U kongresové turistiky platí poučka: pořadatelé kongresů, konferencí, eventů, mítinků a veletrhů se rozhodují podle krásy destinace, možnosti doprovodných programů a nákladů, tedy něčeho, co lze nazvat poměr cena/výkon. Praha má neoddiskutovatelnou výhodu pověsti bezpečného města s unikátní historickou architekturou a osobitým geniem loci, zároveň je spojena se světem solidní leteckou dopravou. Žádný z tuzemských regionů jí v tom nemůže konkurovat, a to zejména pokud se jedná velké mezinárodní akce. Česko ale není jen Praha a ne každá konference čítá tisíce hostů desítek různých národností. O slovo se v poslední době hlásí i další kraje. Kongresový turista je ve světě cestovního ruchu žádaný druh, takový host utratí mnohem víc než ten běžný.
Má ovšem i další plusy: dokáže vykrýt kapacity zařízení mimo hlavní sezony, a navíc je u něho potenciál, že když bude spokojený, vrátí se někdy i na dovolenou. V jednotlivých krajích proto fungují kanceláře, které se zaměřují na kongresový průmysl a dávají vědět, co mohou nabídnout regiony mimo metropoli.
Všechny cesty vedou do Prahy
Česká metropole se prosadila ve světové konkurenci a loni obsadila osmé místo na žebříčku nejpopulárnějších kongresových destinací, který každoročně sestavuje Mezinárodní kongresová asociace ICCA (International Congress and Convention Association). Praha si polepšila o tři pozice, a zařadila se tak do top deseti kongresových destinací světa, jako jsou Barcelona, Paříž, Vídeň, Londýn či Singapur. Česká metropole se v žebříčku nejpopulárnějších kongresových destinací dlouhodobě pohybuje kolem desáté příčky, a patří tak mezi světovou špičku kongresového průmyslu. První místo v loňském roce získala Barcelona následovaná Paříží, Vídní, Berlínem, Londýnem, Singapurem a Madridem. První desítku uzavírá Lisabon a Soul.
Vylepšit možnosti Prahy by mohla plánovaná hala O2 universum, která má vyrůst do roku 2020 vedle O2 areny. „Počítáme, že bude mít zásadní vliv na získání především velkých asociačních kongresů. Praha bude moci nově nabídnout daleko větší kapacitu, a ucházet se proto o pořádání velkých kongresů a konferencí mezinárodních asociací, které by se jinak do Prahy nevešly. Reálně se tak v Praze budou moci pořádat i kongresy a konference s účastí kolem deseti tisíc delegátů,“ říká Roman Muška, zástupce Prague Convention Bureau, tedy organizace, která reprezentuje Prahu v oblasti kongresového průmyslu.
Zmiňovaných obřích kongresů není tolik jako menších akcí, nicméně jejich přínos, ať už finanční, či vědecký, je pro město obrovský. „Zároveň vezmemeli v úvahu taktéž stávající kapacity Kongresového centra Praha, bude možné v budoucnu v Praze uspořádat paralelně dva několikatisícové kongresy, což doposud nešlo,“ dodává Muška.
Ani malé nejsou k zahození
„Z hlediska mezinárodního významu má Praha náskok a do budoucna to tak zůstane. Na žebříčku ICCA (tedy konání kongresů na pravidelné bázi, kdy rotace probíhá minimálně mezi třemi zeměmi a s minimálně 50 účastníky – pozn. red.) za rok 2017 je možné najít pouze dvě další česká města, kterými je na 228. místě Brno a 358. místě Plzeň s jednotkami velkých kongresových akcí ročně,“ podotýká Radek Chaloupka, manažer KPMG.
Na zařazení do tohoto žebříčku prý aspirují Ostrava, Karlovy Vary, Hradec Králové nebo některá horská střediska. Jak dodává Muška, na Prahu ale připadá 80 procent všech kongresů uskutečněných v Česku podle parametrů ICCA.
„Regionům často chybí vhodná kongresová infrastruktura a lepší dostupnost zejména leteckou dopravou, která je pro konání kongresových akcí rozhodující.
Regiony se tak mohou zaměřit na menší specifické akce konferenčního typu s vyšším podílem domácích účastníků nebo účastníků z okolních zemí,“ soudí Chaloupka. A to se, zdá se, daří. Když si vezmeme údaje Českého statistického úřadu, který sleduje akce nad 50 hostů v hromadných ubytovacích zařízeních, čísla už vypadají optimističtěji než hodnocení ICCA.
