Čilá kultura nových firem v Evropě vábí americké talenty
Koncem roku 2000 dostali studenti Eric H. Baker a Jeff Fluhr z manažerské školy Graduate School of Business na Stanfordské univerzitě chytrý nápad vytvořit online burzu vstupenek. A v San Francisku založili firmu, která brzy prorazila. V roce 2003 dosáhla firma StubHub svého prvního zisku, když prodala vstupenky na baseballové zápasy a další akce v hodnotě 60 milionů dolarů.
Když StubHub prosperovala, Baker byl brzy připraven na druhou fázi - tentokrát už notně vzdálenou od Silicon Valley. Roku 2005 se přestěhoval do Londýna, aby odstartoval agenturu viagogo na online prodej vstupenek pro Evropu, přičemž s sebou vzal pět Američanů. Baker v cizině nikdy nežil, stěhoval se s určitou nervozitou. Avšak podnikatelská vitalita v domněle úzkoprsé Evropě jej překvapila. „Když se člověk napojí na správné sítě, hodně to připomíná to, co se děje v Silicon Valley,“ tvrdí, „více a více lidí si začne uvědomovat příležitosti.“
Baker patří ke stále četnější skupině Američanů, kteří přeskakují onu velkou louži a zapojují se do dynamické kultury nových firem. Pravda, odstartovat podnikání v Evropě je stále ještě těžší než ve Spojených státech. Ovšem vedoucí pracovníci a investoři rizikového kapitálu tvrdí, že počet Američanů, kteří zakládají nebo řídí evropské společnosti, roste. Neil Rimer, generální partner evropské firmy Index Ventures z oboru rizikového kapitálu, konstatuje: „V některých případech dostáváme víc amerických než evropských životopisů.“
Dan Cohen, jenž vedl obchodní útvar stránek My Yahoo!, teď pendluje mezi Evropou a USA jako prezident a generální ředitel zrozené německé společnosti Pageflakes, kterou v roce 2006 založili dva Němci a jeden Bangladéšan. Američany najímají i evropští manažeři. Richard Moross, zakladatel firmy Moo.com, loni v červenci přesvědčil Briana Murphyho, který pomohl vybudovat stránku Ofoto na sdílení fotografií, aby se přestěhoval do Londýna a pomohl rozjet on-line službu na tisk fotografií coby její provozní viceprezident.
Techničtí odborníci uvádějí mnoho důvodů, proč se západní Evropa zdá být tak pohostinná: nejlepší technické talenty a více finančních mechanismů (jako jsou mecenášští investoři), menší konkurence než v Americe a jednotný evropský trh. Investice rizikového kapitálu do evropských technologických firem loni vzrostly o šestnáct procent přibližně na 2,8 miliardy dolarů. Americké investice do nově založených IT společností rostly daleko pomaleji - o dvě procenta, i když dosáhly mnohem větší úhrnné hodnoty 13,8 miliardy dolarů.
Vyrovnané hřiště
Přední americké firmy Benchmark Capital a Accel Partners z oboru investic rizikového kapitálu, jež mají kanceláře v Londýně, daly nedávno dohromady peníze pro dva velké evropské fondy. „Jsme svědky nejvyšších úrovní podnikatelské aktivity od doby, co jsme tu v roce 2000 založili firmu,“ prohlašuje Kevin E. Comolli, řídící generální partner londýnské Accel Partners, která loni vytvořila fond s majetkem 450 milionů dolarů. Firma Accel „sype“ peníze do softwaru s otevřeným zdrojem, do webových služeb, elektronického obchodování a do podniků vyrábějících komunikační vybavení v Británii, Francii, Německu a Skandinávii.
Během řady let v Evropě samozřejmě vznikly průkopnické technologické společnosti: počínaje SAP v softwaru a konče Nokií v telefonech. Avšak pro živou generaci zakládaných firem „narovnal“ internet pomyslné hřiště mezi Evropou a Silicon Valley. Před pár lety museli technologičtí podnikatelé založit firmu v USA. Tamní trh byl totiž příliš velký na to, aby ho šlo ignorovat, a pro nově založenou evropskou firmu bývalo těžké, aby ji někdo bral vážně. Ale když je dnes nápad vskutku průkopnický, svět si cestu k vaším dveřím najde, prohlašuje Mark Tluszcz z lucemburské firmy Mangrove Capital Partners, která investuje rizikový kapitál. Tluszcz by to měl znát: v roce 2003 investovala Mangrove 130 tisíc dolarů do Skypu, do rychle rostoucí internetové telefonní společnosti se sídlem v Lucembursku.
Společnost Skype, již v roce 2005 koupila firma eBay za 2,6 miliardy dolarů, je zářnou ukázkou nově zakládaných firem v Evropě. Není však osamocená. Ve Švédsku zakořeněná MySQL je vůdčí hráčem v oblasti databázového softwaru s otevřeným zdrojem; britská Last.fm s hudební webovou stránkou mající povahu společenské sítě se připravuje k rozpuku; a madridská společnost FON, kterou založil čilý podnikatel Martin Varsavsky, buduje celosvětovou bezdrátovou komunikační síť. „Díky Skypu máme důkaz, že je možné vytvořit v Evropě společnost, jež může být opravdu velká,“ upozorňuje Baker, „to je obrovská inspirace.“
Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek