Menu Zavřít

Tání ledu nad fiskálním útesem

10. 12. 2012
Autor: Euro.cz

USA

Už od zvolení Baracka Obamy do druhého prezidentského období nežijí Spojené státy prakticky ničím jiným. Pokud se Bílému domu nepodaří zahájit výrazné snižování vládního deficitu, na základě loni přijatého zákona budou automaticky spuštěny tvrdé rozpočtové škrty a zvyšování daní. Takzvaný „fiskální útes“, jak média onen scénář líbivě nazvala, by dle všech propočtů spustil v Americe tvrdou hospodářskou recesi.

Nyní se zdá, že obě strany dokázaly přijmout ústupky a spějí k dohodě. Po schůzce Obamy se šéfem republikánů Johnem Boehnerem přinejmenším existuje shoda, že se zvýší daně vyšším příjmovým skupinám.

„Stále více lidí ve straně tvrdí, že prezident v prvním kole zvítězil, ale ve druhém kole se bude bojovat o výdaje,“ řekl CNN republikánský poslanec Steve LaTourette. Stále tak není jisté, jestli bude kompromis nalezen ještě do konce roku. Automatická opatření přitom začnou platit už od 2. ledna a kupříkladu jen obyvatele New Yorku budou stát 43 miliard na nových daních.

bitcoin školení listopad 24

Zákopovou válku bylo zatím komické sledovat. Obama například v úvodu vyjednávání přišel s prakticky nepřekonatelnými požadavky. Chtěl zvýšit daně o 1,6 bilionu dolarů a zároveň zvýšit výdaje na podporu ekonomiky o 200 miliard. Republikáni zase navrhli poloviční zvýšení daní a tvrdé škrty ve zdravotnictví a v sociální oblasti, což jsou v obou případech Obamovy prioritní agendy.

Až do konce roku bude okolo fiskálního útesu ještě horko. Burzy každý den citlivě reagují na každý výrok na ono téma z úst politických reprezentantů. Pokud by se k dohodě nedospělo, bude se na trzích pořádně červenat. „Řekl bych, že trh zatím počítá s tím, že se nakonec politici dohodnou. Vůbec nebere v úvahu možnost, že by se úspory mohly spustit,“ řekl týdeníku Euro John Carey, viceprezident investiční společnosti Pioneer Investment.

  • Našli jste v článku chybu?