Přestože sladovna vyhořela už před půlstoletím, trutnovský regionální pivovar stále voní historií
Krkonoše se velmi rychle mění. Nové sjezdovky, nové lanovky, nové apartmánové komplexy. Jedna z mála věcí, která zůstává, je velmi příjemná láce piv z trutnovského Krakonoše. „Cenu se snažíme držet dlouhodobě, nemusíme tolik peněz jako jiní dávat do reklamy,“ vysvětluje zdejší sládek Jaroslav Pechoč.
V pivovarském průmyslu se pohybuje od roku 1984, kdy nastoupil do učení v Plzni. Ale trutnovský pivovar zná mnohem déle. Prý díky sousedovi, který jej kdysi jako zaměstnanec podniku za bránu Krakonoše poprvé dovedl.
A od té doby se v areálu, kde za komunismu pracoval i Václav Havel, mnoho věcí nezměnilo. Tedy až na humnovou sladovnu, kterou v roce 1969 zachvátil devastující požár a nikdo ji už neobnovil. Jaroslav Pechoč má k dispozici rozlehlou a zachovalou varnu, kde vás obejme pocit jako v živé technické památce.
Během naší návštěvy tu krásně voněl chmel - Krakonoš jako jeden z posledních pivovarů nepoužívá peletky, ale jako kdysi sušené šišky chmele. A tím originalita nekončí. Ač jsou pijáci zvyklí na „živá“ nepasterizovaná piva především z minipivovarů, pasterizaci nepoužívá ani trutnovský podnik, který loni uvařil úctyhodných 119 tisíc hektolitrů.
„Krakonoš patří na hory a hory se k naší značce začaly vracet,“ reaguje Pechoč. Jeho slova dokládá fakt, že v nejvyšším českém pohoří každoročně přibývá restaurací, jejichž výčepy zdobí loga trutnovského pivovaru. Ajak Pechoč vnímá minipivovary, jež se i v tomto regionu velmi rychle množí?
„Cenově pro nás konkurenci nepředstavují, mají mnohem vyšší výrobní náklady,“ odpovídá sládek.
Desítka po sportu
Sortiment trutnovského pivovaru připomíná, že jde o tradiční regionální značku. Pro žádné experimenty není prostor, vaří se jen spodně kvašená piva.
V pivovarské prodejně jsme si tak koupili trutnovskou desítku. Výčepní pivo s 3,9 procenta alkoholu provází nasládlá vůně sladu, v chuti rezonuje dobrý říz, mírná hořkost a sladové dozvuky. Jde zkrátka o povedenou desítku za velmi dobrou cenu. Kdo v pivu hledá hlavně osvěžení po práci či výšlapu, výčepní z Trutnova je ideální volbou.
Z obchodu jsme si odnesli i spodně kvašený jedenáctistupňový ležák. Po nalití do sklenice vystoupá těžší sladová vůně, v ústech je hned znát síla - jedenáctka si nese 4,3 procenta alkoholu.
Ležák působí nasládleji, nemá takový říz ani hořkost jako desítka, což vyvažuje dobrá pitelnost. •
Pivovar Krakonoš
Křižíkova 486, Trutnov sládek: Jaroslav Pechoč nabídka: spodně kvašená piva a sezonní speciály prodej piva: v láhvích v pivovarské prodejně a v pivovarské restauraci co doporučujeme: levnou a podařenou výčepní desítku otevřeno: 11.00-23.00
O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz