Menu Zavřít

Syntéza a amnézie

7. 4. 2006
Autor: Euro.cz

Kapitola XXIII

Syntéza s Havlem * Rus Rusovi * Zachraňte Alíka! * Nechci víc!

Syntéza s Havlem

Letošní slavnostní předávání divadelních cen Thálie za mimořádné jevištní výkony předvedené v roce 2005 bylo v přímém televizním přenosu z Národního divadla velkolepé. Štědrým sponzorem akce byla rakouská společnost Kapsch, která v kontroverzním tendru lidoveckého ministerstva dopravy získala dvacetimiliardovou státní zakázku na vybudování mýtného systému na českých dálnicích. Sponzory zajišťoval kontroverzní podnikatel Peter Kovarčík z marketingové firmy Teleaxis. Při vyvrcholení celé show se na jevišti usmíval a nadšeně tleskal (dnes už, bohužel, také kontroverzní) bývalý prezident Václav Havel. Tomu se říká dokonalá česká polistopadová syntéza. Nebo amnézie?

Rus Rusovi

Za vyvolávací cenu 7,5 milionu korun se vydražil obraz ruského malíře Ivana Ivanoviče Šiškina (1831 až 1898), a vytvořil tak nový český aukční rekord. K dosažené ceně se ještě připočítává aukční poplatek, který je u různých aukčních síní různě vysoký, činí přibližně deset až dvacet procent. V případě Galerie Pictura činil podle ČTK osmnáct procent takže nový majitel za Šiškinův obraz nazvaný Před zrcadlem zaplatí téměř 8,9 milionu korun.
Kdo obraz koupil? Neví se a nikdo to neřekne. Zasvěcení však tvrdí, že pravděpodobně nějaký Rus. O tomto obrazu se asi dva roky vědělo, že je na prodej, takže český sběratel by se k němu dostal jinak. Kdyby chtěl.

bitcoin_skoleni

Zachraňte Alíka!

V životě volebního lídra ODS pro středočeský kraj Vlastimila Tlustého se často stávají mimořádné a nečekané události. Předminulou neděli vylovil z rozvodněné řeky u Mělníka bílého pejska Alíka. Bulvární deník Blesk této události o den později věnoval ve formě fotoseriálu třetinu titulní strany. „Motal jsem se tam, takže když jsem ho uviděl, došel jsem pro něj. Rasu odhadnout neumím, ale kdyby ho někdo postrádal, tak je u známých, kterým jsem ho svěřil,“ řekl Blesku politik. Kolik za zveřejnění tohoto bravurního kousku ODS zaplatila, ví jen málokdo. Kvalifikované odhady hovoří až o čtvrt milionu. Škoda že v létě 2002 neběžela volební kampaň, jinak by dnes lachtan Gaston žil!
Záchrana pejska ale není posledním zázrakem z předvolební kuchyně ODS. Na výkonné radě strany totiž odhlasovali, který další politik se bude náhodou motat kolem medvídka, jenž se brzy dostane do úzkých. Do voleb se ještě dají očekávat další náhody. Podle harmonogramu se budou zachraňovat kocour Mikeš, včelka Mája, Ferda Mravenec a brouk Pytlík. Zázračné nalezení kolouška Bambiho si dopředu nárokovala poslankyně a trojka na pražské kandidátce Lucie Talmanová. O svini, krysu a tchoře Šuperku žádný volební kandidát nestál. Na zachránce Mirka Topolánka zbyl heroický úkol: Dalík.

Nechci víc!

Zlatý mercedes ze zlata, audi ze stříbra, nádherné paláce, golfové hřiště, rozsáhlé parky a mramorové plavecké bazény v zemích Perského zálivu neinspirují pouze movité turisty, ale také investiční bankéře. Analytici CS First Boston nedávno zveřejnili rozsáhlý materiál o akciových trzích těchto arabských států. Analýza dospěla k názoru, že trhy těchto zemí mohou od poloviny roku 2006 poklesnout, za perspektivní lze prý považovat snad jen Egypt. Burzy Bahrajnu, Ománu, Kuvajtu a Spojených arabských emirátů dostaly doporučení držet, zatímco správná strategie pro Katar a Saúdskou Arábii může být podle této švýcarské banky prodávat.
Možná že si analýzu Credit Suisse přečetl i saúdský miliardář Alwaleed bin Talal, podle časopisu Forbes loni osmý nejbohatší člověk na světě. Jinak by nerozhodl, že ve své zemi změní pravidla kapitálového trhu, které zahraničním institucionálním investorům doposud dávají malé šance na získávání vlivu. Zmíněný princ hodlá třicet procent společnosti Kingdom Holding Company nabídnout investorům cestou primárního úpisu akcií (IPO) na podzim letošního roku. Kingdom Holding Company je nejdominantnějším podnikatelským subjektem v saúdskoarabském bankovním, maloobchodním, realitním, průmyslovém a potravinářském sektoru. Pokud se tato transakce uskuteční, půjde o největší burzovní emisi Saúdské Arábie a Blízkého východu vůbec, ale pravděpodobně i o letošní největší IPO na světě.
Princ Alwaleed však ještě musí přesvědčit tamní komisi pro cenné papíry, aby slevila z dosavadních přísných pravidel, které znevýhodňují zahraniční investory. Miliardář začal jednat s největšími investičními bankami, jako JPMorgan, Lehman Brothers, Morgan Stanley, Citigroup či Deutsche Bank. Odborníci prý Alwaleedovi doporučili, aby za akcii požadoval devět a půl dolaru, ale on údajně řekl, že nechce papíry prodávat „nad cenou“. Stačí mu 9,25 dolaru.

  • Našli jste v článku chybu?