Menu Zavřít

Takovou cenu si může dovolit jenom Apple

1. 10. 2018
Autor: Euro.cz

Recenze nových iPhonů XS a XS Max Na trhu jsou levné smartphony, jejich střední třída a drahé přístroje, iPhony od Applu nepatří ani do jedné z těchto skupin, hrají vlastní ligu. O nových modelech XS a XS Max to platí dvojnásob, ceny se dostaly přes magickou hranici 40 tisíc korun.

Takové peníze za mobily naposled dávali podnikatelé na začátku devadesátek, když se chtěli po ulici nechat vidět s kufříkovým telefonem. Dnes je jiná doba, trh s mobily, tedy dnes téměř výhradně se smartphony, je přeplněný a v lidových kategoriích na něm zuří cenová válka. Ta snižuje i ceny nejlepších přístrojů na dosud nemyslitelné částky. Přesto si Apple dovolí ceny vyšroubovat na maximum.

A přesto mu byznys velmi dobře funguje.

Dokonalý stroj s šílenou cenou

Na nové iPhony se můžeme podívat zhruba trojím pohledem. Pokud budeme příznivci značky, budeme nadšeni. Pokud budeme koukat na každou korunu v poměru s výkonem, tak ohrneme nos a půjdeme si koupit nadupaný Pocophone od Xiami za devět tisíc korun. A pokud se od předsudků oprostíme a podíváme se na iPhony XS a XS Max střízlivým pohledem, musíme zatleskat i přimhouřit oči. Jsou to totiž dokonalé stroje s šíleně vysokou cenou.

Apple si vždy jel vlastní linii a na konkurenci se nikdy příliš neohlížel, to spíš ona na něj. To platí i dnes. Novinky nejsou nějak převratně revoluční, dokonce to nejsou vlastně ani úplně nové modely. Vycházejí z loňského iPhonu X (označení znamená římskou číslovku 10) a v principu se od něj příliš neodlišují. Apple totiž zcela nové modely představuje obvykle jen jednou za dva roky, a letos tedy byl čas na inovované varianty s tradičním doplňkovým písmenem S v názvu.

Výše uvedené platí především pro menší model XS, větší XS Max nemá přímého předchůdce, loni Apple velkou variantu iPhonu X neměl. Proto je XS Max zajímavější. Minimálně v tom, jak postoupily technologie a jak se podařilo dostat 6,5palcový displej na plochu menší než u mnoha jiných přístrojů s výrazně menšími displeji. Telefon má zcela minimální rámečky a i na výkroj v horní části displeje jsme si již zvykli. Mimochodem, ač nebyl první, tak výkroj jako módní prvek přinesl právě loňský iPhone X a dnes ho většina výrobců kopíruje.

Odemykání jen přes obličej

Co nás nikdy nepřestane fascinovat, je vůle Applu řešit i ty nejmenší detaily.

Přestože na první pohled vypadají novinky stejně jako předchozí model, tak třeba rámeček a jeho napojení na zadní skleněný kryt jsou vylepšené. Telefony otáčíme hodinu v ruce a stále nacházíme nové drobnosti, které jsou provedené zcela precizně. Ne že by konkurence dělala jen samé šmejdy, ale Apple je v tomto směru premiant. V běžném provozu jsou ale podstatnější funkce a výbava. Ta je u obou modelů stejná, liší se jen velikostí displeje a logicky rozměry. Menší je univerzálnější, větší nebude pro každého. Ale ten displej je opravdu famózní.

Pro většinu uživatelů není podstatné, že obě novinky mají nový procesor A12 Bionic nebo nově 4 GB operační paměti.

iPhony byly a jsou vždy vyladěné.

Systém je bleskurychlý a třeba náročný střih videa přímo v telefonu zvládá hardware zcela bezproblémově. Fotoaparáty májí iPhony XS a XS Max rovnou tři. Ten přední slouží nejen pro (dnes tak populární) selfie, ale i jako strážce vstupu do telefonu.

Čtečku otisků prstů už iPhony nemají, odemykání probíhá výhradně přes kontrolu biometrických parametrů obličeje.

Apple má v tomto směru náskok a během testu se nestalo, že by telefon nepoznal svého uživatele. Aito ve velké tmě, nebo když se ho pokusíte zmást pokrývkou hlavy či třeba brýlemi.

Zadní fotoaparát má dva objektivy, vedle standardního širokoúhlého záběru je k dispozici i dvojnásobný optický zoom.

Objektivy mají výbornou světelnost, která spolu s dvojitým optickým stabilizátorem nechá zapomenout na kompaktní fotoaparáty. Z iPhonů dostanete výborné snímky za všech okolností. Především v noci jsou výsledky skvělé. A když už si telefon pořídíte, zkuste portrétní režim, který buď rozmaže pozadí, nebo ho rovnou začerní jako v ateliéru. Opět musíme konstatovat, že to funguje na jedničku.

Mobil s parametry notebooku

Vlastně jediný problém obou modelů je cena. A to poměrně zásadní. Začíná na třiceti tisících za menší iPhone XS, respektive 33 tisících za větší Max. Jenže to dostanete jen 64 gigabajtů pro ukládání dat, což může být opravdu málo.

Větší varianty s 256 GB paměti znamenají zhruba pět tisíc navíc, vrcholné verze s 512 GB paměti pak znamenají extrémní ceny přes 40 tisíc korun. Co na tom, že telefony mají parametry notebooků, ceny jsou opravdu šílené a dosahují úrovně ojetých aut. Nejdražší iPhone XS Max vyjde na 43 500 korun, což je zhruba dvojnásobek opravdu drahé konkurence, a dokonce čtyřnásobek nejdostupnějších top modelů. 0

FIN25

O autorovi| Matěj Janura, spolupracovník redakce

  • Našli jste v článku chybu?