Japonský soud dnes rozhodl, že provozovatel jaderné elektrárny Fukušima, firma TEPCO, a japonská vláda musejí zaplatit 500 milionů jenů (97,6 milionu korun) tisícům lidí, kteří byli postiženi havárií elektrárny při zemětřesení a přívalové vlně cunami z roku 2011.
Okresní soud v prefektuře Fukušima dospěl k názoru, že vláda a společnost TEPCO neposílily bezpečnostní opatření v elektrárně, přestože již od roku 2002 věděly o možném riziku cunami v regionu.
Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná přívalová vlna cunami připravily 11. března 2011 v Japonsku o život téměř 19 tisíc lidí a způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986. Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladicí systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik radiace ve Fukušimě si vyžádal evakuaci asi 160 tisíc osob.
Šest let po Fukušimě: jádro štěpí Japonce
Žalobu, kterou řešil dnes soud, v roce 2015 podalo 3800 lidí, převážně bývalých obyvatel oblasti, kde se jaderná elektrárna Fukušima nachází. Požadovali odškodné za to, že přišli o obživu. Podle tiskových agentur se jednalo o největší hromadnou žalobu osob poznamenaných tímto jaderným neštěstím.
K japonským soudům bylo od jaderné katastrofy z roku 2011 podáno asi 30 podobných žalob, jimiž požadovalo kompenzace na 12 tisíc lidí. Dnešní verdikt je druhý, který připsal odpovědnost za neštěstí také japonské vládě. První rozsudek, který viní z katastrofy kromě provozovatele elektrárny také vládu v Tokiu, vynesl v březnu soud v Maebaši.
Čtěte také: