Menu Zavřít

Terorismus Iráčany unavil

24. 2. 2010
Autor: Euro.cz

V březnových volbách půjde o témata spojená s běžným životem, říká irácký velvyslanec

Iráčané zvolí 7. března nový parlament. Předvolební kampaň nejvíce ovlivnilo rozhodnutí volební komise vyškrtnout z kandidátek několik desítek lidí s údajnými kontakty na zakázanou stranu Baas bývalého diktátora Saddáma Husajna. Terorismus a náboženské násilí Iráčany vyčerpaly. Nyní touží po pitné vodě, pravidelných dodávkách elektřiny a zaměstnání, říká Zía Dabás, irácký velvyslanec v Praze a doyen mezi arabskými diplomaty.

EURO: Nesnaží se vláda vyškrtnutím kandidátů zbavit nepohodlných politických rivalů? DABÁS: Nebylo to rozhodnutí vlády, ale parlamentní komise. Stanovisko vyškrtnout 145 lidí z voleb po podaném odvolání znovu potvrdil irácký nejvyšší soud.

EURO: Co bylo důvodem pro vyloučení z kampaně? DABÁS: Především dřívější aktivity a vazby kandidátů na stranu Baas, která je v Iráku zakázána.

EURO: Nejvyšší armádní velitel USA v Iráku Ray Odierno i americký velvyslanec v zemi Christopher Hill opakovaně kritizovali Irán, který skrze některé šíity ve volební komisi údajně rozhodnutí ovlivnil. DABÁS: Američané jsou trochu nervózní. Obávají se blížícího se termínu odchodu svých vojáků ze země. Domněnky o propojení na Írán nebyly podloženy žádnými konkrétními důkazy.

EURO: Americký generál se odvolával na zpravodajské služby. DABÁS: To nejsou žádné konkrétní důkazy, byť jde o zpravodajské informace. Parlamentní komise byla ve svém posuzování nezávislá stejně jako soud, který jednal podle ústavy. Důkazem, že nejde o nefér jednání vůči sunnitům, je skutečnost, že na seznamu zakázaných kandidátů byla většina šíitů.

EURO: Kdyby to bylo, jak říkáte, proč by sunnité žádali přezkum rozhodnutí? DABÁS: To byla snaha o politizaci skupinami, které si nepřejí smíření. Ve skutečnosti to nemá nic společného se spory mezi sunnity a šíity.

EURO: Zkuste definovat tyto skupiny. DABÁS: Jsou to všichni, kteří si nepřejí demokracii v tomto koutě světa. Vyškrtnutí kandidáti byli lidé, kteří dodnes propagují myšlenky zakázané strany Baas. Také v Evropě zakazujete šovinistickým a nacistickým stranám účast ve volbách.

EURO: Jaké poltické myšlenky považujete zakázané? DABÁS: Dám vám příklad prominentního sunnitského právníka Sáliha Mutlaka. Tento člověk vystoupil v televizní stanici Al-Arabíja a řekl, že během své politické kariéry neviděl lepší myšlenky a principy, než se kterými se setkal ve straně Baas, a to přes veškeré zločiny, jež její členové spáchali. Dodal, že neexistuje lepší vedení země než stranou Baas.

EURO: Představitelé USA se obávají scénáře, podle kterého by nepřišli sunnité k volbám, což by narušilo jejich legitimitu… DABÁS: Zaručuji vám, že účast sunnitů ve volbách bude vyšší, než se říká. Sektářský boj v období po pádu Saddáma Husajna je minulostí. Tehdy ho do značné míry živily sousední státy. Podíváte-li se na členskou základnu dnešních politických stran v Iráku, uvidíte, že jsou všude zastoupeni jak sunnité tak šíité. Dělítkem již není náboženství.

bitcoin_skoleni

EURO: Pokud říkáte, že soupiska zakázaných kandidátů není důležitá pro volby, co tedy hýbe předvolební kampaní? DABÁS: Lidé se zajímají především o kvalitu života, služby a zaměstnání. Věřím, že příští vládě se podaří zvýšit ekonomický růst. Hlavní je to, co strany slibují voličům, a kdo získá jejich důvěru, že dokáže něco vybudovat a bude pokračovat v obnově země. Iráčané jsou zklamaní. Terorismus a násilí je hodně unavil.

EURO: Jak si představujete smíření mezi oběťmi a přisluhovači Husajnova diktátorského režimu? DABÁS: Musíme odsoudit lidi, kteří spáchali nějaký zločin. Ti, kteří prokázali, že neměli namočené prsty v krvi, již dnes přijímáme zpět do zaměstnání. V současnosti působí v bezpečnostních složkách, a to ve velmi vysokých hodnostech, bývalí baasisté. Existuje soupis 55 prominentů minulého režimu, kterým je do státní služby vstup zapovězen. Všichni ostatní mají právo se vrátit.

  • Našli jste v článku chybu?