Pokud se nějaký typ nábytku proslavil, pak je to židle thonetka. Její typické oblé tvary zná v Česku každý, vyrobeno jich bylo několik milionů v desítkách různých variant. Jednoduchý design šel ovšem kopírovat jen těžko - opíral se totiž o ohýbané dřevo a ohnout bukovou tyč či lištu je technologicky poměrně náročné.
Pokud se nějaký typ nábytku proslavil, pak je to židle thonetka. Její typické oblé tvary zná v Česku každý, vyrobeno jich bylo několik milionů v desítkách různých variant. Jednoduchý design šel ovšem kopírovat jen těžko - opíral se totiž o ohýbané dřevo a ohnout bukovou tyč či lištu je technologicky poměrně náročné. Jde o napařování dřevěných hranolů sytou parou a jejich následné - ruční či mechanické - ohýbání.
Za zrodem i názvem thonetky stojí truhlář, vynálezce a návrhář Michael Thonet, původem z Německa. Ten se v druhé polovině 19. století usadil na Moravě, kde v Koryčanech a Bystřici pod Hostýnem založil dvě továrny na nábytek z ohýbaného dřeva. „Dědicem“ těchto tradic je ale pouze bystřická společnost TON (a ještě závod v Holešově), v Koryčanech se dnes vyrábí kuchyňský nábytek.
TON loni ve svých dvou závodech vyrobil zboží za 900 milionů korun, většinou jde o židle a další nábytek z ohýbaného dřeva, z čehož 75 procent se exportuje, mimo jiné do Spojených států, Japonska a Austrálie. Na světových trzích společnosti TON konkuruje hlavně německá „následovnická“ firma Thonet a třeba i slovenská Tatra.