Menu Zavřít

Téměř status quo

14. 1. 2005
Autor: Euro.cz

Na českém právním trhu se nadále zvyšuje konkurence

Dobrého advokáta většina lidí ocení až ve chvíli, kdy jim teče do bot. To však už může být příliš pozdě - právní pomoc je třeba hledat daleko dříve. Informace, kam se o obrátit, lze nalézt v anglicky psaných publikacích, jako jsou The European Legal 500 nebo Chambers Global. V knize Chambers Global: The World´s Leading Lawyers for Business 2004-2005 lze kromě poměrně detailních popisů vedoucích advokátních kanceláří nalézt i seznamy právních odborníků na jednotlivé oblasti podnikání. Publikace věnuje každému státu jednu kapitolu rozdělenou do pěti částí: bankovnictví a finance, komunikace, korporátní právo včetně fúzí a akvizicí (M&A), soudní spory a arbitráže a nemovitosti.

Hlavu z písku ven.

Narozdíl od předešlého vydání, datovaného rokem 2003, upustili tentokrát autoři od sestavování pořadí nejkvalitnějších kanceláří v jednotlivých zemích bez ohledu na kategorie. Přesto je při srovnání minulých výsledků (EURO 36/2003) a aktuální verze patrná zásadní změna: v kapitole věnované České republice se do tabulek dostalo daleko více tuzemských firem. K většímu zastoupení českých právnických firem zřejmě prospělo i zařazení nové kategorie - soudní spory a arbitráže. Potvrzuje to Jiří Balaštík, z kanceláře Kocián Šolc Balaštík, která se jako jedna z mála tuzemských kanceláří v žebříčcích Chambers Global (CG) pravidelně umísťuje. „Mezinárodní kanceláře poněkud vyklízejí pozice. Těžily hlavně z velkých privatizačních projektů, kterých ubývá. Proto i zahraniční kanceláře dělají stále více běžné spory,“ říká Jiří Balaštík. S Balaštíkem naopak nesouhlasí Karel Muzikář, řídící partner kanceláře Weil, Gotshal & Manges. „Letošní Chambers Global spíše odráží větší potřebu po zviditelnění ze strany českých kanceláří, na trhu se fundamentálně tolik nezměnilo. Práce mnohých mezinárodních kanceláří je dnes daleko různorodější a zdaleka nezahrnuje pouze privatizace. Ale ani v oblasti prodeje státního majetku naše práce ještě neskončila. Zbývá privatizace Českého Telecomu, České pošty, ČSA a řady dalších subjektů. Kromě toho privatizované firmy procházejí postprivatizační restrukturalizací, což přináší další zakázky. Rozhodně se nám investice do špičkových právníků vyplatila,“ tvrdí Muzikář.
Jiné vysvětlení výsledků průzkumu nabízí přední český advokát, jenž si nepřál být jmenován. „Nemyslím, že by se české kanceláře v posledním roce o tolik zlepšily. Spíše v 90. letech byly podobné průzkumy deformovány a teď začínají konečně hodnotitelé vytahovat hlavu z písku a vidět i místní advokáty. I když kvalita české advokacie samozřejmě roste,“ říká.

Zapomeňte na důvěru.

V jednom se však všichni týdeníkem EURO dotázaní právníci shodli: konkurence v právnických službách se nadále zostřuje. „Trh je stále agresivnější a uplatňují se na něm prvky, které nepovažuji za etické, jako je pomlouvaní konkurence. V naší branži bohužel panuje rostoucí závist, což pokřivuje normální vztahy,“ míní Muzikář. „Konkurence sílí každým rokem, stále přibývá advokátů. V roce 1990 působilo v Česku asi 700 právníků, dnes to je více než 7000. Navíc se advokacie silně komercionalizovala. Dříve spíše rozhodovala důvěra mezi klientem a právníkem, dnes se posiluje role peněz a klienti se stále více dívají na cenu,“ souhlasí s Muzikářem Balaštík. Kromě růstu konkurence se postupně stírají rozdíly mezi cizími a domácími kancelářemi. „Ještě kolem roku 1992 bylo v takzvaných zahraničních firmách až sedmdesát procent cizích právníků, dnes tam nejsou téměř žádní. Rozdělování na tuzemské a zahraniční kanceláře tak z pohledu personálního obsazení v podstatě ztratilo smysl. Zapojení do nadnárodní společnosti nám spíše umožňuje využívat zkušeností a podpořit rozsáhlé projekty se zahraničním prvkem pomocí z venku,“ vysvětluje Muzikář. „Naopak české kanceláře nabírají advokáty ze zahraniční, nebo Čechy, kteří v zahraničí studovali. To je i náš případ – investujeme do rozvoje kanceláře a více se zaměřujeme na mezinárodní klientelu. Již třetí rok vlastníme pobočku v Bruselu, takže máme silný tah na evropské právo,“ doplňuje Balaštík. Tvrzení obou prominentních právníků potvrzuje i Chambers Global. Z padesáti doporučených špičkových advokátů působících v České republice pouze devět nepochází z Česka.

Bankovnictví a finance.

V právním poradenství na finančních trzích hrají prim podobně jako předloni americké kanceláře Allen & Overy a White & Case. Tým Allen & Overy vedený Mikulášem Touškou a Václavem Valvodou se zaměřuje především na právní zabezpečení přeshraničních operací společností, jako je Crédit Lyonnais či Deutsche Bank. Firma také rozšiřuje portfolio domácích klientů. Kromě práce pro Českou konsolidační agenturu či ministerstvo financí radil Allen & Overy Českému Telecomu při financování akvizice podílu 49 procent v Eurotelu. Naopak White & Case si vysloužil svoji pozici zejména za působení v oblasti zajištěných i nezajištěných syndikovaných úvěrů, především pro energetické firmy, například ČEZ. Také na dalších pozicích nenastaly významnější změny, jen se v žebříčku objevily dvě české firmy - Brzobohatý Brož & Honsa a Mareš Partners.

