Televize požírá čas, obětí je sex. Pravděpodobnost pohlavního styku párů, které televizor vlastní, je o šest procent nižší. Jde o „konzervativní odhad“ autorů studie, do které se zapojily čtyři miliony lidí z 80 převážně chudších států světa. Frekvence sexu se ale výrazně snižuje i v bohatých zemích. I v tomto případě na tom mají média zásadní podíl.
Aktuální studie vědců z univerzity v Delaware zkoumala vliv televize na sexuální život v zemích, kde je častější výskyt domácností bez televize. Nezahrnula další aktivity, které mohou mít dopad na sexuální život. Jedná se zejména o čas strávený na sociálních sítích nebo sledování videí. Na studii upozornil web MarketWatch.com.
„Naše zjištění potvrzují, že lidé jsou ochotni nahradit lidskou společnost společností elektronickou,“ uvedl jeden z autorů výzkumu, docent ekonomie Nicholas Wilson z Reedovy univerzity v Portlandu.
Výzkum byl zahájen v roce 2010, tedy před boomem chytrých telefonů, uvedli autoři studie. „Chytré telefony mohou být skutečným zabijákem sexuálního života,“ dodali.
Kombinace televize, streamovaného obsahu a chytrých telefonů je již pro partnerský život skutečnou hrozbou. Podle nedávné studie společnosti Nielsen tráví Američané sledováním elektronického obsahu v průměru 11 hodin denně, což je o tři a půl hodiny více než před čtyřmi lety.
S prodlužováním času stráveným „ve společnosti“ médií klesá intenzita partnerského života. V roce 1990 byl v Británii medián frekvence partnerského styku pětkrát měsíčně, v roce 2000 čtyřikrát a v roce 2010 už jen třikrát, řekl profesor David Spiegelhalter listu The Telegraph. „Hrozí, že v roce 2030 páry již vůbec sex mít nebudou,“ varoval Spiegelhalter. Podle něj je hlavním viníkem vysoká míra konektivity a také streamovací služby typu Netflix.
Pansexuál, sapiosexuál, ekosexuál. Co je za boomem pohlavních identit?
Fakt, že klesá frekvence sexu, potvrzuje i sexuolog Jaroslav Zvěřina. Důvody vidí ve stírání rozdílů mezi mužskou a ženskou rolí, špatné fyzické kondici, nejistotě vztahu i časté masturbaci mužů. „Celých 48 procent mužů, kteří žijí v páru se ženou, velice pravidelně onanuje. I to napovídá, že četnost styků není taková, jaká by prospěla vztahu,“ konstatoval Zvěřina.
Jako kritickou mez vidí Zvěřina jeden pohlavní styk týdně. Pokud má pár měně sexu, dochází k odcizení partnerů, které se jen obtížně napravuje. Sexuolog varuje také před snižováním zájmu o partnerský sex. „Extrémní je tento jev například v Japonsku. Čtvrtina třicetiletých mužů a žen jsou panici nebo panny,“ dodává.
Dále čtěte: