Menu Zavřít

Těšme se na zlato

3. 5. 2005
Autor: Euro.cz

Radomír Šimek

Česká republika je stále přitažlivá nejen pro investice do služeb, ale i do výroby, tvrdí finančně-ekonomický ředitel a jednatel české pobočky Siemensu Radomír Šimek. „Musí se ale jednat o hi-tech výrobu včetně souvisejícího výzkumu a vývoje, ne o základní produkci využívající pouze nižších nákladů na pracovní sílu,“ říká jeden ze dvou nejvyšších šéfů Siemensu v České republice. Týdeník EURO s ním hovořil o připravovaných investicích společnosti v Česku, tendru na elektronické mýtné, outsourcingu údržby vnější sítě Českého Telecomu, o elektrotechnickém průmyslu i o ledním hokeji.

EURO: Siemens nedávno potvrdil informace týdeníku EURO (16/2005) o přesunu výroby z německého Würzburgu do Ostravy. O kolik pracovních míst půjde? ŠIMEK: Divize Siemensu automobilové techniky VDO má v Česku již dva závody, v Brandýse nad Labem a ve Frenštátě pod Radhoštěm. V Ostravě se budou vyrábět zejména motorky ke stěračům a v polovině příštího roku by zde měly vzniknout stovky pracovních míst. Přesný počet bude záležet na množství přesunuté výroby, ale již teď víme, že to bude více než pět set.

EURO: V Praze funguje více než rok Centrum sdílených účetních služeb Siemensu. Nemusí se jeho zaměstnanci bát, že středisko časem zamíří třeba do Asie? ŠIMEK: Takový přesun je teoreticky možný a zřejmě bychom ušetřili na personálních nákladech. Znamenalo by to však vyšší náročnost na komplexnost procesů, a to by zase zpětně náklady zvýšilo. V budoucnu bude určitá obezřetnost určitě na místě. Konkurencí pro Česko v oblasti center služeb jsou ale spíše země jihovýchodní Evropy, jako je třeba Rumunsko nebo Bulharsko. Při rozhodování o umístění centra jsme uvažovali i o nich. Nakonec zvítězilo Česko - nižší personální náklady převážila lepší jazyková vybavenost, vyšší míra bezpečnosti datových sítí a obecně úroveň infrastruktury. Nicméně zmíněné země na zlepšení infrastruktury pracují. Česko proto musí klást velký důraz na další vzdělávání pracovníků a také je třeba udělat změny v oblasti odvodů sociálního zabezpečení. Ve většině západoevropských států existuje absolutní hranice pro jejich výši, nezávislá na velikosti příjmu, a o tom se v Česku zatím jenom diskutuje.

EURO: Počátkem dubna jste zahájili pilotní provoz outsourcingu údržby vnější sítě Českého Telecomu. Bude se v projektu pokračovat i po nedávné privatizaci společnosti? ŠIMEK: Dosavadní zkušenosti s pilotním projektem jsou pozitivní a vidíme, že Telecomu určitě dokážeme ušetřit. Pokud jde o Telefóniku, ve Španělsku jsme preferovaným partnerem. Nyní jsme s nimi zahájili jednání o dalším postupu v projektu outsourcingu a rozhodně to nevypadá, že by jej Španělé chtěli ukončit.

EURO: Dalším tendrem, jehož se účastníte, je výběr systému elektronického mýtného. Hovořilo se o zvýhodňování některých účastníků. Jak tendr vnímáte? ŠIMEK: V dokumentaci k tendru bylo zpočátku několik kritérií, jež znevýhodňovala satelitní sytém, nicméně podle posledních informací bude tendr otevřený pro jakoukoliv technologii. Její volba bude při výběru mýtného základní otázkou. My samozřejmě tvrdíme, že satelity jsou technologií budoucnosti. Zatímco při zpoplatnění dvou a půl tisíce kilometrů dálnic a silnic první třídy by bylo třeba postavit asi 700 až 800 bran u mikrovlnné technologie, v případě satelitu nové generace by to bylo jen 65 kontrolních bran. A to nemluvím o jeho dalších výhodách, jako je třeba operativní změna tarifikace podle dopravní situace. S mýtem je třeba začít co nejrychleji, ale k jeho zavedení je ještě nutné uskutečnit řadu legislativních změn. Zde se zatím udělalo dost málo, dobu zavedení systému výběru mýta proto odhaduji na osmnáct měsíců po vyhlášení vítěze tendru.

bitcoin školení listopad 24

EURO: V elektrotechnickém průmyslu v Česku investovali i další velcí hráči tohoto sektoru, jako je ABB či Schneider Eletric. Čím Česko toto odvětví přitahuje? ŠIMEK: K nárůstu výroby elektrotechniky a elektroniky přispívá vývoj v dalších průmyslových odvětvích, zejména v automobilovém průmyslu. Takže pokud tu nějaká zvláštní kompetence pro tento typ výroby nebyla, rozhodně se vytváří.

EURO: Siemens již čtyři roky podporuje hokejovou Spartu. Jak odhadujete šance Česka na mistrovství světa v Rakousku? ŠIMEK: Český hokej má vysokou úroveň již dlouhou dobu, že jsme ji v posledních letech nedokázali proměnit v medaile, je spíš otázkou psychiky. Letos ale máme výhodu větší sehranosti než v minulých letech - hráči z NHL byli integrováni do reprezentace po celou sezonu. Navíc do Rakouska není daleko a určitě tam vyrazí řada českých fanoušků. Myslím, že všechny trumfy jsou na naší straně, a věřím tedy ve zlato.

  • Našli jste v článku chybu?