„Nejde však jen o připravenost finančních institucí, ale také o vytvoření potřebných legislativních podmínek v Česku, jež umožní finančním institucím plnit povinnosti plynoucí z FATCA,“ upozorňuje na úskalí Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace.
FATCA je zákon USA přijatý v roce 2010, který po cizích bankovních institucích požaduje informace o účtech amerických daňových poplatníků. Nějakou chvíli však trvá vynutit si spolupráci se zahraničními partnery. Mezistátní smlouva IGA mezi Českem a USA a Evropskou unií a USA není podepsaná. To by se mohlo brzy změnit. Očekává se, že česká vláda o podpisu dohody rozhodne do konce března. V Česku budou režimu FATCA podléhat jednotky tisíc bankovních klientů.
Zásadním problémem bohulibé americké snahy zvýšit mírně výběr daní ale je, že neexistuje příslušná tuzemská legislativa. Banky tedy nemohou plnit požadavky FATCA, aniž by porušovaly zákony týkající se ochrany osobních údajů či bankovního tajemství.
Některé instituce však již obeslaly klienty, aby jim sdělili osobní údaje právě kvůli vstupu regulace FATCA v platnost. Minulý týden tak například učinila společnost BrokerJet patřící České spořitelně. Některé, jako Equa Bank, vyřešily povinnost nepřímo reportovat americkému daňovému úřadu tak, že rezidentům Spojených států zavřely účty a nové již neotevírají.
Tuzemské banky mají začít reportovat regulátorovi, tedy rezortu financí, od března příštího roku. „Tomu se budeme věnovat, až dostaneme přesné požadavky, co reportovat a v jaké podobě,“ uvedla mluvčí ČSOB Pavla Hávová.
Celý článek najdete v aktuálním vydání týdeníku Euro
Čtěte také:
Souboj daňových rájů vyhrály Britské Panenské ostrovy
Únik dat odhalil tajemství karibského souostroví. Skrývá majetky z celého světa