Jak docílit toho, aby se humanoidní robot hýbal dostatečně lidsky? Doslova mu ukažte, jak na to. Alespoň tak to aktuálně dělá i společnost Tesla, která před třemi lety oznámila, že vytvoří humanoidního robota jménem Optimus, který by dle zakladatele Elona Muska měl zvládat práci v továrně i v pečovatelském domě.
Podle údajů na sociální síti LinkedIn, na které upozornil web Insider, najala za poslední rok automobilka desítky pracovníků, jejichž úkolem je nosit oblek pro zachycování pohybu. Nevšední pracovní pozice je označována jako operátor sběru dat a je oceněna až 48 dolary za hodinu.
Zvládnete dezorientaci?
Nošení obleku není jedinou náplní práce. Ti, kteří projdou výběrovým řízením, čeká pohyb po testovacích trasách a plnění různých úkolů. Kromě obleku mají na sobě také soupravu pro virtuální realitu, a to po dobu více než sedmi hodin denně. Jednou z podmínek spolupráce je tedy skutečnost, aby byl dotyčný schopný snášet dezorientaci, která se po dlouhodobém nošení VR může projevit.
Že tato práce není pro každého, je jasné i z požadavků na výšku, která musí být mezi 170 a 180 centimetry, což pravděpodobně znamená, že Tesla hledá zaměstnance, kteří se nejen vejdou do speciálních obleků, ale budou mít i podobnou velikost jako robot.
„Je to přesně to samé, co dělají se systémem Autopilote. Ale místo shromažďování dat ze svého vozového parku platí lidem, aby přišli do továrny nebo na pracoviště a provedli tyto úkoly,“ přibližuje odborník na robotiku z University of Sheffield Jonathan Aitken.
Miliony hodin dat
Než se Tesle podaří Optima naučit vše, co je potřebné, mohli by dle profesora robotiky na Georgijském technickém institutu Animeshe Garga strávit jeho výcvikem a sběrem dat i tisíce až miliony hodin. Což bude stát nejen čas, ale i peníze.
„Je nesmírně obtížné vyrábět roboty ve velkém měřítku. Množství shromážděných dat, které byste potřebovali, by snadno vyšlo na půl miliardy dolarů, a skutečná otázka zní: I kdybyste to udělali, uspějete? Protože žádná záruka úspěchu neexistuje,“ upozorňuje Garg.
Aitken ještě dodává, že využívání obleků pro zachycování pohybu není při výcviku robotů ani zdaleka novou praxí. Tesla prý ale rozhodně patří k prvním, kdo se tuto taktiku pokouší využít v takovém měřítku a provádí takovou širokou škálu zobecněných úkolů. „Ve výrobním světě máme obvykle robota, který umí jeden úkol opravdu velmi dobře, ale obvykle to nepřesahuje jeho rámec,“ doplňuje.
Tesla na žádost Insideru o komentář zatím nereagovala. Jak takový výcvik robota vlastně probíhá nicméně přiblížila už loni, když na sociální síti X zveřejnila video, na kterém princip tréninku zobrazuje.
V lednu se v médiích rovněž roznesla zpráva, že by Tesla svého robota měla začít dodávat už během příštího roku. Avšak vzhledem k tomu, že se řada Muskových optimistických odhadů již nevyplnila, zůstávali odborníci spíše skeptičtí. A zdá se, že měli proč. Letos v červenci totiž miliardář na platformě X informoval o novém potenciálním datu. Ve velkém je prý začne produkovat až v roce 2026 a pro interní účely Tesly zhruba o 12 měsíců dříve. Vzhledem ke zvyšující se konkurenci v této oblasti navíc hrozí, že by s humanoidním robotem mohla přijít dříve zcela jiná společnost.
Multiple fully Tesla-made Bots now walking around & learning about the real world ????
— Tesla Optimus (@Tesla_Optimus) May 16, 2023
Join the Tesla AI team → https://t.co/dBhQqg1qya pic.twitter.com/3TZ2znxkfd