Menu Zavřít

Těsnější EU neodpovídá dnešku

2. 4. 2009
Autor: Euro.cz

Rozhýbejme Evropský parlament, říká lídr ODS pro volby do této instituce

Demokratický deficit EU nelze odstranit navýšením pravomocí Evropského parlamentu (EP). Unijní federalisté potřebují provětrat zažité představy. Evropa potřebuje alternativu. O tu se pokouší nová frakce uvnitř EP, jejíž součástí mají být i čeští občanští demokraté. „Stále těsnější unie již není odpovědí na potřeby dnešní doby. Další prohlubování EU by nemělo pokračovat, protože způsobí víc škody než užitku,“ říká Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS pro volby do Evropského parlamentu.

EURO: Domníváte se společně s premiérem Mirkem Topolánkem, že za pádem vlády byl prezident Václav Klaus, Vlastimil Tlustý a pražský primátor Pavel Bém? ZAHRADIL: Nevnímám to stejně. Šlo spíše o poněkud expresivní vyjádření, které způsobilo zklamání z pádu vlády. Nemyslím si, že by v tom například Pavel Bém sehrál aktivní roli. Možná jde o dozvuk kongresu ODS.

EURO: A co Vlastimil Tlustý a prezident Václav Klaus? ZAHRADIL: U Vlastimila Tlustého je to naopak jasné. Jemu šlo o vyřízení účtů s Mirkem Topolánkem. Pokud jde o prezidenta Václava Klause, nedělám si iluze, že by tato vláda kvůli lidem, jako jsou Martin Bursík, Michal Kocáb nebo Karel Schwarzenberg, patřila k jeho nejmilovanějším. Nemyslím si však, že by na někom seděl a nutil ho hlasovat proti této vládě. Hlasování o nedůvěře vyvolali sociální demokraté. Za hlavní viníky považuji Jiřího Paroubka a ČSSD.

EURO: Nenaznačila politické dění také historicky první návštěva prezidenta Klause na sjezdu ČSSD? ZAHRADIL: Mnoho z nás to překvapilo. Byl to totiž Jiří Paroubek, který o prezidentovi dříve prohlásil mnoho nepěkného. V souvislosti s loňskými prezidentskými volbami to vypadalo na boj na život a na smrt. Najednou se zdá, že je vše zahlazeno. Zaskočilo nás to i vzhledem k jeho krátkému vystoupení na kongresu ODS. Zdráhám se však uvěřit, že by prezident nějak aktivně pracoval na pádu vlády.

EURO: Někteří členové středočeské ODS se domnívají, že při sestavování kandidátek do EP byly porušeny stanovy. Proč Evžen Tošenovský neprošel vnitrostranickými primárkami? ZAHRADIL: Odmítám, že šlo o porušení stanov. Evžen Tošenovský prošel nominací v moravskoslezském regionu. Navrhla ho regionální rada. Regionální nominace je dle stanov podmínkou pro zařazení mezi kandidáty. Může to být provedeno několika způsoby. Může být navržen regionálním sněmem nebo regionální radou. Tošenovský získal druhou nominaci. To však neznamená, že by šlo o méně hodnotnou nominaci. EURO: Co bude znamenat pro české předsednictví EU obměna vlády? ZAHRADIL: Byť bude vláda v demisi, technickoorganizační stránka různých summitů, schopnost moderovat a řídit jednání se nezmění. Nepochybně se však změní politická váha přisuzovaná předsednictví EU. Naše pozice bude oslabená. Vzniká riziko, že situaci využije některý ze silných ambiciózních hráčů a pokusí se zprivatizovat předsednictví EU pro sebe. Máme stále problémy s popisem předsednických aktivit ČR francouzskými médii. Jako by francouzský prezident Nicolas Sarkozy dosud nezaznamenal, že Francie již není předsednickou zemí.

EURO: ODS společně s britskými konzervativci oznámila vznik euroskeptické frakce po červnových volbách do EP. Nejsou občanští demokraté pouhým přívěškem konzervativců? ZAHRADIL: Naše rozhodování je autonomní. Již v roce 2003 jsme podepsali takzvanou pražskou deklaraci, která předjímala vznik nové frakce. Pro založení frakce v EP potřebujete sedm národností. Nyní to poprvé vypadá, že se nám podaří vytvořit čtvrtou nejsilnější parlamentní frakci. Je načase zatřást Evropským parlamentem, v němž vládne tichá dohoda mezi lidovci a socialisty týkající se rozdělení funkcí. Vezměte si například předsedu EP. Prvního dva a půl roku to byl sociální demokrat ze Španělska a nyní je to křesťanský demokrat z Německa. Dělba moci je zřejmá. Neexistuje žádná parlamentní opozice, protože velká koalice dvou největších frakcí v EP vše odhlasuje.

EURO: Jaké partnery budete mít v nové frakci? ZAHRADIL: Vedle ODS a britské konzervativní strany to je strana Právo a spravedlnost z Polska. O ostatních mluvit nebudu. Ani nemohu. Neformálně jsme se dohodli, že do vzniku frakce po červnových volbách nebudeme zveřejňovat, kdo se v ní dále angažuje.

EURO: Proč je nechcete zveřejnit? ZAHRADIL: Jde o strany, které se pohybují ve složitých podmínkách. Nejsou to velké strany. Několikrát jsme se setkali s neblahým jevem. Pokud nějaký subjekt oznámil, že se k nám připojí, byla na něj vyvíjena nadnárodní síla.

EURO: Co je to nadnárodní síla? ZAHRADIL: Jedna bulharská strana s námi podepsala závazek, že vstoupí do nové frakce. Když se to dozvěděli lidé z její mateřské EPP-ED, vyvinuli na stranu natolik silný politický nátlak, že svůj závazek raději stáhla.

EURO: V čem bude frakce nová? ZAHRADIL: Vůči dominantnímu federalistickému proudu, který ovládá EP z 80 až 90 procent, je třeba vytvořit viditelnou a věrohodnou alternativu. O to se pokoušíme.

MM25_AI

EURO: Jakou máte představu o konečné formě evropské integrace? ZAHRADIL: Stále těsnější unie již není odpovědí na potřeby dnešní doby. Další prohlubování EU by nemělo pokračovat, protože způsobí víc škody než užitku. Líbí se mi myšlenka vícerychlostní Evropy. Pokud budou chtít státy v některých oblastech více spolupracovat, nebudeme jim v tom bránit. Ať však nenutí ostatní členské státy EU, aby je následovaly.

EURO: Evropská unie se dle vás vyčerpala? ZAHRADIL: Abych použil módního ekologického termínu, nejde o trvale udržitelný stav. Bylo by dobré začít uvažovat o navrácení některých pravomocí na národní úroveň, o zrušení některých komunitárních politik – především společné zemědělské politiky – a o vytvoření antiteze k převládajícímu federalistickému pohledu. Schumanův projekt vznikl po druhé světové válce a pro 21. století se příliš nehodí.

  • Našli jste v článku chybu?