Neznal jsem ten podnik a zřejmě bych jej nikdy neobjevil. Když jsem ale nedávno stoupal Nerudovou ulicí a poté Úvozem na dohodnutou schůzku, přecenil jsem svou fyzičku a žízniv jsem hledal cokoliv, kde by bylo možné spočinout, byť jen na minutku, a popít sklenku čehokoliv. Tak jsem objevil Malého Buddhu.
Vstup není v ničem impozantní. Oprýskaný portál s neuměle pomalovanými vraty a ani prvý dojem z vlastního lokálu neoslní. Dlouhé středověké sklepení, potemnělé, s orientální výzdobou, která do něj padne asi stejně jako modul kosmické lodi. Vzadu potom jakási svatyně, kde je jediný stolek, několik skulptur usmívajícího se Buddhy a tma. Měl jsem v úmyslu jen něco „naprudko“ vypít, ale vůně okolo nesených krmí mne zlákala. Rozhodl jsem se proto změnit místo schůzky a zdržet se na pozdní oběd.
Prošel jsem kolem baru a nalezl stůl pod oknem. Místností se nesl opojný odér těžkých vůní, vycházejících z „jeskyně“ na konci sálu. Desítky tyčinek dýchaly bylinné páry a výsledkem byl mrak, výrazný tolik, že dokázal navodit náladu téměř ospalou. I tak jsme, s právě přišedším kolegou, zalistovali ve zdejší nabídce, lákající více než nevábivý interiér. Protože jsem v jídle experimentátor, bez dlouhého váhání jsem vybral Divoké sny, skutečně originální jídlo z krokodýlího nebo žraločího masa. Opatrnější parťák zůstal více při zdi a sáhl po krevetách s čínskými houbami a bambusovými výhonky, k nimž zvolil tu nejprostší úpravu rýže. Společně jsme si objednali místo předkrmu rýžové nudle s bambusovými výhonky a sójovými klíčky. Servírka, jež jako by váhala se k nám vůbec přiblížit, natož diskutovat o charakteru pokrmů, přinesla zároveň s předkrmem pro mne nepotěšující zprávu: krokodýl se nekoná a ani žralok není k mání. Na druhý pokus jsem se rozhodl pro jídlo, jehož název sliboval podobnou exotiku, a objednal si Čínskou čtvrť.
Zatímco jsme likvidovali předkrm, který částečně rehabilitoval atmosféru podniku, lokál se zaplnil a ožil bábelem nejrůznějších zvuků, k tomu hrála rituální hudba, ponurá, temná a nesrozumitelná. Ve vzácných chvilkách ticha potom bylo možno zaslechnout sténání. To stěny a strop místnosti plakaly studem nad svým vzezřením - zašlé stěny, místy obnažené na cihlu, opadávající omítka a prach.
Podnik se profiluje jako ten, který nabízí tradiční chrámová jídla. Jsem bezvěrec, neznám ani základní pravidla věrouky nám blízké, natož orientální. Mám sice jakési povědomí o prostotě, která je součástí těchto učení, ale zároveň si myslím, že může vystupovat v dobře zalátaném a čistém hávu.
Během těchto neveselých myšlenek číšník přinesl a založil hlavní chody. Pokud něco zaslouží v této čajovně absolutorium, je to jídlo. Kuchař dokáže vzácně uvést do harmonie vlastnosti jednotlivých komponent a vše vygradovat do nejednoduchého, širokého vějíře chutí s dlouhým dozníváním. Má krmě byla vystavěna s výsostným citem a dle plánu ne nepodobnému stavbě pagody. Na širokém základu nepříliš výrazného dojmu rýžových nudlí, záměrně potlačeného, se vedle sebe rozvíjely jednotlivé druhy zeleniny, nerozměklé, křupavé a pikantní. Maso mělo lákavou vůni a úpravu přesně podřízenou všemu ostatnímu. Samo o sobě možná razantnější, bylo ukonejšeno neutralitou přílohy a ponechalo z učesané kompozice vyčnívat jen malý „růžek“ pikantnosti. Sdružujícím elementem všemu byla šťáva – chuťově dostatečně samostatná, aby spojila všechny vstupy z ostatních použitých surovin, přesto však plně ctící charakter každé z nich.
Podobně hodnotil krevety můj kolega, vychvaluje rozmanitost chuti měnící se s každým soustem. Od podílu mořského výrazu přes jemnost masíčka až po zvláštně kombinovanou, sladko-ostro-kyselo a já nevím jakou ještě omáčku, která jako by soustům dala cejch kvality. Dezert na závěr za hlavním jídlem lehce pokulhával. Těsto na opečeném ananasu bylo prosté chuti a nezvládlo eliminovat vzpurný a málo poddajný kyselý charakter čerstvého ananasu.
Částka 903 korun za oběd s řadou sklenek těch zvláštních vín orientu není vzhledem k úrovni jídel nadnesená. Buddhovi by však jistě slušelo, kdyby se díl z těchto peněz věnoval na jeho nové šaty.
Orientální čajovna a restaurant Malý Buddha
Úvoz 46, 118 00 Praha 1 - Hradčany
Tel./fax: : +420 / 220 513 894
Otevírací doba: úterý – neděle 13.00–22.30
Počet míst: 40
Druh kuchyně: orientální
Přijímané platební karty: ne
Jídelní lístek: angličtina
Jazyková vybavenost personálu: angličtina
Země původu nabízených vín: v nabídce jsou pouze atypická vína Východu
Hodnocení restaurace:
Atmosféra, pohodlí, estetika 3 body z 10
Prostírání 8 bodů z 10
Úroveň jídelního a nápojového lístku 8 bodů z 10
Chování personálu 7 bodů z 10
Kvalita jídla a nápojů 18 bodů z 20
Celkem: 44 bodů ze 60
Výběr z jídelního lístku:
Vegetariánská polévka 45,-
Skleněné nudle se zeleninou 96,-
Jarní závitky s krabím masem 90,-
Mušle na zázvoru 126,-
Malý Buddha (smažené krevety, závitky plněné masem a rajčaty, salát) 216,-
Divoké sny (krokodýl nebo žralok na cibuli a česneku se sladkým chilli) 159,-
Smažené banány 50,-
Výběr z vinného lístku:
Královské rýžové víno (světlé, tmavé) 0,5 dl 35,-
Žen–šenové víno (světlé, tmavé) 0,1 l 45,-
Červené rýžové víno Shao–sin (teplé) 0,1 l 35,-