Menu Zavřít

Teis Knuthsen: Jaký bude druhý kvartál

9. 4. 2013
Autor: čtk

Ode dna trhů v březnu 2009 přidal index S&P 500 celých 137 procent. Během posledních deseti let, kdy svět přežil nejhorší finanční krizi za dlouhou dobu, jsou trhy výše o 106 procent, ročně tedy rostly o 7,6 procenta.

Z krátkodobého hlediska je současný růst akcií zcela konzistentní se zlepšením globální ekonomiky, zvláště v USA. Podle našeho modelu ekonomického cyklu se nadále nacházíme v době ekonomické expanze, která je pro riziková aktiva obecně dobrým znamením. Na druhé straně ale přinesla řada hlavních indikátorů v březnu zklamání a existuje riziko všeobecného zpomalení v následujících měsících.

Klima se před létem může zhoršit a v druhém čtvrtletí neočekáváme tak významné zisky jako v prvním.

Skutečným rizikem Evropy, více než cokoli jiného, je podle nás nedostatek ekonomického pokroku. Další snižování sazeb ze strany Evropské centrální banky se zdá vcelku pravděpoz dobné. Již od loňského srpna doporučujeme akumulovat (nadvážit) v portfoliích riziková aktiva.

Skromný ekonomický pokrok kombinovaný s agresivními monetárními stimuly mluví ve prospěch této investorské politiky. Jsme ve fázi ekonomické expanze a hlavní indikátory ukazují v následujících měsících další růst. Monetární expanze prováděná v současné době centrálními bankami k inflaci příliš nepřispívá, jelikož poptávka po půjčkách zůstává nízká a expanzivní monetární politika je částečně vyrušena úspornou rozpočtovou politikou.


Čtěte také:

Americký trh práce netvoří nová místa

Americké akcie rostou, nezaměstnanost se drží

bitcoin_skoleni

USA: Příznivá data z trhu práce nepřesvědčila


Autor je investičním ředitelem Saxo Private Bank

  • Našli jste v článku chybu?