Pokud by ministerstvo životního prostředí schválilo všechny žádosti, vyšlo by to na půl miliardy korun. Ze 315 projektů na pořízení domácích kompostérů, kontejnerů a štěpkovačů jich ale úředníci nakonec schválili jen 132.
„Zájem o dotace byl obrovský. Pětinásobně převýšil vyčleněné finanční prostředky. Největší zájem byl o pořízení domácích kompostérů,“ sumarizuje Lucie Früblingová ze Státního fondu pro životní prostředí ČR. I proto se finální částka navýšila.
„Mezi úspěšné žadatele se řadí například projekt na předcházení vzniku odpadů v Brně, který na pořízení kompostérů, ale i kontejnerů a na re-use centra obdrží dotaci přes 15 milionů korun,“ pokračuje Früblingová. Naprostou většinu projektů pokryly evropské dotace - přesněji tedy 292 milionů korun, zbylých 51,5 milionu půjde z národních zdrojů či rozpočtů samotných žadatelů.
Frýdlant nad Ostravici tak například z EU dostal na kompostéry pro své občany 2,275 milionu, 401 tisíc pak přidá z vlastní kasy. Obec Rotava na Karlovarsku si zase hodlá pořídit štěpkovač a kompostéry za 1,45 milionu, 1,24 milionu získá z evropských dotací.
Téměř 865 tisíc také získal portál Nevyhazuj to, který hledá majitele nepotřebným věcem. Jeho prostřednictvím darují lidé staré knížky, nábytek či třeba oblečení.
Dále čtěte: