PRAHA (oh) – Informační SMS zprávy, které rozesílají radnice a městské úřady svým občanům, se osvědčily nejen jako doplněk krizové komunikace při živelních pohromách, ale i jako náhrada městského rozhlasu. Společnost Qbizm technologies, která prostřednictvím svého systému SMS InfoKanál obcím a městům službu rozesílání textových zpráv poskytuje, zaznamenala za uplynulých dvanáct měsíců poslání více než jednoho milionu informačních zpráv. „Radnice se teprve učí tento nástroj využívat jako prostředek pro přímou komunikaci s občany, ale rostoucí počet přihlášených odběratelů SMS zpráv ukazuje, že tato služba, jakási obdoba městského rozhlasu v kapse, občany zajímá,“ říká Petr Ulrich, předseda představenstva Qbizm technologies.
Za tři roky, po které firma SMS InfoKanál provozuje, se do tohoto systému zapojilo zhruba šedesát měst a obcí, například městské části Prahy 6 a Prahy 7, magistrát Ústí nad Labem či Hrádek nad Nisou, Havlíčkův Brod, Dačice, Týn nad Vltavou, Troubky nebo Slušovice. „Například v Ústí nad Labem je po třech letech fungování této služby zaregistrováno více než deset tisíc uživatelů a s každou další odeslanou informační zprávou objem přihlášených odběratelů roste,“ vypočítává Ulrich. Počet krátkých textových zpráv, které jednotlivé městské úřady rozesílají, je prý různý. „Zatímco ústecký magistrát využívá tento kanál jen asi čtyřikrát do roka a pak pro zasílání krizových zpráv, například při záplavách, radnice v Hrádku nad Nisou takto informuje občany o svozech odpadu, přerušení dodávek elektrické energie či o svolání rady města, takže během týdne rozešle svým občanům i čtyři informační zprávy,“ vysvětluje Ulrich.
Zasílání zpráv si obce a města organizují samy prostřednictvím internetu či mobilního telefonu. Měsíční náklady na provoz systému se pohybují od 520 korun po několik tisíc, za každou odeslanou SMS zprávu na jedno mobilní číslo pak městský úřad zaplatí 99 haléřů.