Začátek nového roku se neúprosně blíží a investiční domy nyní čím dál častěji zveřejňují své predikce vývoje akcií a ekonomik v roce 2014. Investorům by mohl s rozhodováním, zdali dlouhé pozice před koncem roku rozpustit, či spekulovat na další růst, pomoci zajímavý průzkum Bank of America ML.
Z výzkumu o budoucím vývoji, ve kterém byli osloveni finanční ředitelé středních podniků ve Spojených státech, vyplývá, že manažeři jsou pozitivní zejména ohledně vývoje americké ekonomiky, když pouze 12 procent očekává její pokles. Co se týče samotných společností, 54 procent inzerentů předpokládá růst tržeb společností, pouze osm procent jejich propad. Devět z deseti CFO chce ve svých podnicích zvýšit nebo udržet počet pracovních míst.
Důvodem jejich optimismu je především pozitivní vývoj cash-flow, pokračující akvizice a fúze v jednotlivých sektorech, v neposlední řadě pak rostoucí ceny rezidenční výstavby. Přesto méně optimistické vyhlídky se týkají vývoje globální ekonomiky. Padesát procent oslovených společností přitom realizuje svůj obchod mezinárodně.
K celkovému obrazu budoucího vývoje je třeba také připomenout optimistické očekávání velkých bankovních domů na pohyb indexu S&P. Goldman Sachs předpokládá růst indexu ze současné úrovně o 5,4 procenta, Morgan Stanley o 11,7 procenta a Société Générale o 8,2 procenta. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že prostor k růstu akcií ještě stále existuje. Nicméně osobně se spíše přikláním k variantě, že trhy před dalšími maximy projdou lehčí korekcí. Mou doporučenou strategií do budoucna je tak při poklesu kupovat.
Autorka je makléřkou J&T Banky