Menu Zavřít

Tereza Jalůvková: Japonské akcie. Ano, či ne?

14. 1. 2013
Autor: profimedia.cz

Japonský index Nikkei 225 si za poslední dva měsíce připsal 22 procent. Dostává se tak na dosah úrovně před nukleární katastrofou z března 2011. Za mohutným růstem stojí samozřejmě zlepšení globálního sentimentu díky programu nákupu dluhopisů americkým Fedem a Evropskou centrální bankou a lepšící se data z Číny.

Hlavním důvodem je však očekávání investorů, kteří důvěřují novému japonskému premiérovi v oživení domácí ekonomiky. Šinzó Abe stojí v čele Liberálně demokratické strany, která se po třech letech pobytu v opozici vrací k moci.

Třetí největší ekonomika na světě se za třetí čtvrtletí propadla o 3,5 procenta a veřejný dluh dosahuje 230 procent hrubého domácího produktu, přičemž zemi dlouhodobě trápí deflace. Právě cílem nového premiéra je vytvoření dvouprocentní inflace. Růstu ekonomiky a ukončení deflace chce dosáhnout jednak předjímaným uvolňováním měnové politiky za účelem oslabení jenu (podpora exportu, růst inflace) a jednak fiskálními stimuly. Co se týče prvního bodu, slovní intervencí se od listopadu podařilo oslabit jen vůči dolaru o osm procent.

Dle vyjádření z tohoto týdne se pak japonská vláda chystá na fiskálních stimulech utratit v přepočtu 136 miliard dolarů, mimo jiné pomocí poskytnutí půjček podnikům k vývoji nových technologií či financování zahraničních investic.

Zdali se nové vládě podaří japonskou ekonomiku vzkřísit, ukáže čas.

Nicméně se domnívám, že i přes nákupní doporučení některých investičních domů je pozitivní výsledek již v současné úrovni Nikkei 225 započten.

Rallye konce roku 2012 byla u zmíněného indexu 2,5krát vyšší než u hlavních indexů USA a Evropy. Navíc se dle násobku P/E na rok 2012 dostáváme na poměrně vysokou hodnotu 27 a dle očekávaných výsledků na rok 2013 na hodnotu 20.


Čtěte také:

ECB poslala evropskou měnu vzhůru

Jen po japonských volbách oslabuje

WT100

PROFIL: Poprvé premiér Abe zklamal. Teď to prý bude lepší


Autorka je makléřkou J&T Banky

  • Našli jste v článku chybu?