Menu Zavřít

Ticho nejen po pěšině. Tuzemský cestovní ruch přestal fakticky existovat, meziročně se propadl o 96 procent

10. 5. 2021
Autor: Ski Ještěd
  • Během ledna až března se v českých hotelech a dalších rekreačních zařízeních ubytovalo jen něco přes 280 tisíc lidí. Počet zahraničních návštěvníků se zastavil na hranici 56 tisíc osob

  • V obou případech se ve srovnání se stejným obdobím loňského roku jedná o více než 90procetní propad

  • Jediní, kdo by z koronavirové krize mohli v rámci cestovního ruchu vyjít vítězně, jsou podle analytiků provozovatelé kempů a objektů nabízených skrze Airbnb


Zavřené hotely, zavřené skiareály, a dokonce i zavřené okresy. Zimní protikoronavirová opatření si na zdejším turismu vybrala krutou daň. Propad lze označit nejen za zcela bezprecedentní, ale málem i za absolutní.

Jak totiž vyplývá z nejnovějších informací Českého statistického úřadu (ČSÚ), počet hostů ubytovaných v tuzemských rekreačních zařízeních se během letošního prvního čtvrtletí zastavil na hodnotě 281 894. To v porovnání se stejným obdobím roku 2020 znamená propad o masivních 91,1 procenta.

Ještě hůř na tom český turismus byl optikou zahraničních hostů. V průběhu ledna až března k nám oficiálně zavítalo pouhých 56 091 cizokrajných návštěvníků, tedy o těžko uvěřitelných 96,3 procenta méně loni touto dobou.

Platforma Accomango pomáhá firmám se sháněním ubytování pro dělníky. Její vývojáři vybrali 40 milionů a chystají expanzi
Přečtěte si také:

Platforma Accomango pomáhá firmám se sháněním ubytování pro dělníky. Její vývojáři vybrali 40 milionů a chystají expanzi

„V podstatě tak došlo k vymazání České republiky z turistických map,“ okomentoval tristní situaci hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. „Chybějící hosté způsobili obří výpadky v tržbách hoteliérů, kteří se dostávají do existenčních problémů. Kompenzace poskytnuté státem se ukazují jako nedostatečné a jistota brzkého zlepšení neexistuje. Vakcinace obyvatelstva sice přináší naději, ale ta může být pohřbena novými mutacemi koronaviru.“

Turismus v Česku si v důsledku přijatých opatření vedl špatně nejen oproti prvním třem měsícům loňského roku, kdy koronavirová pandemie byla teprve na svém počátku, ale i ve srovnání s jeho závěrem. Tehdy byl počet hostů „zhruba 2,4násobný v porovnání s letošním prvním čtvrtletím,“ potvrdil hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda.

Mezi nejpostiženější kraje, co se propadu turistů týče, patřily dle Křečka tradiční zimní lokality na severovýchodě Čech. Znatelný úbytek návštěvníků ovšem přirozeně zaznamenala i Praha, která sází právě na turisty přijíždějící ze zahraničí.

Kempy a objekty nabízené přes Airbnb budou mít narváno

Vzhledem ke zrychlujícímu se tempu očkování lze tušit, že to nejhorší mají hoteliéři a provozovatelé dalších rekreačních objektů u nás snad již za sebou. Zcela vyhráno ale nejspíš nemají. To proto, že pandemie přiměla řadu lidí změnit své spotřebitelské, respektive cestovatelské návyky, v důsledku čehož se u nich hotely, penziony a další hromadná ubytovací zařízení již nebudou těšit tak velké přízni jako dosud.

Dovolená na kolech. Češi hromadně skupují karavany, poptávka je tak velká, že další budou k mání až za rok
Přečtěte si také:

Dovolená na kolech. Češi hromadně skupují karavany, poptávka je tak velká, že další budou k mání až za rok

„Je možné, že lidé projeví zvýšený zájem o dovolené na vlastní pěst například s využitím služeb Airbnb. Tento typ ubytování se obejde bez nadměrných kontaktů s dalšími turisty a z epidemiologického hlediska je srovnatelný s klasickým nájemním bydlením,“ podotýká Křeček.

FIN25

S tím souhlasí rovněž Kovanda. „Bankrotem je nyní ohrožena zhruba třetina hotelů,“ myslí si. Najdou se však podle něj i další typy ubytovacích služeb, jejichž atraktivita se v očích turistů právě zásluhou pandemie mnohonásobně zvýšila: „Naopak třeba kempy se o klientelu bát nemusí. Budou letos praskat ve švech. Češi totiž budou dovolenou opět ve zvýšené míře trávit doma.“

  • Našli jste v článku chybu?