Menu Zavřít

Technologická sklizeň

7. 9. 2020
Autor: Euro.cz

Nedostatek lidí spolu s pandemií koronaviru vede k 40procentnímu nárůstu investic do zemědělských startupů

Robotizace a automatizace, to jsou dva zřejmé trendy v současném zemědělství. Důvodem jejich akcelereace je nedostatek pracovníků ochotných pracovat na farmách a také vážná situace kolem pandemie koronaviru.

„Pozorujeme obrovský nárůst v poptávce i objednávkách,“ řekl Pal Johan From, výkonný ředitel norské firmy Saga Robotics. Saga má v tuto chvíli na stole zhruba 40 žádostí o robota s názvem Thorvald, a to jen z Velké Británie. Thorvald dokáže převážet bedny s plodinami, odplevelovat a sklízet jahody a zároveň svým ultrafialovým zářením zabíjet plísně. Schopnost této UV technologie zabíjet také viry přilákala nejen mnoho pozornosti, ale i finanční podporu. Společnost na další výzkum a vývoj sehnala okolo 100 milionů norských korun, tedy zhruba 250 milionů českých korun.

Další pobídkou pro nárůst v investicích jsou i takzvané vertikální farmy. V nich se zelenina a byliny pěstují pod LED zářivkami v boxech nad sebou a vláhu i živiny dostávají s minimálním přičiněním člověka.

Investice do startupů v oblasti robotizace a automatizace zemědělství - včetně vertikálních a krytých farem -od počátku roku poskočily podle agentury Dealroom, jež poskytuje údaje o startupech a úspěšných společnostech, o 40 procent.

Digitální sedláci

Obavy spojené s nedostatkem pracovní síly v zemědělství nejsou ničím novým. Velká Británie zaznamenala dramatický útlum přísunu pracovníků z východní Evropy v důsledku referenda o brexitu. Ale i Kalifornie a jiné klíčové zemědělské regiony ve Spojených státech s tímto problémem zápasí již několik let.

Pandemie celý problém umocnila. Lány ovoce a zeleniny leží ladem, jelikož mnoho brigádníků buďto nemohlo do těchto zemí přicestovat, či bylo přímo postiženo koronavirem. Zákládající partner investičního fondu AgFunder Rob Leclerc řekl, že nemoc covid-19, která donutila mnoho farem zavřít, nyní vede k problémům s cash flow u mnoha zemědělských společností.

„Zaznamenali jsme skutečně velký zájem ze strany našich klientů, včetně několika věřitelů dotčených agrofirem,“ prozrazuje Leclerc a dodává, že všechny tyto okolnosti urychlily investiční aktivity jeho fondu v tomto sektoru. Jejich investice od vypuknutí pandemie zamířily mimo jiné i do několika startupů v oblasti robotického farmaření.

Na pokraji revoluce

Spoluzakladatel britského startupu Small Robot Company Sam Watson Jones prohlásil, že nestíhá odpovídat na telefonáty z celého světa. „Je jedno, jestli je to pěstitel oliv, borůvek nebo lískových ořechů, každý je s námi v kontaktu. Všechna tato odvětví čelí nedostatku pracovní síly,“ tvrdí Watson Jones.

Nárůst v poptávce přichází ve chvíli, kdy technologie jako například senzory a procesory, které pohánějí strojové učení a algoritmy robotů, doznaly během posledních několika let značného zlepšení. Digitální technologie jsou navíc levnější a dostupnější, což výrazně ulehčuje vstup nových podniků na tento trh. „Za posledních několik let došlo k obrovskému posunu kupředu,“ říká Pal Johan From ze společnosti Saga Robotics.

bitcoin_skoleni

Zastánci robotického zemědělství věří, že současný nárůst zájmu značí zásadní změnu v celém zemědělském průmyslu. „Jsme na pokraji revoluce,“ předvídá Alastair Cooper z investičního fondu ADM Capital, který investuje právě například i do Saga Robotics. K tomu dodává: „Během následujících deseti až dvaceti let promění roboti celé zemědělství. Všechno od sklízení, postřiků, zavlažování, sbírání údajů a jejich zpracování – všechno se změní.“ © 2020 The Financial Times Limited

  • Našli jste v článku chybu?