Menu Zavřít

Televizní program ve vlastní režii

21. 4. 2008
Autor: Euro.cz

MOŽNOSTI DIGITÁLNÍHO VYSÍLANÍ - Programy na přání, ovládání účtu přes televizní obrazovku či podání daňového přiznání. Digitalizace televizního vysílání nabídne prostor pro zcela nové služby. Bohužel si na ně budeme muset ještě pár let počkat.

Doplňkové služby digitálního vysílání je možné rozdělit na dvě skupiny. První z nich jsou pasivní a k jejich využívání stačí běžný set-top box nebo televizor s digitálním tunerem. V podstatě se jedná o vylepšenou formu teletextu či obdobu webových stránek. Televizní stanice budou moci vytvářet podrobnější a napohled „hezčí“ televizní program s informacemi o pořadech.

Díky informacím, připojeným k jednotlivým pořadům, bude daleko komfortnější naprogramování záznamu. Divák si sestaví seznam filmů či seriálů. Data připojená ke každému pořadu pak zaručí, že se nahrávání rozběhne přesně od začátku pořadu. Pokud bude mít zpoždění, začne později i nahrávání. Technologie umožňuje i objednávání pořadů na přání, což zřejmě bude znamenat další ránu pro už tak těžce zkoušené videopůjčovny. Diváci díky této službě již nebudou závislí na programovém schématu televize.

Videopůjčovna v televizoru však alespoň v počátku zřejmě narazí na problém autorských práv. V současnosti totiž většina autorských smluv umožňuje pouze takzvané kontinuální vysílání pořadu. Například Česká televize už kvůli tomu nové smlouvy formuluje jinak. „Už od roku 2002 se snažíme s autory smlouvy sestavit tak, aby bylo možné i jiné než kontinuální vysílání,“ říká šéf digitalizace veřejnoprávní televize Pavel Hanuš.

Druhá skupina služeb pak zahrnuje nejrůznější interaktivní aplikace. Divák díky nim bude moci sám aktivně komunikovat. K tomu však je však potřeba zpětný kanál a speciální, dražší set-top box. Zpočátku mohou zpětný kanál nahradit například mobilní telefony.

Podle ředitele nové zpravodajské stanice Z 1 Martina Mrnky, která chce na interaktivitu výrazně sázet, se například počítá s SMS hlasováním o oblíbenosti pořadů. V budoucnu se však postupně rozšíří settop boxy vylepšené o telefonní modem, ADSL modem či modul pro mobilní data. Ty pak budou přes internet odesílat data i směrem od diváka.

bitcoin školení listopad 24

Už nyní tak v některých zemích fungují aplikace jako TV-banking (obdoba internetového bankovnictví) nebo TV-mail. Využít možnosti digitálního vysílání chce i veřejná správa. Podle náměstka ministra vnitra Zdeňka Zajíčka bude z televize přístup na Portál veřejné správy. Stejně jako na internetu pak bude možné například odesílat úřadům některé formuláře. Dalšími zajímavými a lukrativními možnostmi využití interaktivity jsou on-line sázky, interaktivní reklama nebo televizní obdoba e-shopů.

Jednoduše řečeno – digitální televize bude skýtat možnosti jako poněkud „hloupější“ počítač připojený k internetu. Do obývacích pokojů tak k dálkovým ovladačům přibudou i klávesnice. Minimálně do úplného přechodu na digitální vysílání v roce 2011 nebo 2012 se ale podobných vymožeností určitě nedočkáme.

  • Našli jste v článku chybu?