Credit Suisse
PRAHA (FT, myd) – Druhá největší švýcarská banka nebude na uplynulý rok vzpomínat zrovna v dobrém. Finanční výkazy uzavřela se ztrátou ve výši téměř 2,5 miliardy dolarů. Hospodaření se výrazně zhoršovalo již v roce 2001, kdy došlo k poklesu zisku o 73 procent. Stejným směrem se vyvíjí i vlastní kapitál skupiny, který již druhý rok po sobě klesá. Jen za uplynulý rok se snížil o necelých dvacet procent.
Tak složitá situace ve skupině Credit Suisse ještě nikdy nebyla a ředitelské duo Ossi Grübel a John Mack má co dělat. Rozhodlo se o propuštění dalších 350 zaměstnanců v dceřiné společnosti Winterthur a devíti set lidí ze švýcarské větve retailového bankovnictví. Celá skupina CS loni v září zaměstnávala více než osmdesát tisíc lidí. Dalším krizovým opatřením je úprava dividendové politiky. Credit Suisse rozhodla o výplatě dividendy v minimální výši. Analytici navíc upozorňují, že doposud nejprofitabilnější byznys z celé skupiny, Credit Suisse Private Banking, se dostává do potíží.
Oproti krvavé personální lázni, kterou prošla investiční banka Credit Suisse First Boston, jde v případě jiných aktivit Credit Suisse o méně výrazná opatření. CSFB loni prošla extrémně obtížným rokem, jehož výsledkem jsou ztráty ve výši dvou miliard švýcarských franků. Kolem banky také krouží americké úřady a někteří zaměstnanci CSFB čelí podezření z nepřípustné manipulace s dokumenty.
Nejvyšší pozici v CSFB obsadil před více než rokem bývalý bankéř Morgan Stanley John Mack, který má zdecimované investiční bance pomoci zpět na nohy. Jen v roce 2002 se mu podařilo snížit provozní náklady o 24 procent, a optimistické varianty plánů pro letošní rok dokonce počítají s návratem do černých čísel. Trh je však stále dole a na konjunkturu investičního bankovnictví po vzoru konce devadesátých let si budou muset všichni ještě nějaký ten rok počkat. Není přitom jisté, že se dočkají.