Menu Zavřít

TEČKOVANÁ TESLA

27. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Z b r o j n í     p r ů m y s l

Na firmu HTT Tesla Pardubice, výrobce pasivního radiolokátoru Tamara, byl vyhlášen konkurs. Štafetu na výrobu citlivých systémů ale převzalo záhadné seskupení firem a osob a hodlá s ním nadále obchodovat v různých koutech světa.

I když Krajský obchodní soud v Hradci Králové vyhlásil na pardubickou společnost HTT Tesla konkurs, v prostorách podniku se nadále pracuje. Majitel společnosti, brněnský podnikatel Miroslav Orel, který řídí firmu z vazby, se rozhodl pronajmout prostory, technologii a 340 ze zhruba 1500 pracovníků své firmy společnosti T.E.S.L.A. CZ, s. r. o. Firma se má údajně podílet na dokončení a prodeji nového radiolokátoru Komár II.

Tento projekt vznikl na zakázku ministerstva obrany a částečně je také financován ministerstvem průmyslu a obchodu. Vývoj systému Komár II by měl být brzy ukončen a výroba by se měla rozběhnout během roku 1999. „Poté co armádě dodají pár kousků, dalo by se hovořit i o vývozu tohoto systému, tvrdí bývalý vysoce postavený pracovník firmy HTT Group, která prodala firmu HTT Tesla Pardubice panu Miroslavu Orlovi. Problém je v tom, že není úplně jasné, jaké osoby se skrývají za firmami, které tuto společnost vlastní a provozují.

Podle výpisů z obchodního rejstříku společnost T.E.S.L.A. CZ vlastní tři firmy, či seskupení. První je společnost PAMCO, jejímž zakladatelem a jednatelem je Pavel Musela, bývalý generální ředitel zbrojního vývozce Omnipolu. Ten založil firmu Pavel Musela Company, tedy PAMCO, s. r. o., již v červnu 1993. Přesto dál působil v Omnipolu a z funkce generálního ředitele byl odvolán až na podzim 1997. Šéf tehdejší mateřské společnosti Chemapol Václav Junek ho obvinil z pokusu o palácový převrat. Musela se totiž snažil převzít akciovou kontrolu nad Omnipolem a vyšachovat mateřskou společnost ze hry. Podle důvěrných zdrojů časopisu EURO od té doby Musela soutěží s Omnipolem o lukrativní vývozy vojenského materiálu z České republiky do různých koutů světa. Rovněž má údajně zájem podílet se na modernizaci a prodeji tanku T-72MP, který připravuje společnost PSP Bohemia. Tato firma je dceřinou společností Přerovských strojíren. PSP Bohemia by ráda modernizovala tanky jak pro českou armádu, tak pro jiné státy, které tento typ mají ve své výzbroji. Jedinou zemí, která vlastní značný počet těchto tanků, je přitom Indie.

Další firmou, která má své prsty v T.E.S.L.A. CZ je společnost Jupiter CZ, jejímž majoritním vlastníkem je podle rejstříku Singapurská firma Jupiter Exports PTE Ltd., která se zabývá dovozem a vývozem elektronického zboží po celém světě. Ředitelem firmy je indický podnikatel R. K. Rishi. Právě pod tuto firmu spadá nejen česká pobočka, ale také síť zhruba třiceti dalších podobných firmiček po celém světě. Dokonce kolují spekulace, že celá síť je pouhé krytí pro výzvědné aktivity indické civilní či vojenské rozvědky.

Třetím vlastníkem firmy T.E.S.L.A. CZ je zájmové sdružení V & S Hradec Králové. Kdo vlastně stojí za tímto sdružením, je naprostá záhada - podle obchodního práva totiž není povinné, aby se podrobnosti o jeho členech či aktivitách objevily v obchodním rejstříku, telefonní číslo na sdružení nemá k dispozici ani telefonní spojovatelka. Podle informací časopisu EURO je ale zájmové sdružení V & S Hradec Králové vlastně právnická firma Všetečka & Seifert. Důvod, proč se tyto osoby staly spolumajiteli takzvané „tečkované TESLY , údajně spočívá v tom, že oba právníci jak v minulosti, tak v současné době zastupují vedení firmy. Značná část současného vedení T.E.S.L.A. CZ je totiž stejná jako v bývalém podniku HTT Tesla Pardubice. Časopisu EURO se ovšem nepodařilo spojit se s právnickou firmou.

Před dvěma týdny firma T.E.S.L.A. CZ vyslala obchodní delegaci do indického Bangalore na letecký salon Aero India 98 . Podle západních zpravodajských zdrojů má Indie zájem získat špičkovou elektronickou technologii, nezajímá ji však dovoz vojenského materiálu jako takový. Není totiž tajemstvím, že tato zemně má ambice stát se alespoň regionální velmocí - stačí si vzpomenout na nedávné úspěšné vojenské jaderné pokusy a vše je jasné. Není také tajemstvím, že pardubická společnost má zájem prodat indické vládě elektronickou techniku, zejména aktivní či pasivní radiolokační systémy. Jednání o prodeji Tamary do Indie průběžně probíhala již zhruba deset let. Nynější společnosti se totiž podařilo šikovným způsobem získat autorská práva na výrobu a prodej radiolokační techniky, kterou vlastnila původní firma HTT Tesla Pardubice. Jak uvedla Mladá Fronta Dnes 7. října 1998, Bezpečnostní informační služba měla obavy, zda z firmy neunikají do ciziny celé systémy, nebo komponenty či dokumentace.

„Pokud by k tomu došlo, porušovali by lidé z této firmy zákon o vývozu zbrojní technologie, řekl předseda parlamentního výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas (ODS). Podle něj by se proto měla celou kauzou zabývat civilní či vojenská kontrarozvědka. „Tento zákon se obzvlášť zaměřuje na přesun know-how, tedy duševního vlastnictví zbrojní technologie, dodal Nečas.

MM25_AI

Podle informovaných zdrojů časopisu EURO má indická strana spíše zájem o software nežli o hardware. Software Tamary je totiž skutečná podstata celého systému.

O softwaru radiolokačního systému Tamara se traduje, že je schopný zachytit elektronické emise z čehokoli, co takové emise vydává, včetně takzvaných neviditelných amerických letounů Stealth. Mezi ně patří extrémě drahý bombardér Northrop-Grumman B-2 Spirit a také stíhací bombardér Lockheed-Martin F-117 Nighthawk, který americké vojenské letectvo mimo jiné použilo nad Irákem minulý čtvrtek při nočním úderu. Podle odborníků, včetně ředitele výrobce pasivních radiolokátorů E. R. A. Pardubice Miroslava Sotony, je ale líčení takových schopností systému Tamara přehnané. Nicméně Washington vyjádřil své znepokojení vždy, když se v tisku objevily zprávy o snahách prodat Tamaru do zemí, které podléhají embargu OSN na vývoz zbraní. Do této skupiny států spadá i Írán a Irák. Obě země v minulosti údajně projevily zájem o nákup Tamary.

  • Našli jste v článku chybu?