Menu Zavřít

Temelín za to nemůže

24. 11. 2006
Autor: Euro.cz

Většina manažerů se zdražování elektřiny neobává

Obáváte se zdražení elektřiny v příštím roce kvůli problémům v Temelíně?

MM25_AI

  • Ano 15,9 %
  • Ne 72,0 %
  • Nevím 12,1 %

Jedno je jisté. České firmy a domácnosti se v příštím roce dočkají zdražení elektřiny. Důvody toho jsou různé. Ať už se však naši respondenti obávají zdražování elektřiny, nebo ne, rozhodně ho nedávají do souvislosti s problémy v Temelíně. Někteří tvrdí, že je důsledkem energetické politiky vlády ČSSD a jejího přístupu k řízení společnosti ČEZ. Další pak, že příčinou je vyrovnávání její ceny s okolními zeměmi, popřípadě monopolní postavení ČEZ. Výrazně však tentokrát převážil počet záporných odpovědí, protože 72 procenta respondentů odpovědělo na takto položenou otázku, že se zdražování elektřiny neobává. Typické pro tyto odpovědi jsou strohá konstatování dvou manažerů. První říká: „Neobávám. Dle veřejně dostupných informací nejde o závady, které by zvýšily konečné ceny pro zákazníky.“ A druhý téměř totožnými slovy prohlašuje: „Neobávám. Cena elektrické energie pravděpodobně poroste bez ohledu na případné problémy v Temelíně.“ Další je pak sdílnější a tato suchá sdělení dále rozvíjí: „Neobávám, protože zdražení elektrické energie nastane bez ohledu na to, má-li Temelín problémy, nebo ne. Cena elektrické energie se již dlouho netvoří nákladově, ale tržně a rozdíl mezi její cenou u nás a v Německu je lákavé zaplnit co možná nejdříve.“
K němu se připojuje manažer, který se zdražení rovněž neobává a vidí ho také spíše v souvislosti s okolními zeměmi: „Ke zdražení elektřiny dojde každopádně a zdražování se zastaví, až se její cena u nás vyrovná té v Německu a Rakousku. Vliv Temelína na tento proces bude pouze okrajový.“
Odpovědi těchto dvou respondentů ještě víc upřesňuje tato: „Zdražení elektřiny v příštím roce určitě nastane, takže s ním počítáme a zakalkulovali jsme ho již do výhledu na rok 2007. Žádné enormní zdražení již stejně přijít nemůže, neboť rozdíl v ceně elektřiny v České republice a v Německu je zhruba 20 procent, což by se mělo podle zpráv z médií do dvou let pravděpodobně vyrovnat.“
Několik respondentů se pak sice také růstu ceny elektřiny neobává, ale spatřuje důvod tohoto jevu spíše v ČEZ. První z nich je v kritice této společnosti ještě zdrženlivý: „Rozhodně se neobávám zdražení kvůli Temelínu. To, že ke zdražování bude postupně docházet do doby, než se ceny minimálně na našem a na německém trhu vyrovnají, je zcela nepochybné. Bohužel argumentace současného managementu ČEZ je poněkud zavádějící a nepřesná.“ Druhý je k ČEZ o něco kritičtější: „Problémy v Temelíně asi nebudou tím hlavním důvodem zdražení elektřiny v roce 2007. Nějak mi však uniká, proč chce ČEZ v příštím roce zdražit elektřinu o osm nebo více procent, když letos dosáhl zisku 22 miliard korun. Jsem sice příznivcem standardních tržních mechanismů, ale monopoly je nutné regulovat.“ Neostřejší výhrady vůči této společnosti pak vyslovili dva manažeři, kterým velmi vadí její monopolní postavení. „Neobávám se zdražení elektřiny kvůli problémům v Temelíně. Obávám se (a očekávám) však zdražení elektřiny z důvodu monopolního postavení ČEZ a strategie jeho managementu.“ A jeho odpovědi se pak podobá následující: „Zdražení se neobávám kvůli problémům v Temelíně, ale ze zcela jiných důvodů. Převodem distribučních společností na ČEZ se prakticky vytvořil monopol. Předpokládám, že velmi brzy dosáhneme světových cen elektrické energie. V případě neexistence monopolu by byl cenový růst výrazně pomalejší.“ Jsou však i respondenti, kteří se zdražení obávají, avšak zdůvodňují ho v podstatě stejně jako ti, kdo na otázku odpověděli záporně. Podle tohoto manažera jsou viníky bývalá vláda ČSSD a ČEZ: „Nemyslím si, že skutečným důvodem ke zdražení mohou být problémy Temelína. Zdražení elektřiny pro domácnosti je jen dalším skrytým zdaněním celé české populace, které bylo nastaveno za vlád ČSSD a v němž v důsledku hrozícího deficitu (možná i z jiných příčin) pokračuje současná vláda. Domnívám se, že současný státem řízený vzestup cen energií vůbec nerespektuje mizivou kupní sílu českého obyvatelstva ve srovnání se starými členskými zeměmi EU a že si minulá vláda udělala z managementu ČEZ jen silně přeplacený nástroj ke zvyšování daňové zátěže všem, tedy i těm nejchudším.“
A další respondent jeho podezření naprosto sdílí: „Zdražení se obávám, ale problémy Temelína na to nemají žádný vliv. Vláda totiž prostřednictvím výnosů ČEZ snižuje schodek státního rozpočtu.“

Odpovídalo 107 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?