Menu Zavřít

Telefon s vodotryskem a jiné deviace

27. 8. 2004
Autor: Euro.cz

Hodinky že také měří čas? Nepřehánějte!

Až bude jednou vysavač analyzovat krevní skupiny, trouba kromě pečení regulovat zalévání zahrady a fén na vlasy přenášet gigabajty dat, vzpomeneme si na dnešní dobu jako na čas pionýrských začátků. Už dnes se ovšem některé technologické výrobky vymkly z kloubů svého předurčení. A můžeme se dohadovat, jestli je doba ztřeštěná, anebo se otevřely nečekané brány do kybernetického světa. Přehlídku původně nezamýšlených multifunkcionalit začněme u ucha. Ačkoli to nyní vypadá skoro tak, že smyslem, pro který je určen mobilní telefon, se stále více stává oko. Vývoj mobilů se původnímu účelu vzdálil pravděpodobně nejzřetelněji.

Fikce, která brzy ztratila říz

Je sice pravdou, že mobil prozatím ještě občas využíváme i k jeho primární funkci, což jest okamžitý přístup k hlasové komunikaci se vzdáleným člověkem, ale pro značnou část populace je toto využití spíše sekundární. Zprvu si lidé mysleli, že SMS je pouhý přežitek z časů alfabetické kultury. Dnes jsou krátké textové zprávy nejvyužívanější službou. Netrvalo dlouho a pomocí SMS se dalo komunikovat i s vícero osobami naráz (SMS chat). Toutéž cestou si mohou zákazníci nechat posílat nejčerstvější informace ze světa, vtipy, nebo dokonce i řešit rébusy. Touto formou komunikace lze ovlivňovat nejrůznější soutěže a třeba i dávat světu nové SuperStar. Seznamování s novými lidmi a spravování bankovního účtu via mobil jsou už samozřejmostí.

Trochu nejistot vzbuzují zatím multimediální zprávy MMS. Hovoří se o nich jako o možném nástupci „textovek“, ale ještě nějaký ten pátek to asi potrvá. Pokud ceny za tuto službu nepůjdou rapidně dolů (kupříkladu jako při jejím uvedení na trh), lidé raději zůstanou u starších způsobů komunikace. Značná část populace však již nyní nedá na MMS dopustit - hlavně v době letních dovolených, kdy stojí tato služba ze zahraničí zhruba stejně jako služba textových zpráv. Celý potenciál technologie MMS zatím ovšem nejsme schopni rozpoznat.

S úspěchem lze pochybovat, že by před pár lety někdo byť jen tušil, že brzy bude moci vychutnat film jinde než doma před televizní obrazovkou nebo v kině. Fikce se stala skutečností, a tak se už některé mobilní telefony přizpůsobují jednomu z posledních módních výstřelků - přehrávání video souborů přímo v telefonu. Ať už se jedná o plnohodnotné filmy, seriály či streamované live přenosy třeba z fotbalového utkání.

S mobilními telefony úzce souvisí GPRS. To sice svůj účel přenášet data plní téměř dokonale, ale překazilo plány jiným přístrojům. A nejde jen o to, že rozpaluje doběla managementy klasických pevných operátorů. Co by teprve měli říkat výrobci přístrojů, jako jsou kapesní databanka nebo překladač? S dychtivým očekáváním byly tyto přístroje vypuštěny na trh, jenže v době levného internetu v mobilním telefonu, potažmo kapesním počítači si každý chce všechno nechat v jedné krabičce. Samozřejmě vyhrává ta, jež pozře více funkcí.

Zabíjení diktafonů

Dosti citelným, avšak méně rozšířeným převratem jsou vlastně i MP3 přehrávače. Pomineme-li samotný revoluční formát, který celý zvukový disk napresuje bez citelných ztrát kvality do zanedbatelné velikosti, jeho přehrávače se taktéž poněkud odklonily od původní myšlenky. Povšimněme si: prvotním nápadem bylo vytvoření malého přenosného přístroje, který by dokázal bez problémů formát MP3 přehrát. Po čase se ale k samotnému přehrávání připojila i možnost zpracování vlastních dat, čili nahrávání okolních zvuků. Že by zanedlouho odzvonilo i diktafonům? Připočtěme, že dnešní MP3many svedou na svůj zabudovaný harddisk pozřít už i 40 GB jakýchkoliv dat, a nabízí se další myšlenka: takový přehrávač vyjde jen o malinko dráž než přenosný harddisk o podobné kapacitě. Jenže poměr cena / počet funkcí svědčí naprosto suverénně ve prospěch přehrávačů.

Návrat

Otázkou je, jestli se zvrtnul i sám internet. Je pozoruhodné, že samotné webové stránky nejsou pro business nikterak přínosné. Ve většině případů fungují jako informační zdroje, popřípadě nezbytné prezentace firem. Ovšem rozmach internetu generoval vznik e-mailových schránek a vytváření nejrůznějších aplikací přímo v prostředí sítě. Otcové internetu z doby romantických počátků ovšem původně internet vyvíjeli především právě ke komunikaci, nikoli k prezentaci. Je možné, že v tomto případě se vynález naopak vrací ke svému prvotnímu účelu. Protože komunikace s partnery, podřízenými, nadřízenými a podobně je důležitou složkou práce úspěšného podnikatele, považují za nepostradatelné právě komunikační aplikace. Nemluvě o elektronické komunikaci se zákazníky, což je motiv silně akcelerující rozvoj komunikačních aplikací. Mezi ně se řadí nejen Outlook, ale stále rozšířenější ICQ, MSN Messenger, IRC. Právě ty jsou hojně využívány nejen k zábavě, jako tomu bylo předchozí roky, ale i k pracovním úkonům. Nebudeme-li brát v potaz mobilní telefony, jsou tyto programy posílající data přímo na IP adresy protější strany vhodným nástrojem k bleskovému vyřízení důležitých zpráv.

Zase GPRS

Dobré vyhlídky pro další vývoj mají ale i obyčejné hodinky. Je to už dávno, co producenti do hodinek poprvé vložili kalkulačka. Byl to sice hit, ale jen přechodový. Nástupem GPRS, o němž jsme se již zmínili, byla tato technologie implementovaná i do těch nejmenších přístrojů. Hodinky se staly jejich součástí. Dnes dokážou pomocí přenosu dat zjistit, kde se právě nalézáte, vypočítat trasu pro automobil, najít nejbližší hotel či restauraci a možná dokonce i měřit čas, ale na to si uživatel ani nevzpomene. Je jen otázka několika měsíců, nanejvýše let, kdy budou hodinky opatřeny výsuvným displejem pro přehrávání filmů, standardním operačním systémem, integrovaným fotoaparátem, vnitřním harddiskem a digitálním vodotryskem.

SMS a MMS služby

Porážíme Východ

• Čeští zákazníci v počtu „čistých“ SMS zpráv leckdy předběhnou i své západní sousedy. Celkový počet přenesených SMS u Eurotelu v loňském roce dosáhl 2 252 000 000; v roce 2002 to bylo přibližně o 200 milionů méně (2 024 000 000). T-Mobile v roce 2003 evidoval 1 674 000 000 přenesených SMS, o rok dříve 1 441 000 000. Oskar přesná čísla neuvádí, nárůst počtu přenesených SMS je však podle vyjádření tiskového oddělení srovnatelný s T-Mobilem i Eurotelem.
• Podle studie společnosti IDC přesáhly výdaje na SMS zprávy z mobilních telefonů ve střední a východní Evropě částku 1,2 miliardy dolarů. Pro srovnání, v sousedním Polsku, kde je podstatně nižší penetrace mobilních telefonů, za loňský rok využila nějakou formu SMS méně než polovina populace. Ještě hůře je na tom Rumunsko, kde je objem odeslaných textovek ve srovnání s Českem pětkrát nižší.
• S využíváním MMS, a tedy i zisku z nich je to trochu horší – myšleno pro operátory (účtované ceny díky konkurenčnímu tlaku a také vlivem jiných nabízených služeb postupně klesají). Přesto se dá podle IDC očekávat, že MMS budou v roce 2008 tvořit až 40 procent celkových výnosů z posílání zpráv mobilních operátorů.

Datové služby

WAP byl jen mezikrok

Na začátku devadesátých let se o datových službách nedalo mluvit. Mobilní telefony byly používány především pro hlasovou komunikaci. První datové služby fax, e-mail a především připojení k internetu se v nabídce objevily až koncem 90. let. Další krok - WAP - neslavil takový úspěch, jak někteří operátoři předpovídali. Až příchod GPRS byl dalším velkým průlomem, kdy je konečně možné využívat připojení mobilního telefonu k internetu s rychlostí srovnatelnou s běžným modemem. Vývoj v této oblasti jde stále dál, důkazem budiž připojení prostřednictvím sítí UMTS, o telefonech skutečné „třetí“ generace ani nemluvě…

MP3

Kazeta? Příliš velké…

• Zatímco v roce 2000 se malých přenosných MP3 přehrávačů prodaly pouhé 3,3 miliony, letošní prognózy hovoří o 26 milionech. Největší podíl na těchto číslech mají Spojené státy, které začaly obrovský rozmach v roce 2000: 2,8 milionu prodaných kusů, přičemž letošní odhad činí asi 18 milionů.
• V čem je formát MP3 tak geniální, že dokázal zastínit svého staršího předchůdce, zvukový formát WAV? V objevném způsobu procesu komprimace dat, který ve své době neměl obdobu. Takřka přesně před čtvrtstoletím milovníci hudby mohli vstát od stolních přístrojů a vyrazit společně se svými hudebními oblíbenci do ulic. Koncem července 1979 totiž uvedla japonská firma Sony na trh „krabičku“ TPS-L2 na přehrávání kazet, kterou pojmenovala walkman. Dnešní diskové MP3 přehrávače velikosti zapalovače pojmou až třikrát více skladeb výrazně lepší kvality, než se vešlo na jednu kazetu. Na běžné hudební CD o velikosti 650 MB se vejde místo dosavadních deseti skladeb ve formátu WAV přibližně sto skladeb ve formátu MP3.
• K popularitě a šíření MP3 výrazně pomáhá i internet: každý den se na celém světe stahuje okolo 17 milionů i více souborů ve formátu MP3.

bitcoin_skoleni

Mobilní telefony

Ze stolu do kapsy

• Prvním mobilním telefonem na světě byla Motorola DynaTAC, která spatřila světlo světa před více než dvaceti lety. Nebyl to žádný drobek: hmotnost 800 gramů je ve srovnání s dnešními přístroji skutečná cihlička. Rozměrově šel s dobou: 33 centimetrů na výšku a 8,9 centimetru na šířku jen potvrzuje, že mobilní telefony rozhodně měly (a dodnes mají) co dohánět. Tenkrát se však příliš nedbalo na vzhled jako spíše na funkce. Ty se držely pevně daných kolejí přenosného telefonu, jehož základní ideou je samozřejmě telefonování. Nic víc tento „metráček“ nenabízel.
• Dnes je za jeden z nejlepších považován mobilní telefon Sony Ericsson K700 (před ním jsou už jen chytré telefony vybavené standardním operačním systémem). Kromě volání nabízí samozřejmě SMS a MMS. Integrovaným fotoaparátem můžete fotografovat i natáčet. Výlety na internet, vybírání e-mailu, kalendář, elektronický diář a mnohé další se stalo standardem. Rozměrově sice nepatří mezi nejmenší, ale 99 x 47 x 20 mm se v kapse téměř ztratí.

  • Našli jste v článku chybu?