Menu Zavřít

Tipy E8 v hi-techu

22. 4. 2005
Autor: Euro.cz

Nejen absolutní úlet, galerie vychytávek a BTW

Když upadne na zem, taky dobře

Muzikální kreditka

Hudební přehrávač Sony NW-HD5 je jedním z nejmenších přehrávačů s 20GB pevným diskem na trhu. I přes rozměry kreditní karty dokáže uložit hudbu až z devíti set kompaktních disků. Písničky se vybírají na uživatelsky příjemném sedmiřádkovém LED displeji s intuitivní navigací. Text jasně podsvíceného inverzního displeje lze orientovat na výšku nebo na šířku.
Luxusní hliníkové pouzdro je podpořeno ochranným G-senzorem, takže ani při pádu z větší výšky se pevný disk přístroje nepoškodí. Konkurence iPodu od firmy Apple se pyšní také dlouhou životností baterie, umožňující až čtyřicetihodinový poslech. Sony NW-HD5 s vysokorychlostním rozhraním pro komunikaci s počítačem se bude prodávat ve třech barevných provedeních.

Sony NW-HD5 rozměry: 88,7 x 59,9 x 14,2 mm (Apple iPod Mini: 91 x 51 x 13 mm)
hmotnost: 135 g
kapacita: 20 GB
displej: 7 řádků, monochromatický
podporované formáty: ATRAC3, ATRAC3 plus, MP3, WAV, WMA
ekvalizér: šestipásmový
rozhraní: USB 2.0
výdrž: 40 hodin (Atrac3, 48 kb/s), nebo 30 hodin (MP3, 128 kb/s)
cena: okolo 8000 Kč

Nová žiletka od Motoroly poslechne bez učení

Štíhlý otesánek

Nová motorola vychází z konceptu řady telefonů definované slovy ,oblý a tenký‘. V1150, člen rodiny RAZR, disponuje dvěma fotoaparáty – jedním v kvalitě VGA pro dvoucestné videokonference a druhým s rozlišením 2 MPx, vybaveným osminásobným digitálním zoomem, bleskem a možností makrorežimu. Fotografie lze prohlížet na rozměrném displeji. Kromě toho dokáže V1150 zachytit videosekvence ve formátu MPEG4 a multimediální soubory ukládá na paměťovou kartu TransFlash Memory. Díky kapacitě až 512 MB se vejde do štíhlého těla telefonu série videosouborů nebo několik hodin hudby.
Motorola zapracovala také na hlasovém ovládání, telefon není nutné učit povely. Zajímavostí je 3D grafika pro hraní dynamických her, což ocení především mobilní pařani. Vybavená Motorola V1150 je telefonem třetí generace pro UMTS, schopným pracovat vedle GSM i v sítích WCDMA. Mezi funkcemi nechybí bluetooth, MMS, WAP 2.1, telefonní seznam s tisícem pozic, GPRS třídy 10 nebo e-mailový klient. Na trhu by se měl telefon objevit koncem roku.

Motorola V1150 rozměry: 99 x 53 x 19,6 mm
hmotnost: 125 g
fotoaparát: 2 MPx (rozlišení až 1600 x 1200 bodů), 8x zoom, diodový blesk, makro
formáty: AAC+, WMV, WMA, MP3, SyncML1, MPEG4
displej: QVGA - rozlišení 240 x 320 bodů, 262 tisíc barev, externí - 96 x 18 bodů, 4096 barev
sítě: WCDMA (2100 MHz), GSM/GPRS (900/1800/1900 MHz)
další funkce: podpora TransFlash Memory do 512 MB, Bluetooth
provoz: 250 hodin v pohotovosti, 5 hodin hovoru
cena: zatím nestanovena

Kompakt, který uspokojí i náročnější amatéry

Zdání klame

Hlavní devizou nového umaxu je atraktivní cena. Kovové tělo s nadčasovým designem ukrývá snímací čip s pěti megapixely a pokročilé funkce, jež byste našli u výrazně dražších přístrojů. Kompakt s trojnásobným optickým zoomem nabízí manuální nastavení expozice, a dokonce i zobrazení histogramu pro posouzení hladiny osvětlení. Expozici máte pěkně pod kontrolou, nemělo by se tedy stát, že vyfotografovaná postava bude mít takzvaně vypálený obličej. Další funkcí převzatou z vyšší kategorie je bracketing, který umožňuje pořízení série fotografií s pozměněnou clonou. I v časové tísni tak lze pro snímanou scénu vykouzlit ideální parametry.
Výsledná obrazová kvalita je více než dostačující, fotoaparát se nezalekne ani formátu A4. Sečteno, podtrženo: pokud sháníte slušný digitální fotoaparát, který neurazí ani ambiciózního amatéra, mohla by vaše volba padnout na vybavený kovový kompakt za příznivou cenu. Úsporné řešení podporuje i využití levných SD karet a napájení tužkovými bateriemi.

