Američtí studenti si přivydělávají dobýváním virtuálních měn na svých počítačích na kolejích. Teplota na pokojích je často tak vysoká, že se v nich rozteče čokoláda. Že odebírají proud univerzitě, studenty netrápí. Platí dost na školném, tvrdí.
Rostoucí cena kryptoměn zvyšuje popularitu jejich dobývání. Mnozí studenti na amerických kolejích si tímto způsobem přivydělávají. Jedním z nich je Mark, který studuje na prestižním Massachusettském technologickém institutu (MIT) v americkém městě Cambridge. K těžbě se dostal náhodou.
V listopadu 2016 narazil na online tržiště NiceHash, kde člověk může začít těžit kryptoměny pro ochotné kupce. Stačilo mít počítač s grafickou kartou. Stáhl si potřebný software a začal těžit pro náhodné kupce, kteří platili bitcoiny. Za pár týdnů získal zpět náklady za grafickou kartu za 120 dolarů, časem si koupil druhou.
Měna robotů a internetu věcí. Korporace zajímá kryptoměna iota
Zaměřil se na dobývání měny ethereum. Aby zvýšil svou sílu, vzal si do pokoje další stolní počítače od profesora, který si myslel, že jsou na vyhození, popsal své těžařské podnikání na koleji pro server Quartz. „Když byly vybaveny správnými grafickými kartami, počítače fungovaly dobře,“ vysvětlil Mark.
Vývoj kurzu bitcoinu k dolaru:
Zdroj: ieconomics.com
Pokaždé, když si vydělal dost peněz na novou grafickou kartu, která zvyšuje výkonnost počítače, koupil ji. V březnu 2017 už měl sedm počítačů, které dolovaly ethereum. V září jeho profity činily ekvivalent jednoho bitcoinu, což bylo asi 4500 dolarů (nyní přes 13 660 tisíc dolarů, 290 tisíc korun). Na začátku roku 2018 odhadl své profity okolo 20 tisíc dolarů v různých kryptoměnách (424 tisíc korun).
Investice do kryptoměn: rizika přetrvávají
Studenti po celém světě se věnují těžbě kryptoměn, dodal Quartz s tím, že využívají konkurenční výhodu v tom, že neplatí na kolejích účty za elektřinu, které jejich počítačové sety spotřebují. Většina studentů začala pro zábavu, aby poznali technologie, na kterých jsou virtuální měny založeny. Počet podnikavých studentů celosvětově pravděpodobně roste s tím, jak roste cena mnoha kryptoměn.
Vývoj kurzu měny ethereum k dolaru:
Zdroj: ieconomics.com
Dolování digitálních měn přiznal i Arjun Singh Bar, který nedávno dokončil studia na technologické singapurské univerzitě: „Proč to nezkusit, když je na kolejích zdarma elektřina.“ Potřebné vybavení včetně grafické karty už stejně měl, v jeho případě pro editaci videa.
Mark přiznal, že z 35 studentů na jeho patře mají čtyři z nich hardware, aby mohli těžit kryptoměny. Většina z nich má počítače s jednou nebo dvěma grafickými kartami. Sám se snaží těžit tak, aby nevyhodil pojistky v budově. Zatím všichni na patře zůstali neodhaleni.
Univerzita kontroluje spotřebu elektřiny podle celých budov, studenti nechtějí, aby jejich činnost vzbudila pozornost. Vedení školy zatím žádné problémy studentům nedělá. Mark tvrdí, že školné je tak vysoké, že by mělo pokrýt i náklady na internet a používání elektřiny.
Těžba kryptoměn není jen pro vyvolené. Čtěte, jak na to:
Jak těžit kryptoměny? Vstupní investice není tak vysoká, jak se může zdát
Studenti musí snášet snížení pohodlí ve svých pokojích. Většinou se jedná o teploty okolo 35 stupňů i během zimy. Mark odhaduje, že jeho počítače mají příkon 2000 wattů. Což odpovídá průměrnému přímotopu.
„Veškerá čokoláda, kterou jsem náhodou nechal v pokoji, se roztekla, ale není to nesnesitelné,“ přiznal studentský těžař. Přesto musel část svých počítačů přesunout o několik pater níž do pokoje své přítelkyně, protože v létě bylo vedro neúnosné.
I když nyní hrozí silnější regulace pro kryptoměny v Číně nebo Jižní Koreji, studenti věří, že tato technologie změní v dlouhodobém horizontu svět k lepšímu.
„V podstatě věřím, že technologie blockchainu bude zlepšovat svět,“ tvrdí Nicholas Abouzeid, student MIT, který začal těžit kryptoměny už na střední škole. „Nevím jak, nevím kdy. Nevím, zda to bude bitcoin nebo ethereum, nebo měna, která přijde zítra. Ale bude to legrace a chci být u toho.“
Související články: