Menu Zavřít

Těšte se, hnusní Mozkomorové!

8. 6. 2004
Autor: Euro.cz

Na trh se blíží hračky z dobrodružství o britském kouzelníkovi

Cestou do práce vás tento týden sleduje jistý kouzelník. Od San Franciska po Sydney mává z billboardů nejznámější třináctiletý chlapec na světě, jenž připomíná celosvětové uvedení filmu Harry Potter a vězeň z Azkabanu. Třetí díl populární série fanouškům slibuje nové pokračování světa magických vynálezů, stvoření a kouzel.
Možná však překvapí zjištění, že Harryho svět plný létajících aut a neviditelných plášťů není tomu našemu až tak vzdálený. Vědci po celém světě dovádějí k dokonalosti vynálezy, díky nimž by se mohla kouzla stvořená britskou autorkou J. K. Rowlingovou stát součástí každodenního života.
Potřebujete neviditelný plášť, abyste se dostali z práce? Vědci v laboratoři Tači, výzkumném centru virtuální reality na tokijské univerzitě, vytvořili důmyslný maskovací materiál, díky němuž jeho majitel vypadá jako průhledný. Pokud se použije na plášť, ukazuje světlo odrážející materiál to, co je za jeho nositelem. Kamera zaznamenává obraz pozadí za člověkem a ten přenáší v reálném čase do projektoru, který jej promítá na přední stranu pláště. Zatím tato iluze funguje pouze z jedné strany, ale investoři očekávají pestré komerční využití. Až bude technologie kolem roku 2008 volně dostupná, mohla by například pomoci pilotům v pohledu skrz podlahu letadla, což usnadní přistávací manévry.

Moc mudlům.

A chystají se další technologie převzaté z knih o kouzelnickém učni. V novém filmu se poprvé představí Pobertův plánek, magická mapa, která Harrymu ukazuje, kde jsou právě lidé a jiní tvorové ve škole a jak procházejí jejími chodbami a místnostmi. Podobný přístroj zanedlouho uvede divize Polymer Vision nizozemské společnosti Royal Philips Electronics. Přizpůsobivé obrazovky Polymeru budou moci získávat údaje pomocí vysílače. Tak bude například voják v poušti moci získat informace ze vzdálené řídící věže, která zase obdrží údaje z pozorovacích letadel sledujících nepřátelské jednotky. Voják pak může pozorovat pohyby nepřítele na mapě na obrazovce. Těšte se, Mozkomorové!
A létající auto? I toho se možná dočkáme. Veřejně obchodovaná společnost Moller International v kalifornském Davisu byla založena kvůli vývoji vozidla nazvaného M400 Skycar. Na silnicích může tento stroj jet rychlostí přes 50 kilometrů za hodinu, ale hlavně může vzlétnout vertikálně z malých ploch, například parkovišť, a poté létat v malých výškách rychlostí 500 kilometrů za hodinu. Na cenovce je ovšem závratných pět set tisíc dolarů. Společnost doufá, že získá schválení státního úřadu pro letectví. Pokud ano, mohl by vyvolaný zájem zajistit slušný odbyt a následně i snížení ceny (galeony nepřijímají a u Gringottů kupci půjčku nedostanou).
Knihy jsou levnější než auta dokonce i ve světě Harryho Pottera, kde svazky v knihovně mají ve zvyku získávat si pozornost čtenáře mluvením a pohyblivými obrázky. Ve světě mudlovské vědy našli vědci na Novém Zélandu způsob, jak přidat do knih podrobné trojrozměrné obrázky, které se pohybují a mluví. Čtenář si je prohlíží pomocí kukátka, které sleduje, kde čtenář právě je a podle toho pouští hudbu a vyprávění. A název? Kniha kouzel. V Bradavicích by to měla být povinná četba.

bitcoin_skoleni

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Jana Fantová, www.LangPal.com

  • Našli jste v článku chybu?