Menu Zavřít

Švýcarsko omezí Rumunům a Bulharům přístup na pracovní trh

10. 5. 2017
Autor: Profimedia.cz

Švýcarsko chce Rumunům a Bulharům na příštích 12 měsíců omezit přístup na svůj pracovní trh. Jejich příliv prudce roste od loňského června, kdy byly zrušeny početní limity na vydávání povolení k dlouhodobému pobytu pracovníkům z těchto zemí. Vláda chce nyní omezit počet udělených povolení k pětiletému pobytu Rumunům a Bulharům na 996.

Švýcarská vláda se snaží se zvýšeným úsilím omezit imigraci ze zemí Evropské unie zejména od roku 2014, kdy se lidé v referendu vyslovili pro zavedení početních kvót na přijímání přistěhovalců z EU.

Volný pohyb pracovníků mezi Švýcarskem a Evropskou unií je přesto v současnosti do značné míry zaručen dvoustrannými smlouvami. Švýcarsko si však vyhrazuje právo zavést jednostranné limity, pokud počty migrantů překročí určitou míru.

Švýcarsko zavedlo podobné limity už v minulosti. Například ještě v letech 2012-2014 se podobná omezení vztahovala na osm středoevropských a východoevropských zemí včetně států visegrádské čtyřky, a tedy i České republiky.

Pracovníků z Rumunska a Bulharska, kteří mohou do Švýcarska volně cestovat za prací od loňského června, loni do alpské země nově přicestovalo zhruba 3300, což je přibližně dvojnásobek nárůstu z roku 2015.

„Od zavedení plné svobody pohybu rumunští a bulharští pracovníci v rostoucích počtech přijíždějí na sezonní práce v sektorech s nadprůměrnou mírou nezaměstnanosti,“ uvedla švýcarská vláda. „Vláda zavádí jeden z nástrojů, který má k dispozici na kontrolu migrace,“ sdělil kabinet.

V současnosti ve Švýcarsku podle vládních údajů žije kolem 14.330 Rumunů a 8112 Bulharů. Zhruba čtvrtinu švýcarské populace, která čítá 8,4 milionu lidí, tvoří cizinci.

Evropská komise kroku lituje

Evropská komise dnes vyjádřila politování nad posledním švýcarským krokem a poukázala na to, že počet občanů EU usilujících o získání trvalého pobytu ve Švýcarsku klesá.

Čistá imigrace do Švýcarska klesala v uplynulých třech letech. Loni do země přišlo zhruba 143.100 lidí, což je o pět procent méně než v předchozím roce, zatímco 78.000 cizinců zemi opustilo, což je o 5,6 procenta více oproti předloňsku.

Už závazný výsledek referenda z roku 2014 postavil Bern do složité situace, neboť Brusel Švýcarsku pohrozil, že případné omezení volného pohybu pro občany unie bude mít dopad na volný přístup alpské konfederace na společný unijní trh.

bitcoin školení listopad 24

Švýcarská vláda se proto rozhodla pro mírnější výklad výsledků referenda a loni v prosinci parlament schválil zákon, na jehož základě mají mít výhodu v obsazování volných pracovních míst nezaměstnaní Švýcaři před přistěhovalci. Nacionalistická lidová strana (SVP) nyní navrhuje vypsání nového referenda o stanovení kvót na přistěhovalce ze zemí EU.

Čtěte dále:

Švýcarské imigrační kvóty: pragmatismus versus gilotina

Švýcaři rozhodnou, zda země zůstane daňovým rájem

Švýcarsko neomezí přistěhovalce z EU, ale zvýhodní domácí občany

Švýcarsko tvrdě pociťuje zánik bankovního tajemství

Revoluce se nekoná: Švýcaři odmítli základní příjem

 Švýcarský frank (ilustrační foto)

  • Našli jste v článku chybu?