Umax 5384 Premier rozměry: 93 x 64 x 34 mm hmotnost: 185 g (bez baterií a paměťové karty)
rozlišení: 5 MPx CCD (2560 x 1920 bodů)
videosekvence: rozlišení 320 x 240 bodů, se zvukem citlivost: 100 - 400 ISO (lze nastavovat manuálně)
objektiv: 3x optický zoom (ekvivalent kinofilmu 35-110 mm), světelnost F2,7-4,5, makro režim od 10 cm
hledáček: optický a LCD displej s úhlopříčkou 1,5“ paměťové médium: SD card (16 MB interní paměť)
další funkce: korekce automatické expozice +-2EV, USB a A/V rozhraní
cena: 5290 Kč

Test nového komunikátoru od Nokie

Něco pro workoholiky

Futuristickým designem ani miniaturní velikostí Nokia 9300 neosloví, nový komunikátor finského giganta je spíše konzervativní a elegantní. Rozměry připomíná starší modely telefonů, jenže která z „cihel“ disponovala plnohodnotnou klávesnicí nebo nabízela možnost editovat wordovské dokumenty či excelovské tabulky?
V porovnání s předchozím modelem 9500 se komunikátor zmenšil a zhubl, takže je možné jej nosit běžně v kapse, i když časem by se nejspíš vytahala. A při telefonování neumdlévá paže. Daní za rozměry i nižší hmotnost je chybějící fotoaparát a Wi-Fi. Mobil ale podporuje EDGE, bluetooth, HSCSD i GPRS, absenci Wi-Fi proto pocítíte jen při stahování větších souborů.
Po rozevření telefonu je zřejmé, že Nokia 9300 je určena především k práci. Obsahuje běžné kancelářské aplikace (Word, Excell i PowerPoint), s příliš komplikovanými tabulkami si ale telefon neporadí. Problémy se objevují u některých souborů nad 500 kB, u nichž navíc trvá konverze neúnosně dlouho.
K pohodlnému pohybu v dokumentech a po internetových stránkách slouží devítisměrné tlačítko, jehož ovládání je podobné jako u touchpointu na notebooku.
Příjem a posílání e-mailů je perfektní, jen práce s prohlížečem Opera není ideální: stránky sice zobrazuje korektně, ale načítá je velmi pomalu. Práci s internetem urychlí vypnuté zobrazování obrázků.
Nainstalovat lze i další aplikace, jako je ZIP manager, Adobe Reader pro čtení dokumentů ve formátu PDF nebo slovník. Většina z nich je ovšem určena spíše k práci. Pokud zatoužíte po zábavě, nabízí Nokia pro tento model jen dvě hry: Bounce a Pro Tour Golf. Ze standardních aplikací se jako zábavné dají označit pouze přehrávač hudby a videa nebo prohlížeč obrázků.
Překvapí absence vibračního vyzvánění, při psaní SMS může někomu chybět i T9. Příjemnou vlastností je naopak možnost používat komunikátor i ve chvílích, kdy se navenek tváří jako vypnutý. Vypnuta je však pouze vnější komunikace, všechny aplikace jsou k dispozici, takže telefon nemusíte vypnout ani v letadle.

Nokia 9300 rozměry: 132 x 51 x 21 mm
hmotnost: 167 g
displej: vnější 128 x 128 bodů, vnitřní 640 x 200 bodů
komunikace: GORS, HSCSD, EDGE, Bluetooth
vnitřní pamět: 80 MB
paměťová karta: MMC
operační systém: Symbian Series 80
výdrž baterií: při běžném zatížení 2-3 dny bez nabití
cena: okolo 20 tisíc korun