Ze statistik ČSÚ vyplývá, že v roce 2017 se takových akcí v Česku konalo 12 542 a účastnilo se jich 1,3 milionu hostů. Na Prahu jich připadlo 4388, tedy o něco více než třetina. Slušná čísla vykazují v tomto ohledu i regiony, které bývají někdy opomíjeny, například Vysočina nebo Olomoucký kraj. Ty dokážou těžit nejen ze své polohy. Představitelé krajských kanceláří poukazují na to, že zařízení, která jsou k dispozici, neumožňují konání těch opravdu velkých kongresů, pro ty menší už ale disponují standardem, za který by se nemusela stydět ani Praha. Navíc už dokážou nabídnout i „něco navíc“, co firmy a pořadatelé hledají, jako doprovodný program. Kraje už nechtějí být jen místy, kam si v rámci doprovodného programu odskočí kongresový host z Prahy. Co všechno mohou jednotlivé kraje nabídnout a proč Praha nemusí být pro pořadatele konference jednoznačná a jediná volba, si můžete přečíst v anketě.
Konference v hromadných ubytovacích zařízeních
Podle krajů v roce 2017
Praha
Středočeský
Jihočeský
Plzeňský
Karlovarský
Ústecký
Liberecký
Královehradecký
Pardubický
Vysočina
Jihomoravský
Olomoucký
Zlínský
Moravskoslezský
528,5 4388
78,6 820
46,8 520
71,9 618
8,5 74
23,5 265
26,9 369
31,8 329
46,9 451
907
72,9
2082
202,0
639 85,4
47,2 460
79,5 620
Počet akcí celkem 12 542
Počet osob celkem (v tis.) 1357
Zdroj : ČSÚ
Anketa 1. Má váš kraj dostatečné zázemí pro kongresovou turistiku? Co je potřeba vylepšit? 2. Proč by měl pořadatel kongresu zavítat do vašeho regionu? Silvie Zámečníková, manažerka pro strategii a rozvoj Moravia Convention Bureau 1. Jihomoravský kraj je průsečík cest mezi Vídní, Prahou i Bratislavou. Brno nabízí síť kanceláří, logistických center či univerzit. Celý region má k dispozici moderní, různorodá a multifunkční konferenční zařízení. Rezervou Jihomoravského kraje je však jeho dopravní dostupnost – nedostatečná kvalita dálnic či nedostatek mezinárodních letů. 2. Výhodná poloha při hranici se Slovenskem a Rakouskem nebo atraktivnější cenová dostupnost s porovnáním s okolními zeměmi je velké pozitivum. Podporujeme mezinárodní trend tím, že umíme
nabídnout netradiční zážitky spojené například s regionálním folklorem, dobrým vínem nebo například památkami UNESCO. Jana Caklová, manažerka Vysočina Tourism 1. Aktuálně vybudovaná infrastruktura je kvalitní a pro akce menšího a středního rozsahu je nabídka také poměrně široká. Rezervy regionu spatřujeme v absenci velkokapacitních kongresových center, která by dokázala pojmout vyšší stovky až tisíce účastníků akcí, a to včetně ubytování. 2. Výhodná poloha ve středu republiky představuje neoddiskutovatelnou výhodu zejména pro firmy, které mají své pobočky v různých částech republiky i mimo ni (v Bratislavě, ve Vídni). Vysočina pro ně představuje ideální místo setkávání se z pohledu kompromisu v dojezdové vzdálenosti z různých míst.
