Nikde jsme ale nezaregistrovali, že by letošní příjemný srpen, kdy přece jen bylo chladněji a deštivěji než v uplynulých měsících, pivovarům škodil. Z aktuálních dat Českého svazu pivovarů a sladoven nicméně vyplývá, že trh velmi citelně utrpěl.
„Srpnový výstav piva pro tuzemský trh se oproti stejnému měsíci loňského roku snížil o 15,2 procenta,“ vypočítává Martina Ferencová, výkonná ředitelka svazu.
„Hlavním důvodem je nadprůměrně teplé a suché počasí v srpnu 2018, které se letos již nezopakovalo. Druhý prázdninový měsíc roku 2019 měl výrazně více deštivých dnů a bouřek, ato iv porovnání s letošním červencem, spotřeba piva a na ni navázaná výroba tak klesly i ve vzájemném porovnání těchto dvou měsíců,“ pokračuje ředitelka.
Klíčový měsíc
Zajímavé ale je, že podle dat Českého svazu pivovarů a sladoven se špatné počasí a jeho dopady na chutě pijáků neomezily jen na naši kotlinu. Meziročně se snížil i vývoz piva do zahraničí. A to poměrně citelně. „Export byl oproti srpnu 2018 nižší o 8,5 procenta. To je v posledních letech vzácný jev, protože vývoz piva stabilně roste a je tahounem rozvoje pivovarské ekonomiky,“ reaguje Martina Ferencová a sahá po dlouhodobějších tabulkách: „To potvrzují i kumulované ukazatele za prvních osm měsíců letošního roku, kdy byl export oproti srovnatelnému období 2018 vyšší o 4,4 procenta.“
Otázkou nicméně je, jestli srpnový export nepoklesl hlavně proto, že během teplého a suchého začátku léta prostě český trh vsákl mnohem víc piva, které potom nezbylo na vývoz.
Jestliže byl tak srpen -v pivovarském průmyslu klíčový měsíc - pro výrobce kritický, pěstitelé chmele jsou s koncem prázdnin a výnosy z chmelnic naopak spokojeni. Očekávaná sklizeň ve výši 6300 tun, což je o 1170 tun více než v roce 2017, bude nakonec možná ještě o něco vyšší.
O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz