivedl mne k tomu servírovaný předkrm, šunková rolka s křenem. Krmě, která vítězně prezentovala naši kuchyni na světových výstavách v Bruselu i Montrealu, která po dlouhý čas znamenala oblíbenou ouverturu českých menu u nás i v cizině. Potom přešlo pár let - a z rolky na jídelním lístku se stal strašák, jakési prohlášení, že ti, kdo ji nabízejí, zaostali. Na vině bývala i odbytá příprava a často ošizená gramáž. Když jsem okusil první dvě tři sousta té rolky, kterou připravil Ernst Luginbühl, v duchu jsem se omluvil. Rolce samé i jejím někdejším autorům. Omluvil jsem se za svůj soud, byl jsem totiž jedním z těch, kteří ji postavili mimo výseč nabídky tradičních českých pokrmů. To, jak byla předložena zde, s mimořádně lahodnou šunkou a výsostně harmonicky vybalancovanou náplní, máslově hladící, a přesto pikantní, se živým koncem, bylo demonstrací toho, že může mít své místo v klasickém českém menu. Paradoxní je, že tohle nám museli připomenout Švýcaři. Totéž by se dalo říci i o ostatních chodech, ale ten malý plátek šunky, něco šlehačky, másla a špetku čerstvého, právě nastrouhaného křenu si budu dlouho pamatovat.

  • Našli jste v článku chybu?