Absolutní úlet

Bezmotorový motýl

Vypadá to jako geniální nápad. Každý přeci chce mít doma kousek té exotiky. A když vypadá elegantní Aliform jako Monarcha stěhovavý (Danaus plexippus), půvabný motýl s medovým zbarvením žijící téměř výlučně v severní Americe, není co řešit. Krasavce lze pořídit přes internet za pouhých 24,95 dolaru, v přepočtu necelých pět set korun. V úhledném balíčku naleznete bezmotorového motýla, samozřejmostí je AC adaptér 6V. Instalace umělého hmyzu dle příručky výrobce je jednoduchá, zvládne to i malé dítě: jednoduše ho posadíte na květinu nebo kamkoliv jinam. A to není vše. Nejen že vypadá jako živý, ale dokonce se hýbe! Aliform dokáže hodiny a hodiny realisticky pohybovat křídly jako pravý Monarcha. Umožňuje mu to patentovaný „kovový sval“ s ochrannou známkou Flexinol. Výrobce garantuje rovný milion mávnutí, a dokonce dostanete roční záruku bezporuchovosti, takže si můžete exotické potěšení užít bez jakéhokoliv rizika.
Tedy, má to ještě malý háček. Aliform Monarcha sice vypadá jako pravý motýl, ale ze zadečku mu čouhá nevzhledný kabel. Ten se ale dá omotat okolo stonku květiny, na níž bude robo-motýl sedět a dotvářet atmosféru pohody, jak se píše v návodu.
Že vám to všechno připadá jako úplná volovina? Není, robotický motýl se opravdu prodává. Funguje jako součást kampaně americké firmy Dynalloy Inc., jež si nechala „metallic muscles“, neboli pohybové ústrojí ze slitiny inteligentních kovů, patentovat.

Galerie vychytávek

Lék na zapomnětlivost

Další generace ultrapřenosných notebooků od IBM Konec volání technické podpoře. Konec obnovování hesel. Konec křečovitých opatření. Moderní svět je „přeheslovaný“, a tak není divu, že si po víkendu člověk nevzpomene na klíčové slovo potřebné k odblokování pracovního notebooku. Vstříc zapomnětlivým vychází IBM ThinkPad X41, který při „muší“ váze 1,22 kg spojuje vyspělé biometrické funkce a špičkový výkon s dlouhou životností baterií. Identifikace pomocí integrovaného snímače otisků prstů, poprvé představená u modelů T42, umožňuje obejít se bez hesel a eventuálních problémů s přístupem k datům. Vše je navíc ukryto v ultrapřenosném balení. Výkonný procesor Intel Pentium M na čipsetu Intel 915GM s 400MHz systémovou sběrnicí snese nejpřísnější měřítka, díky grafické kartě Intel Graphics Media Accelerator 900 nehrozí trhaný obraz nebo „pauzy na kávu“ při úpravě fotografií. S notebookem IBM ThinkPad X41 lze ostatně zapomenout na řadu věcí - automatické aktualizace bezpečnostního systému a pokročilý manažerský software umožní vysoké pracovní nasazení s „čistou hlavou“.

bitcoin školení listopad 24

BTW

Jádro do domácností?

Světové velmoci sázejí na jadernou energetiku. „Z hlediska stability cen a bezpečnosti dodávek byly jaderné elektárny shledány nejvýhodnějším zdrojem,“ říká Thelma Wiggins z amerického Nuclear Energy Institute.
V současnosti vědci pracují na vývoji malých reaktorů, které by mohly zásobit elektřinou a teplem malé obce, či dokonce samostatné domácnosti. Inspirací k využívání kompaktních reaktorů byl pohon jaderných ponorek – tyto zdroje jsou malé, spolehlivé a vydrží měsíce bez doplňování paliva.
Prototyp malého reaktoru je starý téměř deset let, již v roce 1996 představila nizozemská firma Romawa R.V. studii reaktoru Nereus s výkonem osm megawattů. Název Nereus vychází z řecké mytologie, jaderný „Bůh námořnictví“ funguje podobně jako moderní modulární reaktory s kuličkovým keramickým palivem. Milimetrové kuličky vysoce obohaceného uranu uzavřené v koulích z grafitu slouží jako palivo, chladivem je helium. To ohřívá další teplonosné médium, které pak pohání lopatky standardní turbíny. Reaktor o rozměrech 8 x 8 metrů může běžet bez doplňování paliva až tři roky.
Díky nízkým cenám produkované energie a tepla by mohl Nereus posloužit v průmyslu, na destilaci vody nebo vytápění továrních budov. Podle vědců by malé rektory mohly v budoucnu sloužit i domácnostem na odlehlých ostrovech nebo v nepřístupných oblastech. Prototyp je na světě, a tak záleží na stanovisku příslušných orgánů a schopnosti přesvědčit veřejnost o bezpečnosti jaderné energetiky.

  • Našli jste v článku chybu?