Menu Zavřít

Takový šťastný pár

21. 5. 2002
Autor: Euro.cz

Nový HP zatím provázejí úsměvy a potlesk. Jak dlouho vydrží?

Když se loni na podzim sešla generální ředitelka společnosti Hewlett-Packard Carleton S. Fiorina a bývalý ředitel Compaqu Michael D. Capellas s investory, aby jim prodali svou kontroverzní fúzi, přivítalo je hrobové ticho, které jen tu a tam někdo z přítomných polohlasem přerušil vtipnou poznámkou. Když ale 7. května rozjížděli nově spojenou firmu, dostalo se jejich vystoupení přijetí o poznání vřelejšího. Zaměstnanci povstali a věnovali dvojici mohutný potlesk. Na tiskové konferenci, která následovala, šlo také všechno jako na drátkách. Personální ředitelka HP Susan Bowicková popisuje: „Připadali jsme si jako na rockovém koncertu, jako by se na scénu měli každou chvilku vyřítit Rolling Stones.“
Nazvěme to třeba líbánkami HP - na dobu neurčitou. Nový Hewlett-Packard už dokonce začíná z pochybností Wall Street těžit. Jeho akcie od 30. dubna, kdy se nespokojený člen představenstva Walter Hewlett vzdal svého boje proti fúzi, vzrostly o 18,6 procenta na 20 dolarů.
Částečně začaly stoupat proto, že se od oznámení fúze propadly o 26 procent a už si to jinam než nahoru ani namířit nemohly. Na investory a analytiky však v každém případě udělaly velký dojem podrobné integrační plány, které společnost předložila. Mnozí si také myslí, že si firma ponechává jen ty správné produkty. Z produkce Compaqu bude nový Hewlett-Packard nabízet počítače pro firemní zákazníky, méně výkonné servery a handheldy iPAQ. Toto portfolio doplní svými tiskárnami a servery UNIX. Zůstanou i spotřební počítače obou původních značek, avšak výrobky HP pro firemní klientelu a handheldy Jornada nepřežijí. „Naplánovali to mnohem podrobněji, než všichni čekali,“ říká analytik Gartner Group Martin Reynolds.
Hvězdné vystoupení Fioriny a Capellase nemusí dlouho vydržet. Oba si teď budou muset pěkně vyhrnout rukávy a pustit se do boje s horou problémů, které s sebou fúze přináší. Tím největším bude asi morálka. Ačkoli je davy zatím vítaly s jásotem, mnohým „hápéčkářům“ se spojení pořád nelíbí. V jednom důchodovém programu HP hlasovali proti transakci majitelé bezmála 75 procent z 34 milionů akcií. A kromě toho jen hrstka ze 145 tisíc zaměstnanců firmy ví, že se nemusí obávat ohlášené vlny propouštění, jež se má dotknout nejméně deseti tisíc lidí.
HP doufá, že problém částečně vyřeší nabídkou dobrovolného odkupu akcií, a tak umožní nespokojencům odejít. „Je načase se s tím vypořádat,“ říká personální ředitelka Bowicková. Ale firma zřejmě přijde i o své špičkové pracovníky. Po podpisu transakce byla více než šesti tisícům klíčových manažerů nabídnuta první polovina zajímavých prémií, kterými si je chce společnost udržet. Zasvěcenci přesto tvrdí, že to po měsících dřiny na kontroverzním obchodu nestačí a někteří možná brzy odejdou. Pak jsou tu také finanční překážky. Firma sdělila, že může do roku 2004 snižovat náklady o alespoň 2,5 miliardy dolarů ročně a přitom udržet pokles v tržbách na pouhých pěti procentech. To by mělo zvýšit výnos na akcii z 88 centů v roce 2001 na 1,51 dolaru v příštím roce.
Jak ale dokazuje příklad společností AOL Time Warner a MCI WorldCom, fúzím high-tech společností se jen zřídka daří naplnit své cíle. Někteří odborníci se domnívají, že ani HP by nemusela plánovaných tržeb a zisku dosáhnout. Fiorina ale tyto obavy pokládá za neopodstatněné. „Čím více se na své předpoklady díváme, tím se nám zdají oprávněnější,“ řekla 7. května novinářům. Pro naplnění plánovaných cílů bude nejdůležitější strategie, a ta se zatím investorům líbí. Analytici v první reakci na fúzi očekávali, že se Fiorina podle vzoru IBM vrhne do sektoru poradenství a jiných služeb. Ta se ale prozatím rozhodla, že bude těžit z vůdčího tržního podílu, který má HP v segmentu osobních počítačů, serverů a paměťových systémů. Ve službách se přiklonila ke spolupráci s největšími rivaly IBM, například s firmou Accenture. Je to moudrý krok, protože takoví partneři mohli zákazníky posílat ke konkurentům typu Dell Computer. „Hewlett-Packard pořádně vystrašil společnosti, které nechtějí, aby se jim objevila konkurence v podobě další IBM,“ vysvětluje Humberto Andrade, analytik z Technology Business Research.
I tak se ale Fiorina nesmí při řízení společnosti a snižování nákladů dopustit nejmenší chybičky - zvlášť nyní v období slabé ekonomiky, kdy více specializované firmy jako Dell a Sun tvrdě bojují o každou zakázku. „HP se teď musí soustředit spíš na řešení aktuálních problémů než na lákavé dlouhodobé vize,“ domnívá se Rebecca F. Runkleová, analytička Morgan Stanley Dean Witter & Co. Pokud firma nevyřeší detaily, mohly by líbánky skončit nepříjemně brzy. Carly si jistě myslela, že loňský rok byl tvrdý Fúze HP s Compaqem odstartovala dobře, ale má před sebou spoustu velkých překážek

MORÁLKA
Mnozí ze 145 tisíc zaměstnanců nového HP nevědí, jestli nepřijdou o místo. Řada z nich s fúzí stále nesouhlasí.

STRATEGIE
HP sází na to, že pomocí nové strategie překoná konkurenty, jako Dell a Sun, avšak tyto firmy se mohou více soustředit na užší výrobkové řady

VÝDAJE NA TECHNOLOGIE Za situace, kdy jsou tržby v technologickém sektoru nevalné, bude konkurence bojovat o každou zakázku. Nový HP se přitom musí nejprve vypořádat s integrací produktů a zaměstnanců firmy Compaq

MM25_AI

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Dita Přichystalová

  • Našli jste v článku chybu?