Menu Zavřít

Ten svetr si nesvlíkej. Česko objevilo nečekaného vůdce pro těžké časy

20. 3. 2020
Autor: Redakce

Červený svetr ministra vnitra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka se stane symbolem koronavirové epidemie v Česku. Symbolem nasazení a důvěryhodnosti. Na rozdíl od fotomontáže roušky s nápisem „sorry jako” na tváři chaotického premiéra Andreje Babiše. U něj jsme si potvrdili, že sice velmi dobře zvládá zemi řídit v dobrých časech a umí rozdávat z přebytků, ale v časech krize je najednou nesrozumitelný, nedůvěryhodný a jeho manažerské schopnosti jako by odvál jarní vánek.

Ještě před několika týdny se o Hamáčkovi v politických kuloárech nehovořilo s velkým optimismem. Velká politika ho prý už moc nebaví, velet straně s neustále klesajícími preferencemi na hraně volitelnosti také není nic za odměnu. Dokonce se začalo spekulovat o tom, že si Hamáček už s premiérem Babišem a prezidentem Zemanem ”předdomluvil” velvyslanecký post v Londýně, což však sám popřel. Každopádně jeho účinkování ve vládě připomínalo spíš tichého úředníka, který sice občas umí efektně utřít i Tomia Okamuru, ale který to má „už za pár”.

Krizový stav v souvislosti se šířením koronaviru ale Hamáčka polil živou vodou a s ním může spasit i celou skomírající sociální demokracii. Hamáček zazářil hlavně tím, že dokázal s Čínou rychle domluvit dovoz tolik potřebných roušek a respirátorů, ačkoliv se to celý týden před tím ministerstvu zdravotnictví nedařilo. Hamáček nelenil a frajersky dopředu zaplatil „na dřevo” miliardu korun v pražské pobočce Bank of China. Bez toho by se kriticky důležitý obchod s Číňany nepohnul.

 
Ministr vnitra tu řeší fronty kamionů na polských a slovenských hranicích, tu koordinuje převoz zabavených roušek z litoměřického skladu pro policisty a hasiče… Je to vlastně normální chování ministra vnitra v kritické situaci, ale po tolika neschopných politicích, jaké Česko v minulých letech zažilo, se to najednou zdá jako zázrak.

Babiš už vycítil, že mu ve vládě roste nečekaný konkurent. Pokusil se tedy Hamáčka vymazat tím, že místo něj jmenoval šéfem Ústředního krizového štábu epidemiologa Romana Prymulu tak, aby ho rozjetý šéf ČSSD nezastínil. Jenže stačí jediná tisková konference a Hamáček oba své kolegy zase hravě strčí do kapsy. Mluví jasně, bez vytáček v churchillovském stylu: Nemohu vám nabídnout nic než krev, dřinu, slzy a pot. Ale spolu to zvládneme.

Když v pondělí sdílel Hamáčkovu výzvu o nošení roušek na svém Instagramu Leoš Mareš, bylo už zcela jasné, který politik z koronavirové krize vyjde jako vítěz. Hamáček na videu mluví jako státník s přirozenou starostlivostí o své lidi. Video na Marešově profilu vidělo víc než čtvrt milionu diváků a jeho profil celkem sleduje skoro milion lidí. Babiš je najednou v úzkých, protože takovou publicitu si ani nemůže koupit. Může jen tiše přihlížet tomu, že se obdiv jeho poddaných rychle obrací k ještě nedávno vysmívanému byrokratovi.

FIN25

Současný záchvěv popularity ale pro Hamáčka a ČSSD ještě nic neznamená. Mohou tuto šanci uchopit a svézt se na nové bezpečnostní vlně. Ale také se může už za pár týdnů vše vrátit do starých kolejí a Hamáček zase bude vnímán jen jako hlídací pes Babiše a Zemana. Posílí jedině, když se od nich dostatečně emancipuje.

  • Našli jste v článku chybu?