Menu Zavřít

Tady je Morovo

21. 6. 2007
Autor: Euro.cz

Skupina náměstka ministryně Kuchtové naroste téměř o 150 zaměstnanců

Úřad v úřadu. Takovou pozici by – s jistou nadsázkou – měla mít už od prvního července jedna ze šesti sekcí ministerstva školství, „Skupina VI pro evropské záležitosti a mezinárodní vztahy“ vedená náměstkem Markem Morou. Ačkoli resort žehrá na nedostatek peněz a musí šetřit, „šestka“ naopak bobtná. Hned v červenci bude posílena na 72 zaměstnanců (celé ministerstvo má 490 lidí) a ministerstvo financí už předběžně schválilo nárůst o další stovku, přičemž Mora žádá ještě dvacet lidí navíc. Důvod se zdá být pádný a objektivní: ministerstvo školství se letos v lednu stalo řídícím orgánem pro dva velké operační programy financované ze strukturálních fondů Evropské unie, a právě touto agendou byla v dubnu pověřena skupina číslo šest. Jenže růst významu Morovy sekce má zřejmě i politické souvislosti. Před dvěma týdny proběhla dramatická porada vedení ministerstva, po níž Marek Mora překvapivě rezignoval na post prvního náměstka ministryně Dany Kuchtové, ale zůstal řadovým náměstkem. „To bych nechal bez komentáře,“ nechtěl Mora poodhalit, o co vlastně v konfliktu šlo. Jsou tedy pravdivé spekulace kolující mezi ministerskými úředníky, podle kterých se Kuchtová ze Strany zelených obává, že přes sílícího Moru si vliv na ministerstvu udržuje a posiluje exministryně Miroslava Kopicová? Právě Kopicová, která má blízko k premiérovi Topolánkovi z ODS, si totiž Moru loni v září do úřadu přivedla. A s bytněním jeho skupiny by mohlo vznikat jakési paralelní rozhodovací centrum, napojené na tok evropských peněz….

Mám ho tu ráda.

Kuchtová však Moru otevřeně chválí. „Na poradě jsme měli takovou běžnou debatu, možná trošku rozčilenou, jak bude dál probíhat implementace operačních programů. Jsou některé věci, které vidíme jinak, ale nejde o nic tak zásadního, že by to bylo na naprostý rozchod,“ řekla ministryně týdeníku EURO. Statutárním zástupcem už místo Mory jmenovala náměstkyni pro ekonomiku Evu Bartoňovou z ODS. „Já mám v paní náměstkyni větší oporu v tom, že jí není cizí politika. Ale v žádném případě to neznamená, že si nevážím toho, co pan náměstek Mora na ministerstvu udělal. Jsem prostě ráda, že ho tady mám, protože svůj obor umí. A doufám, že to spolu dotáhneme do nějakého dobrého konce,“ prohlásila Kuchtová. I Mora se dušuje, že o post prvního náměstka vlastně nikdy nestál. „Ta funkce je politická, a já sám sebe považuji za profesionálního úředníka, nikoli za politika,“ uvedl expert na evropské strukturální fondy, který řadu let působil v Bruselu a v Německu.
Podle informací týdeníku EURO se ale ve vedení ministerstva zvažovala i varianta, že Mora by zcela opustil náměstkovské křeslo v čele skupiny šest a evropské agendy by se formou sloučení se skupinou ekonomickou a právní ujala Bartoňová. Takové řešení však neprošlo.

Nechceme extra peníze.

Mora připouští, že chystané personální rozrůstání jeho sekce může řadu lidí dráždit. Zdůrazňuje ovšem, že noví lidé nebudou placeni z českého státního rozpočtu, ale z bruselských peněz. Program „Vzdělávání pro konkurenceschopnost“ totiž obsahuje čtyři procenta určená na technickou pomoc, program „Výzkum a vývoj pro inovaci“ dvě procenta. „A to je míněno i na celé technicko-administrační zabezpečení implementační struktury včetně lidí. Ze státního rozpočtu nic extra nežádáme,“ tvrdí náměstek Mora. Navíc prý noví zaměstnanci budou k dispozici i jiným skupinám ministerstva.
O tom, kde budou zhruba dvě stovky úředníků VI. skupiny sedět, není zatím definitivně rozhodnuto. Dobře informovaný zaměstnanec ministerstva tvrdí, že by mělo jít o tři budovy v Praze - zcela jistý je už objekt takzvaného Lužického semináře poblíž Kampy, kde do loňského podzimu sídlilo Centrum pro studium vysokého školství. Když se však změnilo v samostatnou instituci, rozhodla tehdejší ministryně Kopicová budovu ponechat ministerstvu právě pro strukturální fondy. Dalšími objekty ve hře jsou údajně dům v Karmelitské ulici blízko komplexu ministerstva či dům v ulici Na Poříčí u náměstí Republiky. V obou případech má jít o majetek školských institucí. Podle Kuchtové nehrozí žádné nákladné rekonstrukce nebo úpravy.

bitcoin_skoleni

Vznikne CERA.

Reorganizované Morovo „euroimpérium“ budou od července tvořit čtyři ministerské odbory a jeden samostatný úsek s názvem CERA (Czech Education and Research Agency). Jeho šéfem už Kuchtová jmenovala Radka Večeřu. CERA podle Mory brzy povýší na odbor a pak se z ní stane samostatná organizační jednotka, která bude mít za úkol implementaci čili zprostředkování a bodování projektů, jež žádají o peníze z obou evropských programů a jsou řízeny ministerstvem. Původně se uvažovalo, že implementaci by měl mít na starost CzechInvest, ale po personálním zemětřesení v této agentuře se začalo hledat řešení v rámci ministerstva školství. Mora si pochvaluje úzkou spolupráci se čtyřmi sekretáři pro Brusel, jmenovanými vládou: Miroslavou Kopicovou, Milenou Vicenovou, Martinem Tlapou a Petrem Moosem. Ti ho například letos 17. dubna přizvali do Bruselu k důležitému jednání o Národním strategickém a referenčním rámci, kde byl jediným z úrovně ministerských náměstků. Jak Mora tvrdí, školství je sice poslední resort, který zavádí evropské operační programy, ale žádné zpoždění, co se týče obsahu jejich programů, nemá. Program „Vzdělávání pro konkurenceschopnost“ by prý mohl být Evropskou komisí schválen ještě před prázdninami a program „Výzkum a vývoj pro inovace“ zhruba v září nebo na podzim. Přes první má na vzdělávací projekty v Česku přijít zhruba 60 miliard korun, přes druhý na výzkum 70 miliard.

Kdo bude rozhodovat.

Z ministerstva financí prosakují informace, že vzniká plán, jak by peníze na střední a základní školy (tedy na regionální školství) namísto ministerstva školství obhospodařovaly krajské úřady. Ty se prý na rozhodování o desítkách miliard přímo třesou. Pokud by ale takový návrh ve vládě a v parlamentu prošel – už jednou byl odmítnut za ministryně Petry Buzkové a Kuchtová tvrdí, že se mu také bude zuby nehty bránit – znamenalo by to zásadní snížení distribuční role ministerstva. Už tak má úřad dost svázané ruce. O penězích na sport se totiž rozhoduje hlavně při „porcování medvěda“ ve sněmovně, velkých investic ve vysokém školství ubylo (jedinou významnou je novostavba v areálu Jihočeské univerzity), peníze z rozpočtu na vlastní chod ministerstva jsou mandatorní povahy a teď by šly jinou cestou i dotace na regionální školství. Na druhé straně skupinou šest náměstka Marka Mory poteče 130 miliard. Kuchtová se však mocenské disproporce vychýlené ve prospěch eurosekce neobává. „S rozrůstáním odboru šest jsem srozuměna,“ říká. Spolupráce Morovy „šestky“ s ostatními skupinami ministerstva má být navíc velmi úzká. „Prostředky z Bruselu nejsou penězi pro skupinu šest. Ta je tady od toho, aby jejich tok zúřadovala podle všech regulí pro jiné skupiny. A budeme mít tolik kontrol a auditů jako nikdo jiný v resortu. Evropské peníze budou i pod kontrolou vedení ministerstva,“ zdůraznil Mora.

  • Našli jste v článku chybu?