Populace chráněného sysla obecného v pražských Letňanech je minulostí. Za vymizením zvířete z areálu sportovního letiště je především nevhodné prostředí pro jeho přežití, urychlit ho mohla i změna klimatu. Jak upozorňují odborníci, sysel nebyl v severovýchodní části Prahy původním druhem. I proto se hodlají věnovat záchraně chráněného živočicha v jiných, perspektivních lokalitách.
Ještě v polovině minulého století byl sysel obecný považován za přemnoženou škodnou. Dnes je to ohrožený druh, o jehož záchranu se dlouhodobě snaží Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK). Díky záchrannému programu AOPK se podařilo od jeho startu počet syslů obecných v Česku zdvojnásobit na řádově 6 500 jedinců.
Málo potravy i kopců
Sysel je roztomilé zvíře. I proto byl v minulosti lidmi uměle zavlečen do lokalit, které nejsou pro jeho dlouhodobé přežití perspektivní. Typickým příkladem nevhodné lokality je sportovní letiště v Letňanech. Tam podle odborníků zavlečení sysla selhalo a další umělé vysazení nedává smysl. Letiště sice nabízí syslům krátce střižené travnaté plochy, které jim vyhovují, chybí však kopcovitý terén. V delším období dešťů zde vzniká riziko zatopení nor a problémem je rovněž nedostatek potravy z důvodu zástavby obklopující letiště. Sysel nemá navíc v rovinatém terénu dobrou ochranu před dravci.
„O novém vysazení syslů v této lokalitě zatím neuvažujeme, hlavně proto, že není známa jednoznačná příčina zániku populace. Úsilí ochránců tohoto živočišného druhu se nyní soustřeďuje na jiné perspektivní místo, Písečný vrch v Českém středohoří,“ uvedla nedávno Karolína Šůlová, mluvčí Agentury ochrany a přírody a krajiny ČR.
Přestože lokalitu letiště v Letňanech experti z AOPK v rámci záchranného programu kontinuálně sledují a provozovatel letiště provádí mimo jiné pravidelné sečení travnatých ploch, sysel zde podle všeho zcela vyhynul. Poslední exemplář zde byl pozorován na začátku roku 2018, od té doby nebyly nalezeny ani žádné známky výskytu zvířete.
Sysel obecný není v Praze původním druhem. Podobně, jako byl králík dovezen do Austrálie, byl i sysel do lokality sportovního letiště v Letňanech pravděpodobně uměle zavlečen před několika desítkami let leteckou komunitou. Drobnému hlodavci vyhovují slunné prostory s trvale nízkým travním porostem, ideálně v mírně kopcovém terénu. Právě zde má trvalý přehled o blížících se predátorech. Na přelomu 40. a 50. let minulého století se běžně vyskytoval nejen na travnatých mezích, ale také v zemědělských porostech a spolu s hrabošem polním byl v České republice považován za předního zemědělského škůdce. Později byly kolonie čítající stovky syslů pozorovány na několika sportovních letištích a golfových hřištích.