Rakouský svalovec touží být guvernérem
Filmový producent George Butler vzpomíná, jak mladý Arnold Schwarzenegger, přistěhovalec z Rakouska, měl svůj velký americký sen. Chtěl se stát hvězdou, milionářem a mít obrovskou moc. Byl přesvědčen, že peníze znamenají moc. A ve Spojených státech toto rovnítko platí nejvíce na světě, dodali by kritici americké společnosti.
Nyní Schwarzenegger, hvězda nového filmu „Terminátor 3: Vzpoura strojů“ oznámil kandidaturu na post guvernéra Kalifornie. Není to vtip. Analytici tvrdí, že jako kandidát Republikánské strany má velkou šanci na zvolení. Jestliže se Terminátor guvernérem letos na podzim opravdu stane, završí se jeden z dalších příběhů o naplněném americkém snu a o zemi, která dává šanci každému.
Schwarzeneggerova kandidatura je ovšem pro mnohé také výpovědí o americké politice jako velké show a o cestě do světa, v němž nelze přesně rozeznat hranice mezi realitou a fikcí. Když teroristy řízená letadla 11. září 2001 narážela do budov Světového obchodního centra v New Yorku, leckomu se vybavily scény z hollywoodských filmů. Kdyby byl tehdy nablízku Terminátor, ona letadla by jistě ještě ve vzduchu vlastní silou zadržel.
Jistým mezníkem v politice už ostatně bylo vítězství George Bushe mladšího v posledních prezidentských volbách v USA. Jenom snílek by si dnes mohl myslet, že předním politikem má být ten, kdo prokáže největší odborné předpoklady a znalosti ekonomie, politologie či historie. Spíše se mluví o tom, že by si státník měl kolem sebe umět vybudovat kvalitní tým a prokázat schopnost vést lidi. Když však Bush kandidoval na prezidenta, mohl se odvolat na svou minulost charismatického manažera, kterou by v tomto ohledu převyšoval ostatní politiky? Filmová hvězda Schwarzenegger něco podobného nemůže tvrdit vůbec. To neznamená, že ony potřebné vlastnosti nemá. Ale má-li je, nikdo neví.
Ve volební kampani rozhoduje komunikace, zvláště mediální, a image. Půlce Ameriky se zalíbil takový bezprostřední a lidový muž George Bush. Kaliforňané, posedlí celebritami, mohou projevit sympatie vůči Schwarzeneggerovi. Kritici jeho kandidatury mluví o „politické show divokého Západu“, ale koneckonců proč by se o post guvernéra nemohl ucházet zrovna herec? Někteří politologové mají pravdu v jednom. Schopnosti potřebné k vítězství ve volbách bývají jiné než ty, jichž je třeba k vládnutí. To ovšem platí pro herce stejně jako pro akademika.
V případě Schwarzeneggera nevzbuzuje největší pochybnosti to, že je herec. Mezi Terminátorem a třeba bývalým prezidentem Ronaldem Reaganem je velký rozdíl. Když se Reagan pustil do boje o křeslo kalifornského guvernéra, měl už za sebou značné zkušenosti v politice. Schwarzenegger více než Reagana připomíná českého Karla Gotta, o němž se při tahanicích kolem volby zdejšího prezidenta také začalo mluvit jako o kandidátovi.
Verdikt, který vynesou Kaliforňané, může být dalším zajímavým mezníkem v historii volebních klání. Dají voliči opravdu přednost hvězdě jen kvůli její popularitě? Hodně ovšem bude záležet také na tom, jak se s nezvyklou předvolební situací vyrovnají média. Mediální odborník William Babcock v listu Los Angeles Times upozornil, že Kalifornie má pořád šanci vyhnout se špatné zkušenosti, kterou zažila například Minnesota. V té v roce 1998 zvítězil zápasník a herec Jesse Ventura. O jeho politickém programu se před volbami mnoho nevědělo, protože média se zaměřila na jiné kandidáty. Kandidaturu Ventury vnímala spíše jako takovou zábavnou součást kampaně.
Kalifornské noviny či televize pořád ještě mají čas dvou měsíců na to, aby záměry Schwarzeneggera důkladně propraly. Babcock volá po mediálním mikroskopu. Kalifornie dnes zažívá velkou rozpočtovou krizi. Ví republikánský kandidát, jak jí z této bídy vyvést? O Schwarzeneggerovi–politikovi je zatím známé to, že vystupuje jako umírněný republikán – konzervativní při prosazování rozpočtové přísnosti, ale liberál, pokud jde třeba o právo na potrat či práva homosexuálů. Je pro podporu veřejného školství a údajně by se kvůli kalifornské krizi státních financí nebránil ani omezenému zvýšení daní.
Není možné chtít, aby voliči přistupovali k Terminátorovi stejně jako k jiným kandidátům. Pokud se ale budou rozhodovat i na základě jeho programu, „politická show divokého Západu“ získá na vážnosti.