Australské bateriové úložiště je první větší vlaštovkou na poli ukládání průmyslové elektřiny. Nakolik jde o důležitý energeitcký projekt?
Slogan, který jsem dal do titulku svého příspěvku, používali před lety škarohlídové vůči socialistickému výrobci elektroniky stejného jména, československé Tesle. A vida, dnes jiná – kalifornská – Tesla vyrábí superauta a průmyslové baterie. A o nich bude řeč.
Největší baterie o energii 129 MWh a výkonu 100MW (anebo, jak uvádějí reklamy: 100MW výkonu na jednu hodinu pro 30 tisíc domácností – t.j. pro město velikosti Benešova) firmy Tesla vizionáře Elona Muska byla s velkou slávou před pár dny připojena do australské sítě.
Jak k tomu ale vlastně došlo?
Historie skutečného blackoutu
Tento příběh začíná v jižní Austrálii v září roku 2016, kdy apokalyptická bouře – zahrnující 80 tisíc blesků a nejméně dvě tornáda – zničila desítky stožárů elektrického napětí.
Důsledkem toho bylo kaskádové selhání v celé regionální rozvodné síti a poslalo 1,7 milionu Australanů do temnoty. Opravdový blackout, kdy tající mražená kuřata „vylézají“ za parného dne z mrazáků.
Většina dodávek byla obnovena do 24 hodin, ale v prosinci 2016 došlo znovu k větším výpadkům kvůli dalším bouřím. To byl už pro Australany opravdu „budíček,“ že je třeba něco dělat.
Tesla spustila v Austrálii svoji obří baterii:
Tehdy se konzervativní australský premiér Malcolm Turnbull rozhodl pro rychlé řešení: za 100 dní vybudovat baterii o kapacitě 100 MW za zhruba 50 milionů dolarů. Projekt Hornsdale Power Range měl vyřešit problémy s rozvodnou sítí a elektrickou energií jižní Austrálie.
Výběrové řízení na celý projekt vyhrála Tesla a přidala reklamní příslib “buď za 100 dní nebo zadarmo”, a opravdu baterii na ploše fotbalového stadionu postavila a připojila k síti.
Bateriová vlaštovka
Je to první větší bateriová vlaštovka na ukládání průmyslové elektřiny. 100MW na hodinu není málo, ale ani v českém kontextu by naší rozvodné síti k vyrovnávání denních výkyvů nestačilo.
Například přečerpávací elektrárna Dalešice má skoro pětkrát větší výkon: 480MW, Dlouhé Stráně maji dokonce výkon 650MW.
Obě plní v podstatě stejnou funkci jako Muskova obří baterka v Austrálii, mají výkon více než desetkrát větší, o energii nemluvě. Ale kdo ví, třeba cena baterii poklesne a jejich výkon za pár let předčí i přečerpávací elektrárny.
Cynik by řekl, že by Evropa potřebovala také nějaký takový budíček jaký se dostal Australanům, aby začala svoji energetiku řešit…
Článek vyšel na webu Peak.cz