Menu Zavřít

Teplé léto přineslo zisky a ztráty

11. 9. 2006
Autor: Euro.cz

POČASÍ A PODNIKÁNÍHorký červenec. Lijáky na začátku srpna. Pak zase teplo. Počasí šlo během letošního léta z extrému do extrému. Některé firmy na tom vydělaly, jiným způsobilo počasí problémy.Někteří podnikatelé letos svatého Petra velebí, jiní asi nemohou vládci počasí přijít na jméno.

POČASÍ A PODNIKÁNÍ Horký červenec. Lijáky na začátku srpna. Pak zase teplo. Počasí šlo během letošního léta z extrému do extrému. Některé firmy na tom vydělaly, jiným způsobilo počasí problémy.

Někteří podnikatelé letos svatého Petra velebí, jiní asi nemohou vládci počasí přijít na jméno. Letní měsíce byly letos převážně teplé, což znamenalo přínos hlavně pro provozovatele kempů a restaurací, spokojeni mohou být také výrobci nealkoholických nápojů. Problémy měly naopak některé průmyslové podniky, na počasí žehrají také zemědělci.

V KEMPECH SPOKOJENOST

Podle odhadů analytika Jaromíra Beránka by mohlo konečné číslo návštěvníků ubytovaných během sezony v českých kempech dosáhnout hodnoty 1,3 milionu hostů. Meziročně by to byl růst o deset procent. Zásluhu na tom má především extrémně teplý červenec. „Turisté se celý den opalovali a sprchovali a navečer vyráželi do města,“ sdělila například pracovnice pražského kempu Trojská.

Složitější hodnocení sezony budou mít výrobci nápojů. „Léta s nevyrovnaným počasím, jichž jsme v poslední době svědky, se odrážejí ve vztahu spotřebitelů k dodržování pitného režimu a tím i ve spotřebě nápojů,“ říká tajemník Svazu výrobců nealkoholických nápojů Zdeněk Huml. Poslední roky tak spotřeba nealka mírně klesá. Loni činila 271 litrů na osobu, což byl meziroční pokles o čtyři litry. Tropické červencové týdny ale možná tento trend trochu poopraví.

Výrobci nápojů však upozorňují, že se teplé léto může paradoxně do celkových zisků promítnout negativně. Lidé totiž sice pijí více nealka, ale to jsou nápoje s relativně nízkou cenou a marží. Naopak tvrdých alkoholických nápojů, které přinášejí výrobcům a prodejcům větší zisky, se během tropických dní konzumuje méně.

BORŮVKY DVAKRÁT DRAŽŠÍ

Jako špatnou hodnotí letošní sezonu zemědělci (podrobněji jsme o úrodě psali v Profitu 35/2006). Na zemědělské produkci je ale závislý i zpracovatelský průmysl. Například potravinářské společnosti Hamé tak chybí mnoho plodin. Firma stačila vykoupit pouze 80 procent plánovaného hrášku. Zbývající úroda zaschla na poli. Podobným příkladem byly i okurky, pěstitelé je dodávali až o polovinu dráž než v loňském roce. Firma zaznamenala také nedostatek zelí, karotky a celeru.

„Problémy mělo Hamé i při výkupu některých druhů ovoce. Jednalo se hlavně o meruňky a borůvky,“ sdělil ředitel společnosti Leoš Novotný. „Letos jsme borůvky vykupovali za dvojnásobně vyšší ceny, než je u tohoto ovoce obvyklé,“ konstatuje Novotný.

ZA HORKO TISÍCOVKU A MINERÁLKU K TOMU

Některým průmyslovým podnikům zase vzrostly náklady, protože odškodní zaměstnance za práci v extrémním horku.

Například společnost ŽDB Group tak mimořádně odmění zhruba tisíc lidí z horkých provozů. Dostanou za letní tropické dny průměrně tisíc korun navíc. „ŽDB Group na to vynaloží kolem milionu korun,“ informoval finanční ředitel společnosti Tomáš Hladík. „Teplota v některých provozech dosahuje v horkých letních dnech i přes 50 stupňů Celsia. Práci zaměstnancům ztěžuje, že nemohou odložit ochranné oděvy a pomůcky,“ dodal.

bitcoin_skoleni

„Letos jsme kvůli abnormálně horkému počasí zaměstnancům navíc přidělili minerálky v hodnotě přes 460 tisíc korun,“ sdělil Hladík.

Mimořádné odměny za horko letos vyplácely také Třinecké železárny. Zhruba 2600 lidí, kteří pracují v ocelářských, vysokopecních, válcovenských a koksárenských provozech společnosti, dostalo za plnění a překračování výroby i v letošním extrémně horkém létě prémii kolem 1500 korun. Třinecká firma vyčlenila na tyto odměny zhruba čtyři miliony korun.

  • Našli jste v článku chybu?