Stejně jako si Češi cení dobrého piva a Italové ve velkém konzumují těstoviny na všechny způsoby, nedají Argentinci dopustit na pořádný flák hovězího. Ostatně jestli je nějaký národ proslulý steaky, grilováním a rozlehlými dobytčími farmami, je to právě tento.
Konzumace hovězího je v případě Argentiny zažitou tradicí. Tradicí, která je ale kvůli trojciferné inflaci, jež začátkem roku překonala 200 procent, aktuálně v ohrožení. „Věřím, že Argentinci mohou v těžkých časech, jako je tato, eliminovat cokoli. Ale bez masa se neobejdeme,“ uvedla pro agenturu Reuters tamní důchodkyně Claudia San Martinová.
Čísla každopádně říkají něco jiného. Jen během letošního roku klesla spotřeba červeného masa o 16 procent. Konkrétně data ukazují, že Argentinci aktuálně snědí v průměru 44 kilogramů hovězího ročně. V loňském roce to přitom bylo o osm kilo víc. Ještě markantnější rozdíl je patrný oproti padesátým letům minulého století, kdy na člověka za rok připadalo až 100 kilogramů.
Když ne kráva, tak bude vepř
Na enormně vysoké ceny, kvůli kterým musí země letos zavést nové platidlo v hodnotě 10 tisíc pesos, reagují Argentinci dlouhodobě také posunem k jiným alternativám masa, jako je vepřové a kuřecí. Větší prostor v jejich jídelníčku ale rok od roku dostávají třeba i mnohem levnější těstoviny.
Jak moc zdražování zamávalo nejen s tamními cenami potravin, se psalo už koncem loňského roku. Pozornost vzbudil především leták společnosti Focus Market, který srovnával, kolik si Argentinci oproti roku 2007 připlatí za konkrétní položky. A u hovězího masa byl nárůst vůbec největší. Zatímco v roce 2007 bylo jeden kilogram možné pořídit za tři pesos, loni vyšlo stejné množství na astronomických 1250 pesos.
S chudobou momentálně navíc bojují obyvatelé napříč celou zemí. Ve velkých městech rapidně přibývá lidí bez domova a mnoho rodin je nuceno snižovat spotřebu i zcela základních potravin. „Situace je nyní kritická. Spotřebitelé se rozhodují pouze podle svých peněženek,“ nechal se slyšet Miguel Schiariti, prezident společnosti Ciccra, jež patří k největším producentům hovězího v zemi. Schiariti očekává, že spotřeba masa zůstane nízká i nadále, protože kupní síla měsíc od měsíce slábne.
„Lidé stále přicházejí, problém je v tom, že spotřebovávají méně. Jsou tací, kteří se obracejí k jiným produktům. Je to neustálé hledání cen,“ přiblížil Gerardo Tomsin, jeden z řezníků v Buenos Aires. „V poslední době se hodně zvýšila spotřeba kuřecího a vepřového masa,“ potvrdil jeho kolega Dario Barrandeguy.
Světové ceny na poklesu
Komplikace jsou více než patrné i na druhé straně, tedy v segmentu samotné produkce masa. Tíseň v tomto ohledu pociťují třeba v zemědělských oblastech provincie Buenos Aires, a to kvůli rostoucím nákladům na chov i suchu, které v loňském roce zasáhlo mnoho stád.
S poklesem místní spotřeby naopak rostl vývoz, jenže se tak stalo v době, kdy světové ceny snížily. „Exportní sektor prochází velmi těžkým obdobím, i když stále vyváží velké objemy. Ceny na mezinárodním trhu hodně klesly,“ posteskl si Schiariti a připomněl, že zdaleka největším odběratelem hovězího je Čína.
Už tak vysoké ceny v Argentině momentálně ještě více komplikují ekonomické reformy, se kterými přišel v prosinci zvolený prezident Javier Milei. Ten krátce po svém vítězství ve volbách oznámil devalvaci pesa o 54 procent. Také představil záměr snížit výdaje státu o 2,9 procenta hrubého domácího produktu, a to například prostřednictvím snížení důchodů či státních dotací.