Světová těžba kryptoměn prostřednictvím aplikací v počítačích uživatelů loni spotřebovala kolem 18,8 gigawattu elektrické energie. Je to zhruba roční spotřeba elektřiny v Polsku. Tato spotřeba zároveň odpovídá emisím kolem 800 tun skleníkového plynu oxidu uhličitého. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab.
Těžba kryptoměn v prohlížeči je hrozba, které může být velká část uživatelů vystavená, aniž by o ní věděla. Dozví se o ní pouze tehdy, pokud by přezkoumali zdrojový kód internetové stránky, nebo ve chvíli, kdy jim určité stránky začnou zpomalovat počítač. Těžba je totiž založená na využití výpočetního výkonu PC pro matematické operace potvrzující předchozí transakce s kryptoměnami.
Těžíte kryptoměny?
„Web mining jako takový může sloužit jako alternativní metoda financování webového obsahu, a to za předpokladu, že uživatel je o tomto informován. Vzhledem k velmi nízké efektivitě tohoto typu těžby však neočekávám jeho rozšíření. Na problematických stránkách pravděpodobně zůstane tento druh zneužívání výkonu počítače populární, a přiřadí se tak k běžným internetovým hrozbám. Při dodržování základních praktik bezpečného užívání internetu však není tzv. cryptojacking pro běžné uživatele výrazným rizikem,“ uvedl Ondřej Příhonský, analytik společnosti WBTCB, která v tuzemsku provozuje největší českou síť bitcoinmatů.
V některých případech provozovatelé webů uživatele na těžbu upozorní a požádají o jejich svolení. Využívají ji totiž jako alternativní zdroj příjmů, aby na svých stránkách například nemuseli zobrazovat reklamy.
V Kolumbii představí kryptoměnu Coffee. Má pomoci pěstitelům kávy
„Za poslední dva roky vznikla celá řada právních a technických iniciativ usilujících o snížení aktivit web miningu na minimum. Jejich snaha se začíná projevovat ve výrazném úbytku těchto nekalých praktik. Dokud ale z těžby kryptoměn budou kyberzločincům plynout zisky, bude stále docházet k přetěžování počítačů nich netušících uživatelů. Jedná se zároveň o poměrně neobvyklou kyberhrozbu, která po sobě zanechává i výraznou ekologickou stopu,“ dodal bezpečnostní odborník společnosti Kaspersky Alexej Malanov.
Na nelegální těžbu může uživatele upozornit zpomalení počítače nebo jeho přehřívání. To podle odborníků znamená, že procesor PC běží naplno nebo je přetížený. Aplikace pro těžbu by měl odhalit účinný antivirový program.
Z rubriky Kryptoměny dále čtěte:
Čína se obává nástupu libry od Facebooku. Chystá vlastní kryptoměnu
Nový Zéland umožnil firmám platit zaměstnance v kryptoměnách
Jak ochránit kryptoměny? Antivir, 2FA a hardwarová peněženka jsou základ
Bitcoin jako sázka (skoro) najisto. Investičně se vyplatil v 98 procentech dní
Reklama i nákupy hráčů za bitcoiny: sport se otevírá kryptoměnám
Vlastní kryptoměnu budou mít i Amazon a Google, předpovídají bitcoinoví miliardáři Winklevossové
Z každého nákupu investice do bitcoinu. Dvacetiletý milionář rozjíždí platformu pro laiky
Kryptonadšenec McAfee vede kampaň na prezidenta USA z Havany. Doma neplatil daně
Digitální měna libra od Facebooku by mohla podkopat schopnosti Evropské centrální banky