Denisa Merenusová, zástupce Hradec Králové Region Convention Bureau 1. Máme vybudovanou dostatečnou infrastrukturu, ale rezervy vidíme v Hradci Králové, kde bohužel dosud není vhodný kongresový hotel s dostatečnou ubytovací kapacitou pro konání velkých kongresů. Dalším problémem je dopravní infrastruktura, tuto problematiku je ale třeba řešit na národní úrovni. 2. Královéhradecký kraj nabízí kombinaci kvalitních kongresových služeb, moderního vybavení a zajímavých historických prostor. Pestrá ji i nabídka doprovodných programů. Radana Kubíčková, zástupce North West Bohemia Convention Bureau 1. U nás je vhodné pořádat akce středního a menšího rozsahu okolo 100 až 200 účastníků. Největší
kongresové prostory nabízí město Ústí nad Labem. Ostatní města pak nabízejí konferenční kapacity do 100 osob. 2. Kraj má výbornou dostupnost – dálnice D8, výhodnější finanční podmínky pronájmu než v Praze, možnost zážitkového doprovodného programu: vinařské degustace, sportovní zázemí, historické podzemní prohlídky pevnosti Terezín nebo adrenalinové aktivity v Českém Švýcarsku. Denisa Králíková, tourism manager, Střední Morava – Sdružení cestovního ruchu 1. Velikou výhodou Olomouce je její dopravní dostupnost. Od Ostravy i Brna dělí Olomouc sotva hodinka cesty po dálnici. Město je rovněž důležitou železniční křižovatkou. V posledních letech v Olomouci vyrostla řada kvalitních ubytovacích a konferenčních zařízení, díky čemuž město disponuje kapacitou přes 2400 lůžek. S infrastrukturou v ostatních částech kraje je to už poněkud složitější, především co se týče oblasti Jeseníků. Jeseníky se ale zaměřují na zcela jinou cílovou skupinu návštěvníků a segment MICE (z anglických výrazů Meetings, Incentives, Conferences & Congress, Events & Exhibitions – pozn. red.) se této destinace dotýká spíše jen v rámci incentivy, tzn. teambuildingových aktivit a fakultativních výletů. 2. Pro komornější či incentivní akce může kraj nabídnout netradiční interiéry, např. Arcibiskupský palác v Olomouci, hrady, zámky, nebo fortové pevnosti z dob Rakouska-Uherska, jejichž komplex v minulosti sloužil k obraně Císařsko-královské olomoucké pevnosti, kde se odehrává interaktivní program inspirovaný soutěží Pevnost Boyard. Nelze také opomenout specifickou gastronomii
Olomouckého kraje, zejména pak proslulé olomoucké tvarůžky, které můžete ochutnat na sto různých způsobů napříč celým regionem. Markéta Wernerová, ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu 1. Výhodou středních Čech je blízká dojezdová vzdálenost z/do Prahy. Nedostatečná je bohužel ubytovací kapacita pro velké kongresy pro 400 až 500 osob a také počet pětihvězdičkových hotelů s nejvyšším standardem služeb. Většinová kapacita hotelů odpovídá již zmíněným akcím středního formátu a pohybuje se v tří- až čtyřhvězdičkové kategorii. V regionu lze však najít zajímavé kongresové prostory i pro větší akce, v Poděbradech, Mladé Boleslavi či v Průhonicích. 2. Středočeský kraj je díky bezprostřední blízkosti hlavního města Prahy a přívětivým cenám
ideální alternativou právě ve srovnání s českou metropolí. Zároveň je vhodnou alternativou k typickým městským kongresům, nabízí totiž i klidné přírodní lokality nebo lázně. Střední Čechy se navíc pyšní rozmanitou škálou historických, kulturních, přírodních i technických památek. Atraktivní nabídkou je právě spojení vzdělávání a doprovodných programů a výletů. Ať už je to v romantickém prostředí hradů a zámků, pestré nabídce relaxace a wellness, nebo aktivním vyžití při cykloturistice nebo třeba golfu. Historickým centrem se zase mohou pochlubit prakticky všechna města v kraji. Karolína Nožičková, ředitelka společnosti Carlsbad Convention Bureau 1. Náležíme v rámci České republiky k několika málo destinacím, které disponují dostatečným zázemím
pro realizaci a rozvoj kongresového turismu. Hlavním problémem však zůstává dopravní dostupnost pro návštěvníky velkých MICE akcí, protože Karlovarský kraj je periferním regionem s nedokončenou silniční infrastrukturou a omezeným leteckým spojením. 2. V současnosti Karlovarský kraj nabízí 38 nevšedních kongresových lokalit s kapacitou od 50 až 7500 účastníků, velkým lákadlem je i široká incentivní nabídka napříč věkovými kategoriemi. Především nabídka kvalitního ubytování, dobré technické zázemí, zajímavé doplňkové aktivity jako např. lázeňství & wellness, sportovní, kulturní a další společenské vyžití, představuje v kraji dobré výchozí podmínky pro MICE.
Na Prahu připadá 80 procent všech kongresů uskutečněných v Česku podle parametrů ICCA. Po otevření O2 universum se v Praze budou moci pořádat kongresy a konference s účastí kolem deseti tisíc delegátů.
O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz