Menu Zavřít

Švýcarsko neomezí přistěhovalce z EU, ale zvýhodní domácí občany

16. 12. 2016
Autor: Martin Alvarez Espinar, CC BY 2.0, Flickr

Švýcarsko nezavede žádné kvóty pro přistěhovalectví ze zemí Evropské unie, bude ale upřednostňovat v zaplňování volných pracovních míst nezaměstnané Švýcary. Příslušný zákon, který zavádí do praxe výsledek referenda, ve kterém se v roce 2014 Švýcaři vyslovili pro omezení migrace, dnes schválil parlament.

Pravicově populistická Švýcarská lidová strana (SVP), která za iniciativou proti masovému přistěhovalectví stála, dnešní hlasování podle portálu htr.ch označila za kapitulaci před EU.

„Podle prvního hodnocení můžeme říci, že zákon podle všeho jde správným směrem,“ prohlásil podle agentury Reuters mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. „Je dobrým znamením, že předpis nestanovuje kvóty pro volný pohyb občanů EU a nepředpokládá omezení jejich přístupu k zaměstnání ve Švýcarsku, což naopak v původním návrhu bylo,“ dodal.

Schinas také řekl, že EU chce s Bernem o uplatňování zákona jednat a že normu ještě podrobí analýze včetně konzultací na úrovni členských států. Šéf komise Jean-Claude Juncker dnes na toto téma bude hovořit se švýcarským prezidentem Johannem Schneiderem-Ammannem.

O švýcarských imigračních kvótách dále čtěte:

Švýcarské imigrační kvóty: pragmatismus versus gilotina

 Švýcarsko chystá imigrační kvóty (Zdroj: Profimedia)

Závazný výsledek referenda postavil Bern do složité situace, neboť Brusel Švýcarsku pohrozil, že případné omezení volného pohybu pro unijní občany bude mít dopad na volný přístup alpské konfederace na společný unijní trh. Švýcarsko sice není členem EU, s unií je ale provázáno řadou smluv včetně té o volném pohybu pracovních sil.

MM25_AI

Bern se pokoušel s Bruselem na téma kvót pro unijní občany vyjednávat, rozhovory ale nijak nepokročily. Švýcarská vláda se proto rozhodla pro mírnější výklad výsledků referenda. Odsouhlasený zákon počítá s tím, že výhodu v obsazování volných míst budou mít nezaměstnaní, kteří jsou registrováni na švýcarských pracovních úřadech. Pro návrh hlasovalo 98 poslanců, 67 bylo proti a 33 se zdrželo.

V referendu před dvěma lety se pro regulační opatření vyslovilo 50,3 procenta hlasujících.

Dále čtěte:

Švýcarsko tvrdě pociťuje zánik bankovního tajemství

Revoluce se nekoná: Švýcaři odmítli základní příjem

 Švýcarský frank (ilustrační foto)

  • Našli jste v článku chybu?