Menu Zavřít

Tak už i sokoli s procesorem

11. 5. 2007
Autor: Euro.cz

Nechtěné holuby mají vypudit umělí dravci

MM25_AI

Na střechách domů v Liverpoolu, který se stane v příštím roce evropským městem kultury, bude možné již brzy zahlédnout desítku nově vyšlechtěných sokolů stěhovavých. Robotizace si už nevyhýbá ani ptačí říši a na liverpoolských domech bude „sídlit“ mechanický dravec s názvem Robop. Deset Robopů by mělo pomoci vyřešit problémy, které město má s holuby či racky, které láká především velké množství fastfoodů.
Zástupci britské společnosti Robop Ltd. tvrdí, že jde o první inteligentní systém svého druhu. Umělý pták dostal do vínku zbarvení sokola (Falco peregrinus), který je v přírodě přirozeným nepřítelem menších opeřenců. Kromě odstrašujícího zjevu je Robop také schopen vydávat stejné výstražné zvuky jako originál, poposedávat, otáčet hlavu proti větru a případně roztáhnout křídla. Procesor řídící pohybové ústrojí propočítává náhodné signály, které věrohodně imitují reálné pohyby. Robop je zhruba o čtyři centimetry větší než průměrný sokol stěhovavý, což by mělo dle firmy zjednat u holubů či racků ještě větší respekt.
Liverpoolská radnice si od systému slibuje, že přiměje především obtloustlé a nemoci často roznášející holuby k vystěhování z centra města do parků a dalších přirozených teritorií. Kritici tohoto kroku v čele s Emmou Haskellovou, která šéfuje britské nezávislé organizaci pro kontrolu ptačí populace, si jsou ale jisti, že pořízení Robopů je mrhání penězi. „Holubi jsou velice inteligentní bytosti a tento podvod brzy prohlédnou,“ prohlásila Haskellová.
Jak souboj příroda versus stroj dopadne, těžko odhadovat. Britská média ale s humorem sobě vlastním upozorňují, že robopták, který neumí létat a pouze využívá diskutabilní hlouposti holubů, by si zasloužil nějaké drsnější jméno jako „holubinátor“ nebo „robosokol“, jež by budilo respekt alespoň u potenciálních klientů. Navíc vzhledem k mentálním schopnostem holubů doporučují urychlený vývoj nové generace, která by přešla od výstražného kokrhání a mávání křídly k reálným činům. S nadsázkou upozorňují i na možná rizika. Okřídlená umělá inteligence by totiž prý mohla v budoucnu způsobit ptačí apokylapsu ne nepodobnou oné z hororového filmu Alfreda Hitchcocka.

  • Našli jste v článku chybu?