Polský prezident Andrzej Duda přijal demisi premiérky Beaty Szydlové a vzápětí pověřil touto funkcí dosavadního ministra financí Mateusze Morawieckého. Hlasování o důvěře v nový kabinet je naplánováno na úterý příští týden.
Na změně v čele vlády se domluvily špičky vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) ještě ve čtvrtek večer. Podle serveru Fakt24.pl Szydlová zůstane v Morawieckého vládě jako vicepremiérka a bude mít na starosti sociální záležitosti. Otázkou jsou podle médií další personální změny, spekuluje se například o odchodu dosavadního ministra zahraničí Witolda Waszczykowského.
PiS má v polském parlamentu spolehlivou většinu, a tak se předpokládá hladké schválení nové vlády.
Další rána pro demokracii v Polsku. Vláda svazuje nevládní organizace
ekonstrukci kabinetu vysvětlila ještě ve čtvrtek mluvčí PiS Beata Mazureková tím, že mezinárodní a domácí situace představují „trošku jiné výzvy“, což vyžaduje „změny nejen ministrů, ale i vedení vlády“. O jaké výzvy jde, nevysvětlila. Strana se však chystá na nadcházející sérii voleb: příští rok se uskuteční místní volby, v roce 2019 parlamentní a v roce 2020 prezidentské. Sázka na Morawieckého může podle serveru Dziennik.pl znamenat, že PiS, sázející za Szydlové hlavně na chudší vrstvy, se bude snažit získat i voliče politického středu. A bývalý úspěšný bankéř Morawiecki, ovládající cizí jazyky, „bude lepším partnerem pro ostatní lídry EU než Szydlová“, poznamenal server Politico.
Opoziční politici před novináři vyjadřují soucit s ponížením Szydlové, která podle nich musela odejít, protože s jejím jménem se spojují kontroverzní změny a údajné porušování ústavy. Také ironicky připomínají, že bankéř Morawiecki před lety začínal svou politickou dráhu jako hospodářský poradce tehdejšího liberálního premiéra Donalda Tuska, tedy úhlavního nepřítele předsedy PiS Jaroslawa Kaczyńského. Ten je obecně pokládán za nejvlivnější postavu polské politiky, přestože formálně žádnou ústavní funkci nezastává.
Polsko: vláda vztyčeného prostředníku
Dále čtěte: