Volební lídr ČSSD neřekl, jaké vyvodí závěry z aktivit svého poradce
Poslanec Josef Hojdar (ČSSD), předseda hospodářského výboru, zatím nesdělil, jaké vyvodí závěry ze skutečnosti, že jeho poradce Igor Šafranko společně podniká s osobami, které se podílely na závažné hospodářské trestné činnosti. Obchodní rejstřík uvádí, že poradce spoluvlastní firmu Turan, v níž má obchodní podíl i rakouský podnikatel Barak Alon, který stojí za rozsáhlými úvěrovými podvody v Komerční bance, jež ústav připravily zhruba o osm miliard korun. Šafranko má také společnou firmu (Středoevropská poradenská) s kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem (viz EURO 14/2002). O podnikání Mrázka a spol. se dlouhodobě zajímá policie. Ekonomická kontrarozvědka v této souvislosti založila speciální spis pod názvem „centrála“.
Nepodstatná záležitost.
„Pro mě je to záležitost naprosto okrajová, nepodstatná. Pan Šafranko pro mě dělá určité dílčí věci v rámci poradenské činnosti kolem hutí a ocelářského průmyslu. Z hlediska procentního jsou to asi 0,2 procenta úvazku,“ prohlásil Josef Hojdar minulé úterý v rozhovoru pro týdeník EURO. Na otázku, zda věděl o podnikatelských vazbách svého poradce, nejdříve uvedl, že to jsou pro něj nové informace, nikdy se prý o těch věcech s Šafrankem nebavili. Vzápětí však dodal, že o Mrázkovi věděl. „Pochopitelně, že se znali,“ dodal poslanec.
Hojdar, který je lídrem volební kandidátky ČSSD v Ústeckém kraji, odmítl v rozhovoru pokračovat, když se dozvěděl, že o stejném tématu kromě týdeníku EURO informovala v hlavním zpravodajství také Česká televize. „Tak vám pěkně děkuju! Pokud máte ještě nějaké další otázky, tak je pošlete písemně!“ ukončil rezolutně debatu v parlamentu. Na otázky, které mu ve středu byly zaslány, však do páteční uzávěrky týdeníku EURO neodpověděl.
Barak Alon v Setuze.
Poradce Igor Šafranko je spojován s aktivitami První západočeské společnosti pro kapitálový trh, která teď nepřímo ovládá ústeckou Setuzu. Jeho kontakty na uvedenou podnikatelskou skupinu potvrzují i lidé z byznysu. „Když Setuza v roce 1999 prodávala akcie olomouckého Milo Holdingu, které několik měsíců vlastnila, bylo jí lidmi z IPB - pány Tydlačkou a Ohlídalem - doporučeno, aby kontaktovala První západočeskou. Za ně v té věci měl tehdy vyjednával právě Šafranko,“ uvedl zdroj týdeníku EURO.
Setuza nyní vede spor s ČSOB o dvoumiliardovou pohledávku (EURO 14/2002) a věcí se zabývá i státní Česká konsolidační agentura (ČKA), v níž je Josef Hojdar místopředsedou dozorčí rady. Některé informace říkají, že jeho poradce Šafranko má kontakty i na některé další osoby z vedení ČKA.
Česká televize ve své reportáži uvedla, že Barak Alon měl před třemi lety připravovat s ústeckou Setuzou obchod. Šlo o dodávky surovin z Ukrajiny. V kuloárech se hovoří o tom, že konkrétně mělo jít o slunečnicové semeno a určitou roli v kontraktu měly hrát Válcovny plechu Frýdek-Místek, v nichž Šafranko i Barak Alon působili. Ale z obchodu kvůli nejasnostem nakonec sešlo. Bylo to v době, kdy předsedou představenstva Setuzy byl dnes vazebně stíhaný podnikatel Jan Gottvald, dlouholetý přítel Františka Mrázka. Zmíněné osoby tak může spojovat ještě více, než se na první pohled zdá.