Komunikace.

Na rozdíl od financí se v oblasti telekomunikací pořadí kanceláří poněkud pozměnilo. Někdejší leader Linklaters žebříček úplně opustil a v pozici jedničky ho nahradila nově zformovaná kancelář kines böhmová & schollaert. K zakládajícím členům nové společnosti však patří Stephen Kines a další právníci, kteří ještě počátkem loňského roku byli součástí týmu Linklaters a podařilo se jim přitáhnout zajímavé klienty, jako jsou alternativní a mobilní operátoři. „Naše pozice v oblasti komunikací se odchodem některých právníků rozhodně neoslabila. Nadále pracujeme, například pro zájemce o Český Telecom či pro Microsoft, a spíše nás omezuje, že nemůžeme brát další zakázky,“ oponuje Chambers Globalu partner Linklaters Lukáš Ševčík. K tradičně významným hráčům v oblasti komunikací patří zahraniční CMS Cameron McKenna, Squire, Sanders & Dempsey, Weil, Gotshal & Manges (WGM) a domácí Kocián Šolc Balaštík. Silnou pozici má zejména WGM, který dlouhodobě pracuje pro dominantního českého operátora – Český Telecom.

Korporátní oblast.

Kromě komunikačního byznysu si americká firma Weil, Gotshal & Manges získala významné postavení i v korporátním právu. Někteří klienti ji dokonce označují za absolutní číslo jedna v Česku. Postavení WGM dokládá i loňské ocenění britského prestižního časopisu International Financial Law Review „Česká právní firma roku“. I proto patří WGM spolu s White & Case k vedoucím firmám v kategorie korporátního práva. Zatímco WGM radil zejména Českému Telecomu při nákupu podílu v Eurotelu a největší polské IT firmě Prokom Software při akvizici společnosti PVT, White & Case reprezentovaný Michalem Dlouhým pracuje například pro Verizon, České radiokomunikace, Pfizer či Fond národního majetku. Na přední pozice korporátního žebříčku nově přibyly české kanceláře Kříž & Bělina či Vejmelka & Wünsch.

Soudní spory a arbitráže.

Nově zařazená oblast soudních sporů a arbitráží ukazuje sílu českých firem, které v této kategorii dokonce nad zahraničními mírně převažují. „Nemyslím, že by teď nastal v Česku zásadní boom právních sporů, jen je jim věnována větší pozornost. V devadesátých letech se zahraniční právní firmy spíše věnovaly novým obchodům a spory přenechávaly domácím advokátům,“ vysvětluje František Honsa, kterého Chambers Global označuje za jednoho z nejvýznamnějších českých advokátů zaměřených na spory. I díky němu patří kancelář Brzobohatý Brož & Honsa k nejlepším v této oblasti. Vedoucí čtyřku doplňují Baker & McKenzie, Klein Šubrt Došková a Squire, Sanders & Dempsey. Výborného hodnocení se dostalo také Bohuslavu Kleinovi z kanceláře Klein Šubrt Došková, Karolíně Horákové z WGM a někdejšímu právníkovi Linklaters Alexandru Marešovi.

Reality.

Chambers Global konstatuje, že množství kanceláří, které kvalitně zvládají právní poradenství v realitách, se od posledního hodnocení zdvojnásobilo. Předloni se v této kategorii kvalifikovaly čtyři firmy, v tomto ročníku devět. Na pozici jedničky se propracoval Salans, když převzal některé advokáty z WGM a ve východní Evropě koupil kancelář Altheimer & Gray. Posílil se například o Evana Lazara, původně právníka WGM, který se podílel mimo jiné na akvizici logistického parku v Rudné pro společnost Heitman, či o Olgu Humlovou. Ta přišla z Altheimer & Gray a podílela se na prodeji Charles Square Centre. Pracuje rovněž pro německy hovořící klienty, jako je Raiffeisenbank.

Nejúspěšnější právnické kanceláře působící v Česku

Bankovnictví a finance

1 Allen & Overy White & Case, Feddersen
2 Procházka / Randl / Kubr 3 Brzobohatý Brož & Honsa Clifford Chance CSM Cameron McKenna Linklaters Mareš Partners Weil, Gotshal & Manges

Komunikace

1 kines böhmová & schollaert
2 CMS Cameron McKenna Kocián Šolc Balaštík Squire, Sanders & Dempsey Weil, Gotshal & Manges

Korporátní oblast / fúze a akvizice

1 Weil, Gotshal & Manges White & Case
2 Allen & Overy CMS Cameron McKenna Kocián Šolc Balaštík
3 Baker & McKenzie Clifford Chance Glatzová & Co Salans Squire, Sanders & Dempsey
4 Kříž & Bělina Vejmelka & Wünsch

Soudní spory a arbitráže

1 Baker & McKenzie Brzobohatý, Brož & Honsa Klein Šubrt Došková Squire, Sanders & Dempsey
2 Brož & Sokol & Novák Kocián Šolc Balaštík Linklaters Mareš Partners Šafář & Spol. Weil, Gotshal & Manges White & Case

bitcoin školení listopad 24

Reality

1 Salans
2 CMS Cameron McKenna
3 Clifford Chance Linklaters Lovells Procházka / Randl / Kubr Weil, Gotshal & Manges White & Case

Pramen: Chambers Global: The World´s Leading Lawyers for Business 2004-2005

  • Našli jste v článku chybu?