Letos v dubnu to bylo přesně čtyřicet let. Málokdo asi tušil, kam to společnost v následujících letech dotáhne, když Lars Kristinus Larsen (6. srpna 1948 až 19. srpna 2019) 2. dubna 1979 otevíral svůj první obchod v dánském Aarhusu. Rodící se síť tehdy ještě nesla jméno Jysk Sengetojslager, a než se zúžilo na Jysk - což v překladu znamená jutský podle Jutského poloostrova, na němž leží pevninská část Dánska -, uteklo dalších 22 let.
Larsen se narodil v městečku Arnborg a k maloobchodu přičichl už jako osmnáctiletý učeň. Za to, že mohl na konci 70. let rozjet vlastní značku, vděčí především dvaceti tisícům dolarů, které si naspořil. To byla startovní investice stojící na začátku jeho životní a profesní cesty, během níž se s majetkem ve výši zhruba 69,8 miliardy korun dostal mezi světové miliardáře. Podle aktuálního žebříčku amerického magazínu Forbes byl 424. nejbohatším člověkem planety.
O prodeji firmy prý nikdy ani neuvažoval. „Zbavil bych se všeho kromě Jysku. To je moje dítě a to se neprodává“ prohlásil Larsen před šesti lety v rozhovoru pro Bloomberg.
V Dánsku a postupně i v dalších zemích Skandinávie se stal téměř celebritou. Dlouhá léta totiž osobně vystupoval v televizních reklamách řetězce a jeho tvář tak znal každý.
A před deseti lety, když Jysk slavil třicáté výročí založení a jeho síť už čítala pobočky v Německu, Grónsku, Finsku, Švédsku, Islandu, Velké Británii a Faerských ostrovech, Lars Larsen sepsal knížku. Dostala jednoduchý název „Třicet let s Jyskem“ a bleskově se v Dánsku stala spolu s Biblí nejrozšířenější knihou.
Larsen totiž každé domácnosti v zemi poslal jeden výtisk.
I když by se mohlo zdát, že severská síť obchodů s nábytkem a doplňky do domácnosti, jež vznikla až šestatřicet let po švédské IKEA, nemá na trhu příliš šancí, Larsen podobné predikce rychle rozboural.
Jysk sice bude vždycky ten druhý a ten menší, nicméně atraktivními cenami, širokým sortimentem, rozsáhlou sítí poboček a jednodušším systémem montáže nábytku si pro sebe našel dost velký prostor.
To ostatně potvrzuje i raketový nástup značky v České republice. První obchod tady řetězec otevřel v roce 2013 a dnes už jich tu provozuje více než osmdesát.
Lars Larsen se z veřejného života stáhl letos v červnu poté, co mu lékaři objevili rakovinu. Funkci předsedy správní rady Jysku předal synu Jacobovi Brunsborgovi. Když minulé pondělí doma v Silkeborgu zemřel, bylo mu 71 let.
Jysk sice bude vždycky ten druhý a ten menší, nicméně atraktivními cenami, širokým sortimentem, rozsáhlou sítí poboček a jednodušším systémem montáže nábytku si pro sebe našel dost velký prostor.
O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz