Historie moderního australského vinařství trvá přibližně třicet let, za tu dobu však tamní vinaři urazili stejný kus cesty, na jaký jinde potřebovali staletí. Z dnešních asi jedenácti milionů hektolitrů vína roční produkce jich téměř polovina míří za hranice země, což pro Austrálii představuje čtvrté místo na světě mezi exportéry. Vinice leží vesměs v jižní části kontinentu. Na západě je to oblast Perthu, na východě rozsáhlé území ohraničené městy Brisbane a Melbourne s menším podílem ploch v Tasmánii. Již zmíněným mládím tamního vinařství, ze kterého vyplývá i celá filozofie výroby, je dána rostoucí obliba australských vín především u mladých lidí. Vysoce ovocitá, buketní vína, povětšině jednoduše, srozumitelně komponovaná, to je zjednodušený rámec, ve kterém se tamní vinaři pohybují. Temperament a jisté sebevědomí, to jsou vlastnosti, jež nastupující generace milovníků vína ctí, jsou jí blízké. V Austrálii umí připravit i znamenitá vína z těch velkých, opulentních, s francouzským šarmem - za všechny vzpomenu fenomenální řadu Grange.
V souvislosti s až dramatickým atakem, jakým australská vína ztékají špičkové pozice v oblibě, je třeba zmínit jeden z úhelných kamenů tohoto úspěchu, a sice zcela nový, vzácně srozumitelný přístup k jejich prezentaci. Když nedávno uspořádala společnost Global Wines řízenou degustaci nových přírůstků do svého portfolia australských vín, přizvala si k tomu winemakera Justina Knoxe. Ten přestavil vína způsobem u nás dosud nevídaným, veskrze sympatickým a zcela srozumitelným i začátečníku. Na pořad se dostaly prvky ryze vinařské, ctící podstatu, popisující základní stavební prvky vína, to jest hroznovitost, ovocné aroma, význam a dopad dřeva použitých sudů. Popis byl věcný, přitom však malebný, nepostrádal fakta a čitelně odhaloval samu podstatu vín.
Penfolds Yattarna Chardonnay 1999. Víno plné překvapení. Charakteristická barva a noblesní jiskra jsou jeho průvodními znaky. Ovocitá kytka je poněkud utlumená, o to více však se rozevírá bohatě komponovaná chuť. Jablečné tóny se střídají s prvky exotického ovoce, vše podkresluje citlivě použitý barik, vzácně se snoubící s výraznou nazrálostí. Překvapující je konec - živý a svěží, s výrazným „tahem“ vzhůru, až do dlouhého, pikantního odeznění.
Penfolds BIN 389 Cabernet Shiraz 2001. V hluboké granátové barvě se skrývají rozpustilé jiskérky. Ušlechtilý buket s lehýnkou převahou cassisu je ozvláštněn nádechem peprmintového závanu. Chuť je uhlazená, charakteru tmavého ovoce opět s malou nadvládou černého rybízu, rozhojněná o jemné stopy vanilky čokoládový podtext. Celé vyznění je lehce rozverné. Víno je schopno nabídnout mladistvý, sebevědomý drobně pocuchaný dojem při okamžité konzumaci. Stejně tak představuje slušný potenciál k dalšímu ležení, kdy se dá předpokládat jeho doladění v potěšující, harmonický doušek.